Začalo nové posuzování vlivu trasy D8 přes České středohoří

Začal nový proces posouzení vlivu stavby části dálnice D8 přes České středohoří. Zřejmě poprvé se tzv. proces EIA týká už dokončené stavby. Potřebu nového posouzení stanovil rozsudek Nejvyššího správního soudu již v únoru 2018.

Krajský úřad Ústeckého kraje nyní na úřední desce zveřejnil dokumentaci. Vyjádřit se k ní mohou zájemci do 18. října. Poslední úsek dálnice D8 přes České středohoří byl otevřen v prosinci 2016.

Původní proces EIA na trasu dálnice D8 z Lovosic do Řehlovic na Litoměřicku skončil v roce 1996 tím, že ministerstvo životního prostředí vydalo souhlasné stanovisko. Spolek Děti Země ale požádal v dubnu 2013 o obnovu stavebního řízení ve věci stavebního povolení souboru staveb v rámci D8 v délce 4,66 kilometru. Svou žádost odůvodnil tím, že územní rozhodnutí, kterým bylo povoleno umístění těchto stavebních objektů, zrušil Krajský soud v Ústí nad Labem.

Nejvyšší správní soud při posouzení kasační stížnosti podle zveřejněné zprávy na webu připomněl, že územní rozhodnutí na daný úsek dálnice bylo zrušeno, neboť nebylo prokázáno, že se posouzení vlivu koncepce na životní prostředí mohla řádně účastnit dotčená veřejnost.

Soud uzavřel, že v dané věci byly dány důvody pro obnovu stavebního řízení. V obnoveném stavebním řízení se správní orgány nemohou zabývat otázkou stanovení konkrétní trasy dálnice D8, je však nutno podle soudu na základě nového stanoviska EIA posoudit budoucí i dosavadní vlivy stavby na životní prostředí, a to za plnohodnotné účasti dotčené veřejnosti na tomto posouzení. Toto posouzení pak může nalézt svůj odraz ve stanovení nových podmínek či podmínek odlišných od původního stavebního povolení, uvedl soud.

OMH, ČTK

22.1.2020
V zastupitelstvu Ústeckého kraje nahradí náhle zesnulého Jaroslava Kuberu (ODS) dlouholetý pracovník Památníku Terezín Tomáš...
22.1.2020
Zhruba 820.000 diváků v Ústeckém kraji se musí od 30. ledna připravit na postupnou změnu...
21.1.2020
Klouzačky, hřiště, opravy chodníků, grilovací místa. To je část výčtu nápadů veřejnosti, co by ústecký...
19.1.2020
Zoologickou zahradu v Děčíně navštívilo v loňském roce 134.295 lidí, nejvíce v její sedmdesátileté historii....
17.1.2020
Sedm základních a pět mateřských škol v Ústí nad Labem se může zapojit do výzvy...
15.1.2020
V ústecké zoologické zahradě uhynulo mládě tučňáka brýlového. Rodiče se o něj přestali starat. Prvorozenému...
15.1.2020
V Ústeckém kraji začíná plesová sezona, plesy pořádají i některá města. Ples organizuje například Most,...
13.1.2020
Odvolací krajský soud v Ústí nad Labem dnes zprostil obžaloby bývalého ústeckého primátora Víta Mandíka...
13.1.2020
Ústecký kraj znovu otevře dříve zrušené pobočky Severočeské vědecké knihovny v Ústí nad Labem, jejímž...
12.1.2020
Ústecká Univerzita J. E. Purkyně nabídla státu areál Schichtovy vily, v níž bývaly vysokoškolské koleje....
Reklama