Filmaře láká Ústecký kraj i peníze od hejtmanství

šikma vez

Ústecký kraj připravuje program pro filmové pobídky. Na podporu produkcí chystá v roce 2020 rozdělit 4 miliony korun. O plánu rozhodli radní. Sever Čech si v posledních letech producenti oblíbili, vznikla tu řada seriálů i snímků.

Program by měl kraj vyhlašovat jednou ročně formou individuálních dotací. „Produkce tady nechávají vydělat živnostníkům, bývají tu často i zahraniční štáby,“ uvedl hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM).

Filmová kancelář Ústeckého kraje odhaduje, že během natáčení produkce utratí v regionu řádově miliony korun za pronájmy lokací, místní služby, profesionály, techniku nebo kompars. „Jedná se tak o okamžitý ekonomický přínos do regionu,“ dodal hejtman s tím, že přítomnost štábů přispívá k vytváření pozitivního obrazu kraje, lze ji využít marketingově i po odvysílání jednotlivých projektů a dokáže posílit cestovní ruch.

Filmová kancelář Ústeckého kraje funguje jako součást oddělení cestovního ruchu od roku 2016. Mezi hlavní úkoly kanceláře patří poskytování bezplatného servisu filmařům při přípravách a během natáčení v rámci vyhledávání lokací, usnadnění komunikace s místními úřady a podnikateli a využití přítomnosti štábů i pozitivních zmínek o regionu.

Most! zvýšil povědomí skokově

Význam pobídky je podle kanceláře v podpoře rozhodnutí natáčet v regionu. Zejména české produkce vzhledem k omezeným finančním rozpočtům tyto pobídky vítají. „Při udělování dotací se musí zohlednit, o jaký projekt se jedná. Nebude podporovat něco, co vytváří negativní pohled na kraj,“ řekl Bubeníček. Pobídky udělují producentům například také Zlínský, Jihomoravský či Moravskoslezský kraj nebo Praha.

Ústecký kraj vzhledem ke své poloze s dobrou dostupností do Prahy je pro filmaře zajímavou a vyhledávanou oblastí. Na severu Čech se natáčelo v poslední době několik seriálů jako Svět pod hlavou, Pustina, Cirkus Bukowski, Život a doba soudce A.K., Rapl 2 a Most!, jehož úspěch se okamžitě odrazil ve zvýšené návštěvnosti hospody Severka i samotného města. Aktuálně mohou diváci každé pondělí sledovat seriál Sever a Ondřej Trojan natáčí ve Varnsdorfu snímek Bourák.

(ČTK, mim)

29.5.2020
Po pěti letech od otevření pro veřejnost si jezero Milada nedaleko Ústí nad Labem získalo...
29.5.2020
Most zjišťuje prostřednictvím ankety zájem občanů o kompostéry určené na bioodpad. Chtělo by je pořídit...
28.5.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
28.5.2020
Na hranicích Česka s Německem a Polskem se v sobotu opět sejdou sousedé, přátelé a...
28.5.2020
Teplická nemocnice má nový pavilon s operačními sály, centrální sterilizací a anesteziologicko-resuscitačním oddělením (ARO). Za...
28.5.2020
V Děčíně začala plánovaná oprava střechy zimního stadionu, vyjde na 26 milionů korun. Město ji...
27.5.2020
Osmačtyřicetiletý muž našel na Lounsku u Podbořan pomocí detektoru kovů dvakrát za poslední dobu zbraně...
27.5.2020
Děčínské zoo se letos podařilo odchovat dvojčata vzácné kozy šrouborohé. Kopytník figuruje na seznamu ohrožených...
26.5.2020
Doprava Ústeckého kraje zařadí od 6. června do svých železničních spojů novou turistickou linku Litoměřice...
26.5.2020
Litvínov na Mostecku chce postavit dopravní terminál u autobusového a vlakového nádraží. Náklady jsou okolo...
26.5.2020
Trhovci na hranicích s Německem v Petrovicích na Ústecku měli od poloviny března své podniky...
Reklama