Vězni šijí roušky. V Ústeckém kraji už šijí všichni odsouzení.

V Ústeckém kraji šijí odsouzení roušky ve všech věznicích. S ohledem na zákaz návštěv mohou vězni častěji telefonovat příbuzným a komunikovat přes Skype. Zachovat se věznice snaží zaměstnávání odsouzených.

Zamezit se snaží vězeňská služba přenosu viru jak ve věznicích, tak na pracovištích. Po dobu nouzového stavu je součástí takzvaných kompenzačních opatření jeden balíček pro odsouzené nad rámec zákona.

O práci vězňů byl doposud velký zájem. Některé věznice v Ústeckém kraji podle dřívějších informací ani nestačily pokrýt poptávku zaměstnavatelů. „Ředitelé jednotlivých věznic projednávají se zaměstnavateli případné utlumení zaměstnávání vězňů na pracovištích mimo objekty věznice s výjimkou potravinářské výroby a odpadového hospodářství,“ uvedla mluvčí Vězeňské služby ČR Petra Kučerová.

Respirátor

České vysoké učení technické začne vyrábět 10 tisíc respirátorů za den. Pomůže jim 3D tiskárna.

V Ústeckém kraji je pět věznic, přičemž věznice Nové Sedlo u Žatce spravuje také zařízení pro odsouzené ženy v Drahonicích nedaleko Lubence. V průměru 60 procent odsouzených do vyhlášení nouzového stavu pracovalo, a to v prostorách věznice nebo mimo ni.

Ve všech zařízeních platí přísná preventivní opatření jako povinné bezkontaktní měření tělesné teploty všem lidem, kteří vstupují do věznic, zrušeny jsou návštěvy odsouzených, omezeny jsou eskorty vězňů. „Též v současné době probíhá distribuce ochranných pomůcek pro příslušníky, zaměstnance a vězněné osoby. Vězeňská služba ČR je v tomto ohledu potencionálně zranitelnou institucí, jelikož ji na rozdíl od škol, řady úřadů, továren a některých dalších institucí nelze uzavřít, její chod musí být za jakékoliv situace z důvodu bezpečnosti zachován,“ uvedla Kučerová.

Centrálně se vyrábí roušky k opakovanému použití ve věznicích v Pardubicích a Světlé nad Sázavou. „V tomto provozu jsme schopni vyrobit zhruba 40 tisíc až 50 tisíc roušek měsíčně pro potřebu vězeňské služby i státu,“ uvedla mluvčí.

Nejprve se rouškami vybavují příslušníci vězeňské služby, zaměstnanci a vězněné osoby a další věznice, pak se roušky mohou poskytovat dále například pro města, obce a další subjekty v daném regionu. „V současné době můžeme hovořit o desítkách tisíc ušitých roušek. V Ústeckém kraji šijí roušky ve všech věznicích,“ uvedla Kučerová.

est/čtk

Netopýr_ilustrační obrázek
Dnes, 10:42
Rada Ústeckého kraje navrhla zastupitelstvu, které je naplánované na 20. dubna, pozastavit rozdělování některých dotací.
Včera, 14:34
Městská policie v Mostě přešla od preventivního upozorňování na nutnost nosit roušku na veřejnosti k...
zámecký park_ilustrační obrázek
Včera, 13:37
Památky v Ústeckém kraji zejí prázdnotou. Lidé mohou pouze do parků v okolí zámků.
31.3.2020
Pracovnice domova pro seniory v České Kamenici na Děčínsku se rozhodly zůstat do 15. dubna...
Ilustrační foto.
29.3.2020
Kdo se vinou nouzového stavu dostane do finanční tísně, může zažádat o bezúročnou půjčku. Takovou...
29.3.2020
Desítky šiček šijí v Litoměřicích roušky pro Prahu a pražský dopravní podnik. Hlavní město tím...
29.3.2020
Zemědělcům na Litoměřicku budou v době sklizně, pokud se plodiny urodí, chybět zahraniční brigádníci především...
28.3.2020
Až 8 let svobody může stát ženu a muže krádež čokolád za pár korun. Žena...
28.3.2020
Staví se v děčínské historické čtvrti Podmokly. Rekonstrukce byla dříve pozastavena kvůli sporům s římskokatolickou...
28.3.2020
Celkem 13,5 kilometrů železniční trati mezi Oldřichovem u Duchcova a Litvínovem se dočká úprav. Cestující...
Reklama