Ústecký kraj přijal dvě stě padesát tisíc korun na následky povodní od Karlovarského kraje

19.12.2021
Roman Kořinek

Ústecký kraj přijal od Karlovarského kraje 250.000 korun určených na zmírnění škod po živelních pohromách. V létě Děčínsko postihla blesková povodeň a nejvíc zasáhla Dolní Poustevnu a Lobendavu, kraj zřejmě peníze rozdělí tam. Řekl to ústecký hejtman Jan Schiller (ANO). Starosta Dolní Poustevny Robert Holec (STAN) řekl, že peníze obec použije na projektovou dokumentaci na opravu mostků, které voda poškodila.

„Proběhla dohoda na radě, že by tyto prostředky s největší pravděpodobností měly jít nahoru na Lobendavu a Dolní Poustevnu,“ uvedl Schiller. Peníze by mohly dostat také obce Stebno a Blatno na Lounsku, které zasáhla silná bouře a způsobila milionové škody. Podle hejtmana se však například z veřejných sbírek vybralo pro Lounsko víc prostředků než pro obce na Děčínsku.

Obci Dolní Poustevna povodeň způsobila škody zhruba za 20 milionů korun, z toho 16 milionů korun budou stát opravy mostků. Peníze chce použít právě na projektovou dokumentaci k přemostěním. Podle starosty bude stát asi 1,2 milionu korun. Holec dále uvedl, že čeká na vyhlášení programu Živel 2, přičemž ministerstvo pro místní rozvoj vyhlásilo program Obnova obecního a krajského majetku po živelních pohromách v roce 2021. „Já jsem byl na ministerstvu v pondělí, to bych určitě věděl, že tam můžeme žádat,“ řekl Holec s tím, že si věc prověří.

Starosta obce Lobendava Stanislav Jirásek řekl, že rovněž čeká na vyhlášení programu Živel 2, žádost o dotaci však zaslal i do programu Obnova obecního a krajského majetku po živelních pohromách v roce 2021. „Já jsem tam žádost dával, tedy jednu komunikaci, ale dával,“ uvedl starosta. Povodeň v Lobendavě způsobila škody ve výši 28 milionů korun, doposud nemá většina lidí pitnou vodu. „Stále čerpáme a čistíme studny a případně po Novém roce uděláme další rozbory,“ dodal Jirásek.

Zdroj: čtkNepřehlédněte