Chomutov koupí za 100 milionů dům s 84 byty a nebytovými prostory

Chomutov koupí od soukromého majitele za 100 milionů korun dům v Palackého ulici v centru s 84 byty a 35 nebytovými prostory. Vedení radnice uvádí jako důvod pro koupi, že tak chce ochránit současné obyvatele, kterým chce zajistit jasné nájemní podmínky.

Chce zajistit i opravy objektu, které podle radnice současný majitel zanedbal. Město chtělo koupí domu také zamezit prodeji bytů takzvaným obchodníkům s chudobou, se kterými dlouhodobě bojuje, řekl novinářům primátor Marek Hrabáč (ANO). Podle něj o prodej domu městu projevili zájem samotní nájemníci.

Vlastníkem domu bude nově městská společnost Chomutovská bytová. Současní obyvatelé domu se tak stanou jejími nájemníky. Na dům si firma vzala úvěr 135 milionů, přičemž za 100 milionů korun objekt koupí a zbylých 35 milionů investuje do oprav domu. „My teď objekt převezmeme a zhodnotíme s odborníky jeho stav. Budeme obratem investovat do těch největších a nejproblémovějších oblastí, jako jsou výtahy, stoupačky, okna, zateplení a střechy. Všechny vady musíme sepsat, určit priority, a začneme na tom postupně pracovat,“ řekl Hrabáč.

Vedení města chce po koupi mimo jiné obyvatelům domu sjednotit nájemné. O jeho výši se teprve jedná. Město chtělo podle primátora rovněž zabránit tomu, aby byty levně skoupili spekulanti, kteří by tam pak nastěhovali sociálně slabé. Ti poté v podobných případech podle města žijí v nuzných podmínkách a ze sociálních dávek hradí spekulantům předražené nájemné.

Chomutovská bytová již vlastní přilehlou budovu, druhou část takzvané podkovy. „Nově tak dostaneme pod kontrolu i druhou polovinu objektu,“ uvedl primátor.

V bytovém fondu téměř padesátitisícového Chomutova je nyní 1619 bytů. Samo město vlastní 297 bytů a Chomutovská bytová 1322. Chomutov loni začal vykupovat byty v problémových lokalitách. Na výkup použil evropskou dotaci 7,5 milionu korun, samo město platilo desetinu nákladů.

ČTK

29.5.2020
Po pěti letech od otevření pro veřejnost si jezero Milada nedaleko Ústí nad Labem získalo...
29.5.2020
Most zjišťuje prostřednictvím ankety zájem občanů o kompostéry určené na bioodpad. Chtělo by je pořídit...
28.5.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
28.5.2020
Na hranicích Česka s Německem a Polskem se v sobotu opět sejdou sousedé, přátelé a...
28.5.2020
Teplická nemocnice má nový pavilon s operačními sály, centrální sterilizací a anesteziologicko-resuscitačním oddělením (ARO). Za...
28.5.2020
V Děčíně začala plánovaná oprava střechy zimního stadionu, vyjde na 26 milionů korun. Město ji...
27.5.2020
Osmačtyřicetiletý muž našel na Lounsku u Podbořan pomocí detektoru kovů dvakrát za poslední dobu zbraně...
27.5.2020
Děčínské zoo se letos podařilo odchovat dvojčata vzácné kozy šrouborohé. Kopytník figuruje na seznamu ohrožených...
26.5.2020
Doprava Ústeckého kraje zařadí od 6. června do svých železničních spojů novou turistickou linku Litoměřice...
26.5.2020
Litvínov na Mostecku chce postavit dopravní terminál u autobusového a vlakového nádraží. Náklady jsou okolo...
26.5.2020
Trhovci na hranicích s Německem v Petrovicích na Ústecku měli od poloviny března své podniky...
Reklama