V kraji létá téměř 30 let. Záchranářský vrtulník v Ústí nad Labem stojí ročně desítky milionů

Provoz letecké záchranné služby v Ústí nad Labem stojí ročně desítky milionů korun. Náklady se odvíjejí od počtu vzletů záchranářského vrtulníku, loni byly 40 milionů. Nejvíce vzletů bylo v roce 2012, a to 688. Vrtulník záchranářů létá v kraji téměř 30 let, blízký heliport v ústecké nemocnici letos slaví 15. výročí. Helikoptéra tam od roku 2005 přepravila zhruba 5000 pacientů.

Leteckou záchrannou službu (LZS) financuje zejména ministerstvo zdravotnictví, menším dílem pak pojišťovny a také Ústecký kraj.

Celostátně zajišťuje službu deset středisek LZS. „Tvoří jakousi nadstavbu či elitní doplněk péče poskytované ‚pozemními‘ výjezdovými skupinami jednotlivých krajských záchranek,“ uvedl mluvčí záchranné služby Prokop Voleník.

Pro středisko LZS Ústí nad Labem je obvyklou zásahovou oblastí území celého Ústeckého kraje, dále pak část Karlovarského kraje, který vlastní LZS nemá. Časté jsou podle mluvčího také zásahy ve středních Čechách a v Libereckém kraji. „Zejména v situacích mimořádných událostí s větším počtem vážně zraněných či jako výpomoc v případech, kdy je události nejbližší LZS v jiném vzletu,“ řekl Voleník.

Kámen, který není ve svém lůžku

Kounovské kamenné řady ve vleku těžby dřeva

Naprostá většina zásahů letecké záchranné služby se v posledních několika letech uskutečňuje přímo v terénu u pacienta. „Z nich pak jasně dominují zásahy u pacientů s vážným úrazem, cévní mozkovou příhodou či s akutním srdečním infarktem,“ řekl Voleník. Dlouhodobě se LZS specializuje také na zásahy u pacientů v nepřístupných terénech. Funguje i přeshraniční spolupráce s Německem, není ale tolik využívaná. Ze statistických údajů podle Voleníka vyplývá, že jde obvykle o jeden až dva zásahy ročně.

V Ústí nad Labem provozuje vrtulník od roku 1993 nestátní provozovatel DSA, který byl ve veřejné zakázce ministerstva zdravotnictví v lednu 2020 vybrán jako vítězný uchazeč pro stanoviště i pro další období 2021 až 2028.

vera/čtk

Jak bude vypadat okolí jezera Milada. Do soutěže se přihlásilo 15 týmů

Dnes, 10:10
Firmy v Ústeckém kraji od počátku epidemie koronaviru v České republice několikanásobně zvýšily výrobu ochranných...
12.9.2020
„Nikdy bych neřekla, že výstavu o tak vážném tématu jde udělat s takovou nápaditostí, svěžestí....
11.9.2020
Komerční článek
Participativní rozpočet zakořenil v desítkách obcí, občané navrhují projekty, hlasují o nich, komentují je a společně...
11.9.2020
Na Mariině vyhlídce u Jetřichovic na Děčínsku, kam přes léto proudily denně i stovky turistů,...
7.9.2020
Letošní prázdninová návštěvnost byla pro děčínskou zoologickou zahradu, chomutovský zoopark a teplickou botanickou zahradu rekordní....
2.9.2020
Osm aktivistů a aktivistek Greenpeace brzy ráno vylezlo na rypadlo v lomu Vršany u Mostu....
31.8.2020
Správa železnic a německá DB Netz AG vypisují tendr na zpracování dokumentace pro územní rozhodnutí...
28.8.2020
Ve středu a ve čtvrtek se v Ústeckém kraji podle krajské hygienické stanice potvrdila nákaza...
28.8.2020
První městskou akcí letošního roku v Chomutově bude čtvrtý ročník půlmaratonu. Závod se uskuteční poslední...
27.8.2020
Sociální a zdravotní zařízení Ústeckého kraje mají dostatečné zásoby roušek, dezinfekce a dalších ochranných prostředků...
26.8.2020
Sklizeň obilovin a řepky v Ústeckém kraji skončila. Výnosy jsou podprůměrné, nejnižší v celé republice....
Reklama