Filmaře láká Ústecký kraj i peníze od hejtmanství

šikma vez

Ústecký kraj připravuje program pro filmové pobídky. Na podporu produkcí chystá v roce 2020 rozdělit 4 miliony korun. O plánu rozhodli radní. Sever Čech si v posledních letech producenti oblíbili, vznikla tu řada seriálů i snímků.

Program by měl kraj vyhlašovat jednou ročně formou individuálních dotací. „Produkce tady nechávají vydělat živnostníkům, bývají tu často i zahraniční štáby,“ uvedl hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM).

Filmová kancelář Ústeckého kraje odhaduje, že během natáčení produkce utratí v regionu řádově miliony korun za pronájmy lokací, místní služby, profesionály, techniku nebo kompars. „Jedná se tak o okamžitý ekonomický přínos do regionu,“ dodal hejtman s tím, že přítomnost štábů přispívá k vytváření pozitivního obrazu kraje, lze ji využít marketingově i po odvysílání jednotlivých projektů a dokáže posílit cestovní ruch.

Filmová kancelář Ústeckého kraje funguje jako součást oddělení cestovního ruchu od roku 2016. Mezi hlavní úkoly kanceláře patří poskytování bezplatného servisu filmařům při přípravách a během natáčení v rámci vyhledávání lokací, usnadnění komunikace s místními úřady a podnikateli a využití přítomnosti štábů i pozitivních zmínek o regionu.

Most! zvýšil povědomí skokově

Význam pobídky je podle kanceláře v podpoře rozhodnutí natáčet v regionu. Zejména české produkce vzhledem k omezeným finančním rozpočtům tyto pobídky vítají. „Při udělování dotací se musí zohlednit, o jaký projekt se jedná. Nebude podporovat něco, co vytváří negativní pohled na kraj,“ řekl Bubeníček. Pobídky udělují producentům například také Zlínský, Jihomoravský či Moravskoslezský kraj nebo Praha.

Ústecký kraj vzhledem ke své poloze s dobrou dostupností do Prahy je pro filmaře zajímavou a vyhledávanou oblastí. Na severu Čech se natáčelo v poslední době několik seriálů jako Svět pod hlavou, Pustina, Cirkus Bukowski, Život a doba soudce A.K., Rapl 2 a Most!, jehož úspěch se okamžitě odrazil ve zvýšené návštěvnosti hospody Severka i samotného města. Aktuálně mohou diváci každé pondělí sledovat seriál Sever a Ondřej Trojan natáčí ve Varnsdorfu snímek Bourák.

(ČTK, mim)

Včera, 15:50
Mezi Varnsdorfem a Krásnou Lípou našli v pondělí lidé pohozená těla pěti labutí s vyříznutými...
Včera, 14:01
V průmyslové zóně Triangle vznikne parkoviště pro kamiony. Postavit ho plánuje Ústecký kraj, který strategickou...
17.1.2020
Pro ropovod z Litvínova k hranicím s Německem je v územní rezervě Ústeckého kraje vymezena...
17.1.2020
Sedm základních a pět mateřských škol v Ústí nad Labem se může zapojit do výzvy...
16.1.2020
Lužická nemocnice v Rumburku se bude prodávat bez dluhů, uvedla insolvenční správkyně Martina Jinochová Matyášová...
16.1.2020
Hokejisté Přerova v úterý vyhráli v předehrávce 12. kola nadstavby první ligy o pořadí v...
16.1.2020
V Teplicích přibude další obchodní centrum. Krajský úřad dospěl k závěru, že stavba nemá významný...
16.1.2020
Na rozšíření obchvatu Loun na silnici D7 se začne pracovat v první polovině letošního roku....
15.1.2020
V ústecké zoologické zahradě uhynulo mládě tučňáka brýlového. Rodiče se o něj přestali starat. Prvorozenému...
15.1.2020
V Ústeckém kraji začíná plesová sezona, plesy pořádají i některá města. Ples organizuje například Most,...
Reklama