Do čtyř let přijde o práce na Mostecku 1000 horníků

V roce 2024 ukončí těžbu uhlí hnědouhelný lom ČSA na Mostecku. Zhruba 1100 lidí proto podle odhadů odborářů dostane výpověď. Informaci potvrdila společnost Sev.en Energy, jíž lom patří.

V jámě, nad níž se tyčí zámek Jezeří, přestanou horníci dolovat uhlí, až vytěží zásoby v rámci stávajícího povolení, tedy až se dostanou k hranicím těžebních limitů. „Ukončení těžby závisí mimo jiné na odbytu a rychlosti těžby. V současné době je v lomu ČSA zhruba 14 milionů tun uhlí před limity. Předpokládaný rok ukončení těžby je 2024,“ uvedla mluvčí Gabriela Sáričková – Benešová. Společnost Sev.en Energy, která lom vlastní, se podle mluvčí o část propouštěných zaměstnanců postará. „Části z propouštěných jsme připraveni nabídnout práci v rámci skupiny,“ uvedla. Útlum těžby uhlí zhorší situaci v regionu. Proto se tím zabývá i vláda a její uhelná komise. Ta připravuje tři scénáře takzvané dekarbonizace, tedy úplnému omezení těžby a závislosti na uhlí, ke které by mělo dojít zřejmě v letech 2035 až 2045.

V Mostě se otevřel domov pro lidi s Alzheimerovou chorobou

Na situaci se připravuje i Úřad práce. „Snažíme se, aby člověk, který má být propuštěn, našel nové pracovní uplatnění dříve, než uplyne výpovědní lhůta, tedy aby se vůbec nedostal do evidence Úřadu práce,“ popsala mluvčí Kateřina Beránková. Horníkům by mělo pomoci i nadstandardní odstupné.

Někteří najdou uplatnění na rekultivacích, které probíhají na výsypkách a svazích lomů, kde těžba skončila. „Polovina území už byla rekultivována, před námi je ještě obnova krajiny na přibližně stejně velkém území. Podle plánu budeme realizovat rekultivace lesní, vodní, zemědělské a další, jako jsou parkové úpravy,“ uvedla mluvčí.

Ve zbytkové jámě vznikne nové jezero ČSA. Podle platného povolení hornické činnosti bude plocha jezera zhruba 670 hektarů, víc než dvojnásobná plocha Máchova jezera. „S přípravnými pracemi na napouštění budoucího jezera můžeme začít až po vytěžení všech zásob hnědého uhlí před limity těžby, tedy nejdříve v roce 2025. Zahájení vlastního napouštění odhadujeme nejdříve v roce 2027/2028,“ uvedla Sáričková. Předpokládané náklady na zatápění, včetně přípravných prací přesáhnou miliardu korun. Doba napouštění závisí mimo jiné na klimatických podmínkách.

Jezera po těžbě uhlí už vznikla na Mostecku. Největším je jezero Most, v němž si lidé poprvé zaplavou příští rok. Na Ústecku už rekreanti využívají jezero Milada.

(mim)

23.3.2021
Krach na newyorské burze 24. října 1929 byl spouštěčem několik dalších let trvající hospodářské krize,...
8.3.2021
Ve strategické průmyslové zóně Joseph v Havrani u Mostu bude v nejbližší době zahájena výstavba...
1.3.2021
Komerční článek
Vlivem pandemie děti tráví na internetu více času Podle výzkumu Českého statistického úřadu z roku...
1.3.2021
Město Most vydává seniorům nad 65 let respirátory zdarma. Vyzvednout je může i blízký člověk...
1.3.2021
Pašovaní takzvané červené nafty z Německa je příhraničích oblastech stále v kurzu. Dovoz červené nafty,...
1.2.2021
Mostecký soud potrestal za řízení pod vlivem alkoholu soudkyni ústeckého krajského soudu Markétu Lehkou podmínkou....
9.1.2021
Sociokulturní centrum Libuše, které vzniká v litvínovském Janově, má již dvoje trvalé „nájemníky“- kluky, co...
8.1.2021
Dodávka na Mostecku převážela 70 kilogramů mořských plodů a masa v nevhodných podmínkách. Inspektoři Státní...
bezdomovectví_ilustrační obrázek
1.1.2021
V Ústeckém kraji jsou v léčebně dlouhodobě nemocných připravená sociální lůžka pro bezdomovce s nařízenou...
30.12.2020
Město Most uspořádá silvestrovský ohňostroj. Bude ho možné sledovat on-line. Odpalován nebude z centra, aby...
21.12.2020
Hasiči v Mostě vyjížděli v sobotu dopoledne k rozsáhlému požáru skladovací haly v Kostelní ulici....
Reklama