Filmaře láká Ústecký kraj i peníze od hejtmanství

šikma vez

Ústecký kraj připravuje program pro filmové pobídky. Na podporu produkcí chystá v roce 2020 rozdělit 4 miliony korun. O plánu rozhodli radní. Sever Čech si v posledních letech producenti oblíbili, vznikla tu řada seriálů i snímků.

Program by měl kraj vyhlašovat jednou ročně formou individuálních dotací. „Produkce tady nechávají vydělat živnostníkům, bývají tu často i zahraniční štáby,“ uvedl hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM).

Filmová kancelář Ústeckého kraje odhaduje, že během natáčení produkce utratí v regionu řádově miliony korun za pronájmy lokací, místní služby, profesionály, techniku nebo kompars. „Jedná se tak o okamžitý ekonomický přínos do regionu,“ dodal hejtman s tím, že přítomnost štábů přispívá k vytváření pozitivního obrazu kraje, lze ji využít marketingově i po odvysílání jednotlivých projektů a dokáže posílit cestovní ruch.

Filmová kancelář Ústeckého kraje funguje jako součást oddělení cestovního ruchu od roku 2016. Mezi hlavní úkoly kanceláře patří poskytování bezplatného servisu filmařům při přípravách a během natáčení v rámci vyhledávání lokací, usnadnění komunikace s místními úřady a podnikateli a využití přítomnosti štábů i pozitivních zmínek o regionu.

Most! zvýšil povědomí skokově

Význam pobídky je podle kanceláře v podpoře rozhodnutí natáčet v regionu. Zejména české produkce vzhledem k omezeným finančním rozpočtům tyto pobídky vítají. „Při udělování dotací se musí zohlednit, o jaký projekt se jedná. Nebude podporovat něco, co vytváří negativní pohled na kraj,“ řekl Bubeníček. Pobídky udělují producentům například také Zlínský, Jihomoravský či Moravskoslezský kraj nebo Praha.

Ústecký kraj vzhledem ke své poloze s dobrou dostupností do Prahy je pro filmaře zajímavou a vyhledávanou oblastí. Na severu Čech se natáčelo v poslední době několik seriálů jako Svět pod hlavou, Pustina, Cirkus Bukowski, Život a doba soudce A.K., Rapl 2 a Most!, jehož úspěch se okamžitě odrazil ve zvýšené návštěvnosti hospody Severka i samotného města. Aktuálně mohou diváci každé pondělí sledovat seriál Sever a Ondřej Trojan natáčí ve Varnsdorfu snímek Bourák.

(ČTK, mim)

Dnes, 11:54
Velká cena Ústí nad Labem v boxu se letos neuskuteční. Pořadatelé se tradiční turnaj rozhodli...
Včera, 18:13
V Ústeckém kraji se otevřely v některých městech domácí potřeby Orion. Vláda o otevření prodejen...
Včera, 12:03
Po dvouleté přestávce se v chomutovském zooparku narodilo mládě velblouda dvouhrbého. Samička jménem Nessie přišla...
Netopýr_ilustrační obrázek
2.4.2020
Rada Ústeckého kraje navrhla zastupitelstvu, které je naplánované na 20. dubna, pozastavit rozdělování některých dotací.
1.4.2020
Městská policie v Mostě přešla od preventivního upozorňování na nutnost nosit roušku na veřejnosti k...
zámecký park_ilustrační obrázek
1.4.2020
Památky v Ústeckém kraji zejí prázdnotou. Lidé mohou pouze do parků v okolí zámků.
31.3.2020
Pracovnice domova pro seniory v České Kamenici na Děčínsku se rozhodly zůstat do 15. dubna...
Ilustrační foto.
29.3.2020
Kdo se vinou nouzového stavu dostane do finanční tísně, může zažádat o bezúročnou půjčku. Takovou...
29.3.2020
Desítky šiček šijí v Litoměřicích roušky pro Prahu a pražský dopravní podnik. Hlavní město tím...
29.3.2020
Zemědělcům na Litoměřicku budou v době sklizně, pokud se plodiny urodí, chybět zahraniční brigádníci především...
Reklama