15℃
Dnes je 19. říjen , svátek má Michaela

Budí nás tramvaje, stěžují si Litvínovští

Projíždějící tramvaje ruší obyvatele Litvínova bydlící u Citadely. Hluk je budí, a proto si na něj stěžovali. Dopravní podnik to však zlehčuje. Náš REGION v místě naměřil 75,1 dB, což je hladina hluku převyšující limit až o 20 dB.

Reklama

Lidé žijící u litvínovské Citadely si podle svých slov už několikrát stěžovali na nepříjemný hluk z projíždějících tramvají. Jejich stížnosti vyslyšel až Náš REGION. Nikdo jiný se připomínkami občanů dosud důsledně nezabýval.

Z poslední vilové čtvrti v Mostě ghetto? Zahražany se ozvaly

„Tak těch stížností jsme dostali několik, v průběhu let se to opakuje. Děláme pro to, co můžeme. Snížili jsme rychlost v daným úseku tady v Litvínově tak, aby k těm vibracím docházelo co nejmíň, podařilo se nám získat dotace, budeme pořizovat úplně nové tramvajové vozy, které by samozřejmě měly mít úplně jinou hlučnost, takže doufáme, že tohleto všem těm lidem bude stačit k tomu, aby byli spokojeni,“ řekl ředitel Dopravního podniku města Mostu a Litvínova Daniel Dunovský.

Hladina hluku převyšuje normu

Prozatím však mají místní ke spokojenosti daleko. Podle orientačního měření redakce v problematickém místě totiž hladina hluku převyšuje limit, který je dán hygienickými normami. „Naměřili jsme tu 75,1 dB, což je o 10 dB víc, než je denní limit, a dokonce o 20 dB víc, než noční limit pro tramvajovou dopravu,“ popisuje reportérka.

měření hluku
Měření redakce ukazuje, že hluk z projíždějících tramvají na konečné v Litvínově je nad normou. Dopravní podnik situaci neřeší.
(Barbora Lancová)

Dopravní podnik žádné měření sám svévolně neprováděl, přesto tvrdí, že hluk se za poslední desetiletí nezměnil. „Ne my jsme hluk neměřili. Ty tramvaje tady jezdí 40 let a ten hluk je pořád stejnej, naopak ta tramvajová trať se daří postupně rekonstruovat a po dlouhý době se podařilo dopravnímu podniku pořídit nové tramvaje,“ odráží Dunovský stížnosti lidí z Litvínova, kteří s ním ale nesouhlasí.

Fasády v kraji hyzdí název úklidové firmy. Poškozením majetku si způsobila problém, míní experti

„Tady byla provedena rekonstrukce kolejiště. Od tý doby místo, aby se hluk snížil, bohužel se zvýšil,“ míní jeden z místních obyvatel.

„Budí to lidi, nedá se zde spát a velmi nás to tady obtěžuje. Posílali jsme emaily na dopravní podnik ohledně hluku. Bylo nám sděleno, že v nejbližší možné době provedou šetření a jakmile dojdou k nějakým závěrům tak nám bude odpovězeno, ale nicméně žádné vyhodnocení, nebo žádné informace jsme od nich nedostali,“ dodal další.

Pomůže petice a radnice

Stížnosti ale nebyly poslány jen na dopravník podnik. Místní se obrátili i na krajskou hygienickou stanici. „Obeslali jsme dopisem dopravní podnik, aby se nám k tomu vyjádřil. Ta stížnost totiž směřuje proti dopravnímu podniku, že nekomunikuje s těma stěžovatelema,“ uvedl pro Náš REGION ředitel krajské hygienické stanice Jaroslav Reis. Dodal zároveň, že hygienici v dané lokalitě hluk neměřili. Stěžovatelům tak nezbývá, než zajistit prostřednictvím hygieny odborné měření hluku.  Pokud by odhalilo vyšší hladinu hluku, než je povolený limit, mohou sepsat petici a spolu s radnicí vyvinout tlak na dopravní podnik, který by měl přijmout náležitá opatření. Jinak se tu zřejmě lidé nevyspí.

 

(mim, lab)

16.10.2019
Na Ústecku bojují se štěnicemi. S touto nepříjemnou situací má problém hlavně zdravotnická záchranná služba....
15.10.2019
Proti obchodu s chudobou hodlá mostecký magistrát bojovat tak, že začne s výkupem bytů od...
14.10.2019
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
14.10.2019
Rozsudek v případu údajného obchodování s lidmi ve Velké Británii vynese ústecký krajský soud na...
14.10.2019
V Ústeckém kraji míra nezaměstnanosti v září zůstala stejná jako v srpnu - na úrovni...
13.10.2019
Provozu poboček Severočeské vědecké knihovny v Ústí nad Labem hrozí omezení, pokud nebude mít peníze...
13.10.2019
V Děčíně a Litoměřicích mohou cyklisté využívat v některých jednosměrkách oba směry. V krajském městě...
13.10.2019
Stavba vysokorychlostní železniční trati, která povede z Prahy přes Ústí nad Labem do Drážďan, bude...
12.10.2019
Projekt Časná defibrilace v Ústeckém kraji rozdává automatizované externí defibrilátory za několik milionů korun. Od...
primátor chomutov hrabáč
11.10.2019
Šikana řidičů a „rejžování“ do městské kasy. Tak vnímá část veřejnosti dva diskutované radary v...
hojek chomutov
10.10.2019
Chomutovský hokej má nového šéfa. Sedm členů výboru zapsaného spolku, který drží většinu akcií Pirátů,...
Reklama