V příhraničí se trhovci chystají na příliv Němců

Trhovci na hranicích s Německem v Petrovicích na Ústecku měli od poloviny března své podniky zavřené. Převážně vietnamští provozovatelé se ke svým stánkům, ale také obchodům s cigaretami a alkoholem nebo kosmetickým službám vrátili až dnes. Vláda totiž uvolnila režim na hranicích Česka, dříve omezený kvůli koronaviru. Obchodníci jsou závislí pouze na Němcích, kteří jezdí do Česka za levnými nákupy. Vietnamci se dnes pustili do zametání, odstraňování zábran kolem svých prodejen a rovnání zboží. Němci zatím ještě nejezdí.

Zátarasy na silničním přechodu mezi Českem a Německem nejsou, na obou stranách hranice stojí vojáci a policisté, kterým se budou cizinci prokazovat negativním testem na koronavirus. Kontroly na přechodu u Krásného Lesa na Ústecku na dálnici D8 zůstaly.

„Bylo to rychlé. Doteď jsme měli zavřeno, ale byli jsme připraveni okamžitě otevřít,“ řekl dnes jeden z prodejců. Míní, že Němců přijede hodně. Turisté však hranice do Česka zatím překročit nesmí. Přijet maximálně na 72 hodin mohou jen občané Evropské unie a cizinci s postavením dlouhodobě pobývajícího rezidenta v jiném státě EU. Musejí mít negativní test na koronavirus a přicestovat za účelem ekonomické činnosti nebo návštěvy lidí, ke kterým mají prokazatelnou rodinnou vazbu včetně trvalého partnerského vztahu. Musejí také zároveň doložit adresu, na které se budou zdržovat.

vera/čtk

Děti do školy chodit chtějí. V Ústí nad Labem se těšili na kamarády i učitele

Dnes, 14:45
Ředitelství silnic a dálnic zahájí 12. července Celostátní sčítání dopravy 2020 (CSD). Výstupy z CSD...
8.7.2020
Červnové deště nespasily zemědělce na severu Čech. Kvůli suchu očekávají propad sklizně ozimových obilovin. Nejpostiženějšími...
4.7.2020
Ještě před začátkem letních prázdnin mohou lidé využívat na území města Ústí nad Labem nové...
3.7.2020
Medián inzertních cen chat a chalup prodávaných v tomto kraji za poslední rok vzrostl o...
2.7.2020
V celém areálu hřbitova ve Velkém Šenově na Děčínsku se hojně vyskytují zmije obecné, jediný...
2.7.2020
V Žatci dokončují rekonstrukci historické radnice. Za 47 milionů korun nechalo město opravit vnější část...
2.7.2020
Od 2. července do 6. září budou na zámku Nový hrad v Jimlíně na Lounsku...
30.6.2020
Nejnavštěvovanější památka v Litoměřicích, vyhlídková věž Kalich, se od 1. července opět otevře turistům. Po...
30.6.2020
Na Chomutovsku dnes oficiálně skončí provoz hnědouhelné elektrárny Prunéřov I. Za svou třiapadesátiletou existenci vyrobila...
29.6.2020
Nezvyklý pohled na minulost poskytl ústeckým historikům známý příslušník místního undergroundu Jiří Šerý. Sepsal své...
Reklama