Babiš ocenil vznik jezer. Severočeské doly se totiž v blízké budoucnosti zatopí

Hnědouhelné doly se promění v jedno velké vodní dílo. Soustava propojených jezer by sloužila jak k rekreaci, tak pro výrobu energie. O největším rekultivačním projektu v historii rozhodne vláda za rok. Podporuje ho i premiér Andrej Babiš (ANO).

Vláda už rozhodla o vzniku jezer z původních lomů. V Ústeckém kraji jsou napuštěna jezera Most a Milada, která doplní vodní plocha na místě dolu ČSA, kde těžba skončí v roce 2024. Následně se zatopí důl Bílina, Tušimice a Vršany. Lom Bílina má zatím platné limity těžby uhlí do roku 2050. „Diskuse je o tom, zda budou zaplaveny pouze tak, že vznikne sestava několika jezer, nebo vznikne ucelené vodní dílo, to znamená, že budou propojeny prostřednictvím řeky Bílina, a tím pádem se vytvoří příležitost pro další energetickou výstavbu, ať už přečerpávajících vodních elektráren nebo jiných vodních děl,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Řešení i proti suchu

Propojením jezer by bylo možné podle Havlíčka efektivněji bojovat se suchem. Rozhodnout se musí v příštím roce, protože na dole ČSA už se dělají sanace. „Dnes jasně vidíme na případě Milady, že ve chvíli, kdy by to byla neprůtočná, bezodtoková, bezpřítoková jezera, museli bychom jako stát investovat na doplnění výparu, nabízí se tedy průtočnost, což ale bude finančně náročné,“ podporuje myšlenku propojených jezer ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Stát zajímá nákladovost

Plán má podporu i u předsedy kabinetu Andreje Babiše. „Projekt je velice pěkný, určitě by si to obyvatelé Ústeckého kraje zasloužili, protože dopad těžby na jejich život a životní prostředí byl velice negativní. Na druhé straně jsme v situaci, kdy platíme solární tunel, máme zpoždění ve výstavbě jaderných bloků,“ uvedl. Podle Babiše jsou vize dobré, ale je potřeba vše spočítat a vyřešit, kdo to zaplatí. Konkrétní možnosti a také náklady na rekultivaci by měla ukázat studie proveditelnosti, z níž vyplynou náklady na obě varianty – jak ucelené vodní dílo propojením jezer, tak na bezprůtokovou soustavu samostatných jezer. Palivový kombinát Ústí, jenž území zasažená těžbou spravuje, studii do 30. června 2020 předloží vládě.

 

 

29.5.2020
Po pěti letech od otevření pro veřejnost si jezero Milada nedaleko Ústí nad Labem získalo...
29.5.2020
Most zjišťuje prostřednictvím ankety zájem občanů o kompostéry určené na bioodpad. Chtělo by je pořídit...
28.5.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
28.5.2020
Na hranicích Česka s Německem a Polskem se v sobotu opět sejdou sousedé, přátelé a...
28.5.2020
Teplická nemocnice má nový pavilon s operačními sály, centrální sterilizací a anesteziologicko-resuscitačním oddělením (ARO). Za...
28.5.2020
V Děčíně začala plánovaná oprava střechy zimního stadionu, vyjde na 26 milionů korun. Město ji...
27.5.2020
Osmačtyřicetiletý muž našel na Lounsku u Podbořan pomocí detektoru kovů dvakrát za poslední dobu zbraně...
27.5.2020
Děčínské zoo se letos podařilo odchovat dvojčata vzácné kozy šrouborohé. Kopytník figuruje na seznamu ohrožených...
26.5.2020
Doprava Ústeckého kraje zařadí od 6. června do svých železničních spojů novou turistickou linku Litoměřice...
26.5.2020
Litvínov na Mostecku chce postavit dopravní terminál u autobusového a vlakového nádraží. Náklady jsou okolo...
26.5.2020
Trhovci na hranicích s Německem v Petrovicích na Ústecku měli od poloviny března své podniky...
Reklama