Do čtyř let přijde o práce na Mostecku 1000 horníků

V roce 2024 ukončí těžbu uhlí hnědouhelný lom ČSA na Mostecku. Zhruba 1100 lidí proto podle odhadů odborářů dostane výpověď. Informaci potvrdila společnost Sev.en Energy, jíž lom patří.

V jámě, nad níž se tyčí zámek Jezeří, přestanou horníci dolovat uhlí, až vytěží zásoby v rámci stávajícího povolení, tedy až se dostanou k hranicím těžebních limitů. „Ukončení těžby závisí mimo jiné na odbytu a rychlosti těžby. V současné době je v lomu ČSA zhruba 14 milionů tun uhlí před limity. Předpokládaný rok ukončení těžby je 2024,“ uvedla mluvčí Gabriela Sáričková – Benešová. Společnost Sev.en Energy, která lom vlastní, se podle mluvčí o část propouštěných zaměstnanců postará. „Části z propouštěných jsme připraveni nabídnout práci v rámci skupiny,“ uvedla. Útlum těžby uhlí zhorší situaci v regionu. Proto se tím zabývá i vláda a její uhelná komise. Ta připravuje tři scénáře takzvané dekarbonizace, tedy úplnému omezení těžby a závislosti na uhlí, ke které by mělo dojít zřejmě v letech 2035 až 2045.

V Mostě se otevřel domov pro lidi s Alzheimerovou chorobou

Na situaci se připravuje i Úřad práce. „Snažíme se, aby člověk, který má být propuštěn, našel nové pracovní uplatnění dříve, než uplyne výpovědní lhůta, tedy aby se vůbec nedostal do evidence Úřadu práce,“ popsala mluvčí Kateřina Beránková. Horníkům by mělo pomoci i nadstandardní odstupné.

Někteří najdou uplatnění na rekultivacích, které probíhají na výsypkách a svazích lomů, kde těžba skončila. „Polovina území už byla rekultivována, před námi je ještě obnova krajiny na přibližně stejně velkém území. Podle plánu budeme realizovat rekultivace lesní, vodní, zemědělské a další, jako jsou parkové úpravy,“ uvedla mluvčí.

Ve zbytkové jámě vznikne nové jezero ČSA. Podle platného povolení hornické činnosti bude plocha jezera zhruba 670 hektarů, víc než dvojnásobná plocha Máchova jezera. „S přípravnými pracemi na napouštění budoucího jezera můžeme začít až po vytěžení všech zásob hnědého uhlí před limity těžby, tedy nejdříve v roce 2025. Zahájení vlastního napouštění odhadujeme nejdříve v roce 2027/2028,“ uvedla Sáričková. Předpokládané náklady na zatápění, včetně přípravných prací přesáhnou miliardu korun. Doba napouštění závisí mimo jiné na klimatických podmínkách.

Jezera po těžbě uhlí už vznikla na Mostecku. Největším je jezero Most, v němž si lidé poprvé zaplavou příští rok. Na Ústecku už rekreanti využívají jezero Milada.

(mim)

Včera, 10:42
Ceny pohonných hmot u čerpacích stanic v Ústeckém kraji v uplynulém týdnu dál mírně vzrostly,...
3.6.2020
Pár sovic krahujových v chomutovském zooparku přivedl na svět další mládě. Vyklubalo se v druhé...
3.6.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
3.6.2020
Ministerstvo životního prostředí stanovilo podmínky provozu části dálnice D8 v Českém středohoří. Silničáři musí vysázet...
2.6.2020
Státní podnik Palivový kombinát Ústí (PKÚ) se sídlem v Chlumci na Ústecku nabídl uplatnění odborníkům...
2.6.2020
Jeden z největších poválečných masakrů německy mluvících obyvatel se odehrál před 75 lety v Postoloprtech...
1.6.2020
Univerzita J. E. Purkyně (UJEP) v Ústí nad Labem si připravila na Den dětí jako...
1.6.2020
Lázeňskou sezonu v Teplicích včera zahájili herci. Před zámkem se sešli v kostýmech významných postav,...
29.5.2020
Po pěti letech od otevření pro veřejnost si jezero Milada nedaleko Ústí nad Labem získalo...
29.5.2020
Most zjišťuje prostřednictvím ankety zájem občanů o kompostéry určené na bioodpad. Chtělo by je pořídit...
28.5.2020
Na hranicích Česka s Německem a Polskem se v sobotu opět sejdou sousedé, přátelé a...
Reklama