Dotkni se srdce Havla, pohlaď si ruku Jágra. V Litoměřicích je unikátní výstava otisku rukou světových osobností

Sílu dotyku s rukou osobnosti světového formátu může zažít návštěvník v Litoměřicích. Muzeum Křišťálový dotek na Mírovém náměstí disponuje unikátní sbírkou 60 otisků rukou významných státníků, sportovců, umělců či humanistů, jako byli nebo jsou Sir Nicholas Winton, Dominik Hašek, Jaromír Jágr nebo Václav Havel.

Štěstí a velká náhoda musí být, když člověk potká osobnost, ke které vzhlíží a smí se jí dotknout. To v Litoměřicích, které jsou vzdálené 50 minut autem z Prahy, mají možnost všichni. Na rozloze zhruba 100 metrů čtverečních se v přízemí a prvním podlaží rozkládá jedinečná sbírka odlitků autentických rukou světových osobností. Sportovní fandové si tu tak mohou poměřit velikost ruky s „tlapou“ legendární „68“, hokejistou Jaromírem Jágrem. Na prstech Dominika Haška zase mohou pozorovat nejspíš drobnou frakturu prostředníčku. Dotknout se tu je možné také velkých státníků. Například německého prezidenta Richarda von Weizsäckera, který sjednotil Německo a během návštěvy v Česku se v roce 1990 omluvil Čechům za okupaci jejich domova.

Tip na výlet: Retrovlakem na Křivoklát

Návštěvníci mají možnost dotknout se i ruky prvního prezidenta ČR Václava Havla a všímat si rozdílu velikosti Havlovy dlaně a dlaně prezidenta Václava Klause. Pohladit si je možné ruce Marty Kubišové nebo sira Nicholase Wintona, který zachránil 669 dětí před smrtí v koncentračním táboru. „Je to ohromná síla. Když si uvědomím příběh toho, koho se dotýkám, a cítím jeho čáry života v dlani a bříška prstů, až z toho mrazí,“ říkám si při stisknutí ruky Marty Kubišové.

Jedna plastika zabere až dva roky

Ohromnou práci dalo už vůbec sehnání kontaktů a domluvení se s osobnostmi na tom, že jim umělecký sklář odebere otisky rukou. Zpočátku ne každý důvěřoval. „Nejtěžší bylo získat první osobnosti. Jakmile jsme do sbírky získali pana Karla Schwarzenberga, který také převzal záštitu nad naším projektem „Velikání“, a prezidenta Václava Havla, kteří mají ve světě jméno, tak už to šlo snáz,“ popisuje začátky sběratelství Alexander Huňát z Muzea Křišťálový dotek v Litoměřicích.

Výroba uměleckého díla trvá zhruba rok až dva. Autorem křišťálových plastik je syn pana Huňáta – český sklář Jan Huňát. „Tak dlouho to trvá proto, že syn brousí sklo, které může vážit třeba i přes 30 kilogramů a je na to sám. Do toho musí pracovat, aby uživil rodinu, takže vyrábí lustry a plastiky. Ruce slavných by ho neuživily, protože nejsou k prodeji určené,“ vysvětluje mi bývalý veterinární hygienik, který je již v penzi a pro kterého je muzeum skla současným smyslem života.

Tip na výlet po rovince: ze Sv. Jana pod Skalou do Srbska

Cena díla je obtížně zjistitelná. „Každopádně je vysoká. Zvyšuje jí osobní příběh každé osobnosti, v jejíchž rukách byly i zásadní dějinné změny ve společnosti nebo jinak zasáhly do života lidí,“ dodává otec českého skláře, na něhož je náležitě pyšný. Sám Alexandr Huňát v muzeu provádí společně s manželkou. Oba měli možnost se s osobnostmi, jejichž dlaně ze skla vystavují, potkat při odběru otisků. A tak je jejich vyprávění zasvěcené. U každého exponátu se zdrží několik minut a nezapomenou zmínit detaily nebo vtipné příběhy. Návštěvník si tak nejen lépe zapamatuje příběh dané osobnosti, ale taky si uvědomí, jak náročné řemeslo sklář je. V neposlední řadě mu dojde, že Češi mají být na koho hrdí, a to nejen na konkrétní osobnosti ze sportu či společenského života, ale i na šikovnost českých sklářů, jejichž schopnosti jsou ve světě ceněny zlatem.

