Vězni šijí roušky. V Ústeckém kraji už šijí všichni odsouzení.

V Ústeckém kraji šijí odsouzení roušky ve všech věznicích. S ohledem na zákaz návštěv mohou vězni častěji telefonovat příbuzným a komunikovat přes Skype. Zachovat se věznice snaží zaměstnávání odsouzených.

Zamezit se snaží vězeňská služba přenosu viru jak ve věznicích, tak na pracovištích. Po dobu nouzového stavu je součástí takzvaných kompenzačních opatření jeden balíček pro odsouzené nad rámec zákona.

O práci vězňů byl doposud velký zájem. Některé věznice v Ústeckém kraji podle dřívějších informací ani nestačily pokrýt poptávku zaměstnavatelů. „Ředitelé jednotlivých věznic projednávají se zaměstnavateli případné utlumení zaměstnávání vězňů na pracovištích mimo objekty věznice s výjimkou potravinářské výroby a odpadového hospodářství,“ uvedla mluvčí Vězeňské služby ČR Petra Kučerová.

Respirátor

České vysoké učení technické začne vyrábět 10 tisíc respirátorů za den. Pomůže jim 3D tiskárna.

V Ústeckém kraji je pět věznic, přičemž věznice Nové Sedlo u Žatce spravuje také zařízení pro odsouzené ženy v Drahonicích nedaleko Lubence. V průměru 60 procent odsouzených do vyhlášení nouzového stavu pracovalo, a to v prostorách věznice nebo mimo ni.

Ve všech zařízeních platí přísná preventivní opatření jako povinné bezkontaktní měření tělesné teploty všem lidem, kteří vstupují do věznic, zrušeny jsou návštěvy odsouzených, omezeny jsou eskorty vězňů. „Též v současné době probíhá distribuce ochranných pomůcek pro příslušníky, zaměstnance a vězněné osoby. Vězeňská služba ČR je v tomto ohledu potencionálně zranitelnou institucí, jelikož ji na rozdíl od škol, řady úřadů, továren a některých dalších institucí nelze uzavřít, její chod musí být za jakékoliv situace z důvodu bezpečnosti zachován,“ uvedla Kučerová.

Centrálně se vyrábí roušky k opakovanému použití ve věznicích v Pardubicích a Světlé nad Sázavou. „V tomto provozu jsme schopni vyrobit zhruba 40 tisíc až 50 tisíc roušek měsíčně pro potřebu vězeňské služby i státu,“ uvedla mluvčí.

Nejprve se rouškami vybavují příslušníci vězeňské služby, zaměstnanci a vězněné osoby a další věznice, pak se roušky mohou poskytovat dále například pro města, obce a další subjekty v daném regionu. „V současné době můžeme hovořit o desítkách tisíc ušitých roušek. V Ústeckém kraji šijí roušky ve všech věznicích,“ uvedla Kučerová.

est/čtk

29.5.2020
Po pěti letech od otevření pro veřejnost si jezero Milada nedaleko Ústí nad Labem získalo...
29.5.2020
Most zjišťuje prostřednictvím ankety zájem občanů o kompostéry určené na bioodpad. Chtělo by je pořídit...
28.5.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
28.5.2020
Na hranicích Česka s Německem a Polskem se v sobotu opět sejdou sousedé, přátelé a...
28.5.2020
Teplická nemocnice má nový pavilon s operačními sály, centrální sterilizací a anesteziologicko-resuscitačním oddělením (ARO). Za...
28.5.2020
V Děčíně začala plánovaná oprava střechy zimního stadionu, vyjde na 26 milionů korun. Město ji...
27.5.2020
Osmačtyřicetiletý muž našel na Lounsku u Podbořan pomocí detektoru kovů dvakrát za poslední dobu zbraně...
27.5.2020
Děčínské zoo se letos podařilo odchovat dvojčata vzácné kozy šrouborohé. Kopytník figuruje na seznamu ohrožených...
26.5.2020
Doprava Ústeckého kraje zařadí od 6. června do svých železničních spojů novou turistickou linku Litoměřice...
26.5.2020
Litvínov na Mostecku chce postavit dopravní terminál u autobusového a vlakového nádraží. Náklady jsou okolo...
26.5.2020
Trhovci na hranicích s Německem v Petrovicích na Ústecku měli od poloviny března své podniky...
Reklama