0℃
Dnes je 14. listopad , svátek má Sáva

Bitva o scénář. Herec Pavel Trávníček se domáhá autorství ústecké verze muzikálu žalobou

Bitva o scénář se strhla mezi hercem Pavlem Trávníčkem (68) a scénáristou Gustavem Oplustilem (93). Oba tvrdí, že jsou autory muzikálu Zasněžená romance, který má na podzim uvést Severočeské divadlo opery a baletu v Ústí nad Labem. Oplustilův podíl ale herec zpochybňuje. Spor skončí u soudu, zjistil Náš REGION.

Kdo tady lže!? Premiéra swingového muzikálu Zasněžená romance je v plánu 15. listopadu v Severočeském divadle opery a baletu v Ústí nad Labem. Krátce poté, co tuto informaci před letními prázdninami Trávniček, jako jeden z autorů díla, potvrdil, vyšly na povrch spekulace o skutečném autorství. Legenda české scenáristiky, Gustav Oplustil, který stál u populárních televizních Silvestrů s Vladimírem Menšíkem, totiž údajně tvrdí, že autorem muzikálu je on. „Zavolal jsem na DILIA (poskytovatel licencí – pozn.red.) a tam mi potvrdili, že autorem jsem já,“ citoval Oplustila bulvární časopis Rytmus života.

Scénář psali doma

Trávníček s tím ale nesouhlasí. A jak uvedl pro Náš REGION, bude se bránit. „Scénář jsme napsali já, Pavel Trávníček, a Tomáš Vondrovic, což je dramaturg a překladatel. Napsali jsme to u nás doma. Originál scénáře, který jsme napsali, vlastníme stejně, jako záznam z divadla, kde hra proběhla přesně podle tohoto scénáře,“ vyvrací spekulace pro Náš REGION herec proslavený zejména rolí prince z pohádky Tři oříšky pro Popelku.

Jak si tedy vysvětluje, že se okolo autorství strhla taková bitva? „Pan Oplustil byl kdysi přizván tehdejším ředitelem Hudebního divadla v Karlíně Ladislavem Županičem jako taková supervize. Takže se v divadle objevil asi dvakrát třikrát a víc ne. Pan ředitel Županič dostal nápad, že k té hře napíše jako autora i pana Oplustila. My jsme na to zírali. Ale pan Županič řekl, že z moci ředitele to tam bude a hotovo. DILIA jako ochranná organizace autorská to vzala za fakt a jako červená niť se tento omyl táhne až do dneška,“ uvedl Trávníček.

Trávníček Pavel s Blanarovičovou
Režisér a herec Pavel Trávníček podnikl právní kroky, aby muzikál Zasněžená romance, který má v premiéře uvést Severočeské divadlo opery a baletu v listopadu, nebyl v ohrožení. Spor o autorství skončí u soudu.
(archiv Pavla Trávníčka )

Boj za své dílo vzdát nehodlá a bude se bránit soudně. Je přesvědčený, že má dostatek důkazů, aby spor vyhrál. „My jsme se rozhodli, že by bylo nutné a žádoucí, aby se v tom jednou pro vždy udělalo konečně jasno, kdo je vlastně autorem a kdo ne,“ míní rezolutně Pavel Trávníček.

Žaloba byla podána

A nezůstalo u výhrůžek. Hercův advokát Radek Suchý totiž začátkem září podal žalobu. „Aby soud určil, komu patří autorská práva k muzikálu Zasněžená romance. Zároveň se budeme bránit nařčení ze strany časopisu Rytmus života (obvinil Trávníčka z krádeže – pozn. red.), protože to zasahuje nejen do osobnostních práv, ale poškozuje to celý záměr, celé představení a všechny, kteří se na něm podílejí,“ potvrdil Trávníčkův právní zástupce Radek Suchý.

Podle Trávníčka v autorství hry nemá jasno ani DILIA, a proto má verdikt soudu toto možné nedopatření z minulosti jednou pro vždy vyjasnit.

Zasněžená romance je divadelní adaptaci slavného amerického filmu Zasněžená romance (Sun Valley Serendade). Legendárního hudebníka Glenna Millera si zahraje právě Trávníček. Kromě něj se diváci mohou těšit na hvězdné obsazení, jako je Leona Machálková, Yvetta Blanarovičová nebo Uršula Kluková. S muzikálem jsou producenti připraveni vycestovat i na velké turné po tuzemsku i do zahraničí.

Náčelník Lakotů Splašený kůň. Neporazitelný válečník se stal obětí lsti a zrady

Včera, 17:14
Sperma a sliny zanechal na dívce (15). Přesto Libyjec Abdalláh Ibráhím Diallo (30) obžalovaný ze...
kremační pec, spalování, žeh, mrtvoly, smrt
Včera, 08:33
Aby se Ústečan bál zemřít! Ve městě je totiž ochromeno spalování těl nebožtíků. Důvodem jsou...
Včera, 06:53
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Jiří Gaudl Chomutov podnikatel ODS
Včera, 06:53
Čerpání dotace 6 milionů korun na klub, z něhož vznikla soukromá luxusní vila 1. místopředsedy...
12.11.2019
Ústecký krajský soud poslal v říjnu za týrání a těžké ublížení na zdraví dítěte (3)...
7.11.2019
Projekt Seniorská obálka začne od nového roku fungovat i v Ústí nad Labem. Krajské město...
5.11.2019
Zastupitelé Ústí nad Labem uvolnili 600.000 korun pro Severočeské divadlo opery a baletu na vymalování...
4.11.2019
Radary, kolony u Globusu nebo u kruháku u autobusového nádraží v Chomutově. Čtenáři redakci zasílají...
4.11.2019
Darovala peníze politikům a teď od nich žádala přiklepnutí městského pozemku. Na něm totiž firma...
2.11.2019
Rada města Ústí nad Labem schválila odkoupení budov bývalé restaurace v Brné za 5,3 milionu...
27.10.2019
Dopravní společnost Ústeckého kraje (DSÚK) postupně přebírá od výrobce Scania nové autobusy. Do provozu budou...
Reklama