Budí nás tramvaje, stěžují si Litvínovští

Projíždějící tramvaje ruší obyvatele Litvínova bydlící u Citadely. Hluk je budí, a proto si na něj stěžovali. Dopravní podnik to však zlehčuje. Náš REGION v místě naměřil 75,1 dB, což je hladina hluku převyšující limit až o 20 dB.

Lidé žijící u litvínovské Citadely si podle svých slov už několikrát stěžovali na nepříjemný hluk z projíždějících tramvají. Jejich stížnosti vyslyšel až Náš REGION. Nikdo jiný se připomínkami občanů dosud důsledně nezabýval.

Z poslední vilové čtvrti v Mostě ghetto? Zahražany se ozvaly

„Tak těch stížností jsme dostali několik, v průběhu let se to opakuje. Děláme pro to, co můžeme. Snížili jsme rychlost v daným úseku tady v Litvínově tak, aby k těm vibracím docházelo co nejmíň, podařilo se nám získat dotace, budeme pořizovat úplně nové tramvajové vozy, které by samozřejmě měly mít úplně jinou hlučnost, takže doufáme, že tohleto všem těm lidem bude stačit k tomu, aby byli spokojeni,“ řekl ředitel Dopravního podniku města Mostu a Litvínova Daniel Dunovský.

Hladina hluku převyšuje normu

Prozatím však mají místní ke spokojenosti daleko. Podle orientačního měření redakce v problematickém místě totiž hladina hluku převyšuje limit, který je dán hygienickými normami. „Naměřili jsme tu 75,1 dB, což je o 10 dB víc, než je denní limit, a dokonce o 20 dB víc, než noční limit pro tramvajovou dopravu,“ popisuje reportérka.

měření hluku
Měření redakce ukazuje, že hluk z projíždějících tramvají na konečné v Litvínově je nad normou. Dopravní podnik situaci neřeší.
(Barbora Lancová)

Dopravní podnik žádné měření sám svévolně neprováděl, přesto tvrdí, že hluk se za poslední desetiletí nezměnil. „Ne my jsme hluk neměřili. Ty tramvaje tady jezdí 40 let a ten hluk je pořád stejnej, naopak ta tramvajová trať se daří postupně rekonstruovat a po dlouhý době se podařilo dopravnímu podniku pořídit nové tramvaje,“ odráží Dunovský stížnosti lidí z Litvínova, kteří s ním ale nesouhlasí.

Fasády v kraji hyzdí název úklidové firmy. Poškozením majetku si způsobila problém, míní experti

„Tady byla provedena rekonstrukce kolejiště. Od tý doby místo, aby se hluk snížil, bohužel se zvýšil,“ míní jeden z místních obyvatel.

„Budí to lidi, nedá se zde spát a velmi nás to tady obtěžuje. Posílali jsme emaily na dopravní podnik ohledně hluku. Bylo nám sděleno, že v nejbližší možné době provedou šetření a jakmile dojdou k nějakým závěrům tak nám bude odpovězeno, ale nicméně žádné vyhodnocení, nebo žádné informace jsme od nich nedostali,“ dodal další.

Pomůže petice a radnice

Stížnosti ale nebyly poslány jen na dopravník podnik. Místní se obrátili i na krajskou hygienickou stanici. „Obeslali jsme dopisem dopravní podnik, aby se nám k tomu vyjádřil. Ta stížnost totiž směřuje proti dopravnímu podniku, že nekomunikuje s těma stěžovatelema,“ uvedl pro Náš REGION ředitel krajské hygienické stanice Jaroslav Reis. Dodal zároveň, že hygienici v dané lokalitě hluk neměřili. Stěžovatelům tak nezbývá, než zajistit prostřednictvím hygieny odborné měření hluku.  Pokud by odhalilo vyšší hladinu hluku, než je povolený limit, mohou sepsat petici a spolu s radnicí vyvinout tlak na dopravní podnik, který by měl přijmout náležitá opatření. Jinak se tu zřejmě lidé nevyspí.

 

(mim, lab)

Dnes, 16:55
Po pěti letech od otevření pro veřejnost si jezero Milada nedaleko Ústí nad Labem získalo...
Dnes, 12:12
Most zjišťuje prostřednictvím ankety zájem občanů o kompostéry určené na bioodpad. Chtělo by je pořídit...
Včera, 17:55
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Včera, 17:55
Na hranicích Česka s Německem a Polskem se v sobotu opět sejdou sousedé, přátelé a...
Včera, 13:27
Teplická nemocnice má nový pavilon s operačními sály, centrální sterilizací a anesteziologicko-resuscitačním oddělením (ARO). Za...
Včera, 10:04
V Děčíně začala plánovaná oprava střechy zimního stadionu, vyjde na 26 milionů korun. Město ji...
27.5.2020
Osmačtyřicetiletý muž našel na Lounsku u Podbořan pomocí detektoru kovů dvakrát za poslední dobu zbraně...
27.5.2020
Děčínské zoo se letos podařilo odchovat dvojčata vzácné kozy šrouborohé. Kopytník figuruje na seznamu ohrožených...
26.5.2020
Doprava Ústeckého kraje zařadí od 6. června do svých železničních spojů novou turistickou linku Litoměřice...
26.5.2020
Litvínov na Mostecku chce postavit dopravní terminál u autobusového a vlakového nádraží. Náklady jsou okolo...
26.5.2020
Trhovci na hranicích s Německem v Petrovicích na Ústecku měli od poloviny března své podniky...
Reklama