Tip na výlet: Divoká Šárka, s cyklisty, ale bez loupežníků

Český sklář a autor skleněných rukou Jan Huňát vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu sklářskou v Železném Brodě. Po roční zkušenosti ve světově známé sklárně Moser strávil pět let v irském Galway, kde se zabýval výrobou skla na zakázku a restaurováním vitráží v kostelech, katedrálách a univerzitách. Po návratu do Česka zahájil uměleckou činnost v oblasti moderního designu. V roce 2007 se zúčastnil prestižní světové soutěže pořádané v čínském Pekingu, kde obsadil 2. místo. Napadlo ho, že zachytí jedinečné stopy člověka v českém křišťále. Po dlouhé roční snaze vznikla dokonale věrná kopie lidské ruky, „křišťálový dotek“, která naplňuje odvěkou touhu člověka zanechat po sobě stopu. Poté přišel s myšlenkou zachovat důstojnou vzpomínku na osobnosti, které se svými skutky zapsaly do dějin lidstva, přenesenou do křišťálového skla. Začal s oslovováním jednotlivých osobností a získáváním otisků jejich dlaní.

 

 

 

Koho můžete v muzeu pohladit:

Václav Havel

Lech Wałęsa

Sir Nicholas Winton

Madeleine Albrightová

Karel Schwarzenberg

Ringo Starr

Kiss

Anastacia

Steven Seagal

Arnošt Lustig

Věra Čáslavská

Ivan Lendl

Jaromír Jágr

Dominik Hašek

Josef Masopust

Adolf Born

Boleslav Polívka

Jiří Menzel

Zdeněk Svěrák

Charles Aznavour

Marta Kubišová

Reinhold Messner

 

 

Kde se nachází:

Muzeum křišťálový dotek se nachází přímo v centru Litoměřic na adrese Mírové náměstí 18/10 hned vedle městského informačního centra.

Kdy je otevřeno:

Otevřeno je od úterý do neděle od 10 do 17 hodin. Zavřeno je naopak každé pondělí.

Kolik se platí:

Vstup do muzea je symbolický. Dospělí zaplatí 50 korun, děti do 15 let jen 35 korun. Do 5. roku má dítě vstup zdarma.

 

Dnes, 11:27
Svátek Tří králů máme již za sebou, ale Tříkrálová sbírka jako charitativní akce potrvá do...
16.1.2021
Chlapecké pěvecké duo MAFI ze Základní umělecké školy Josefa Slavíka Hořovice, mnohonásobní vítězové uměleckých soutěží...
15.1.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
15.1.2021
Hospodaření měst a obcí komplikovala v loňském roce nejen mimořádná opatření proti šíření koronaviru, ale...
14.1.2021
Před Vánocemi vyměnil poslanec za ODS Jan Skopeček své charitativní fotbalové turnaje za předvánoční charitativní...
12.1.2021
První místo jubilejního 10. ročníku ankety Alej roku ve Středočeském kraji vybojovala alej v zámeckém...
12.1.2021
Rodina Provaznikova předložila zastupitelům jedinečnou nabídku, přistoupí na ní město?
17.12.2020
Nebudu nijak přehánět, když si dovolím tvrdit, že podobnou unikátní vánoční výzdobu nemá v České...
10.12.2020
Hromadná doprava na Berounsku a v okolí Rožmitálu pod Třemšínem na Příbramsku se od neděle...
10.12.2020
Beroun dnes uvedl do provozu novou cyklověž, která vznikla u autobusového a vlakového nádraží. Pojme...
9.12.2020
Máte obavy, že se o sebe vaše babička již nemůže postarat sama a rádi byste...
Reklama