Ústecká městská část Severní Terasa se těší na novelu, která odstraní vraky z ulic

Hyzdí ulice a zabírají parkovací místa. Zbavovat se autovraků jde kvůli současné definici těžko. Obce, které Náš REGION oslovil, proto vítají, že Sněmovna schválila novelu zákona, která má umožnit odtahování dlouhodobě odstavených vozidel bez platné technické.

„Ani nevíte, jakou radost mi to udělalo, takže novelu vítám velice. Vloni se mi podařilo za Severní Terasy odstranit 8 vraků, některé byly i víceleté – to považuji za velký úspěch,“ raduje se starosta MČ Ústí nad Labem – Severní Terasa Jaroslav Šimonovský (ANO). „Radoval jsem se z toho, že na Terase nemáme žádný autovrak. Jenže už se opět rýsují minimálně 4 kusy automobilů. Takže za mě novela jen dobře,“ řekl pro Náš REGION. Novelu zákona o pozemních komunikacích si pochvaluje též místostarosta Litoměřic Karel Krejza (ODS), který je rovněž poslancem. „Několik problémových autovraků v Litoměřicích existuje a doposud nebylo možné takový vrak odstranit v relativně krátké době. Tedy novelu vnímám pozitivně,“ odpověděl redakci.

Co vlastně novela, kterou poslanci schválili v lednu, říká? Že provozovatel vozidla bude vyzván k jeho odstranění z komunikace. Pokud tak neučiní, bude jej moci odstranit vlastník komunikace na náklady provozovatele. Pokud si navíc majitel vozidlo ve stanovené lhůtě nepřevezme, může být následně prodáno v dražbě. Novela má pomoci především obcím, kterým v případě schválení umožní odtahovat nepojízdné autovraky z ulic a komunikací. Doposud lze odtahovat pouze silně poškozené vozy. Takovými jsou podle zkušeností starostů vozidla zjevně nezpůsobilá k provozu.

„V praxi tedy taková, která například nemají motor, kola či části karoserie. A této definici drtivá část i roky odstavených vozidel neodpovídá. Denně naše občany bohužel musíme při jejich podnětech odkazovat na tento začarovaný kruh,“ popisuje senátorka Renata Chmelová.

Úprava zákona však samosprávám výrazně ulehčí situaci. „Umožní odstraňovat mimo komunikace i vozidla, která mají ´pouze´ neplatnou technickou prohlídku déle než šest měsíců. Odstavení takového auta bude navíc přestupkem za pokutu až 300 tisíc korun,“ dodal Daniel Čech, vedoucí silničního správního úřadu na Praze 10.

Novela zákona musí ještě projít Senátem, a aby byla účinná, musí ji podepsat prezident. Pak se starostové těší na to, jak se uvolní parkovací místa.

Včera, 13:11
Na Švestkové dráze na Litoměřicku bude vlastník testovat bezúdržbový provoz železnice. Místo pochůzkářů bude celistvost...
21.2.2020
Chomutov koupí od soukromého majitele za 100 milionů korun dům v Palackého ulici v centru...
21.2.2020
Jezero Most se otevře veřejnosti v září. Kvůli potížím při stavbě nebude rekreantům přístupné celé....
20.2.2020
Policie v Ústeckém kraji má nová vozidla. Ve středu převzala od ministra vnitra Jana Hamáčka...
19.2.2020
Tepličtí policisté obvinili šestapadesátiletého muže z trestného činu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými...
18.2.2020
Osmým rokem vládnou v Ústeckém kraji komunisté s hejtmanem Oldřichem Bubeníčkem. Podezřelé akce napáchané předchozími...
18.2.2020
Fotbalový obránce Michal Jeřábek bude hrát za Jablonec, se kterým podepsal smlouvu do konce června...
17.2.2020
Koupací sezona je ještě v nedohlednu, přesto je možné si 29. února obléct plavky, vzít...
17.2.2020
Jirkov na Chomutovsku plánuje umístit kamery k několika rekonstrukcím, aby je lidé mohli doma sledovat...
17.2.2020
Až 13procentní nezaměstnanost má Podbořanský Rohozec. Obec v nejzápadnější části Ústeckého kraje má nejvyšší míru...
Reklama