6℃
Dnes je 10. prosinec , svátek má Julie

Firma exministra Řebíčka v Chomutova dostala pokutu za špatné nakládání s odpady

Provozovatel třídírny druhotných surovin dostal pokutu 220 tisíc korun od České inspekce životního prostředí. Podle inspektorů nenakládala firma Ekoselect s odpady v souladu s provozním řádem. Vedení společnosti s novináři nekomunikuje.

Podle inspektorů nebyl dodržen technologický postup zařízení. Postup nařizuje provést vykládku, vytřídění a nakládku každého vozidla s odpadem přijatým do zařízení. Přijatá auta ale byla jen zaevidována a zvážena při jejich příjezdu a odjezdu, tedy bez vykládky, nakládky a vytřídění využitelných a nevyužitelných složek odpadu. V měsíčních přehledech dovozu a zpracování odpadu ze zahraničí v roce 2018, které společnost Ekoselect zpracovala a zaslala krajskému úřadu, pak podle inspekce nebyla bilance vytříděných nevyužitelných složek a informace o dalším nakládání s nimi, jak je v povolení požadováno.

primátor chomutov hrabáč

Primátor Chomutova Marek Hrabáč hrabe do městské kasy. Z radarů je bohatší o 13 milionů

„Konkrétně jsme například zjistili, že 30. července 2018 bylo do zařízení přijato ze zahraničí (Německa) přes 407 tun odpadu (17 kamiónů). Podle provozního deníku bylo téhož dne odvezeno přes 444 tun odpadu původem ze zahraničí českým odběratelům, z toho ve 14 případech (kamionech) dopravcem z Německa,“ uvedl šéf ústeckého inspektorátu Pavel Grund.

Podle vážních lístků se hmotnost přivezených odpadů v jednotlivých zásilkách konkrétními kamiony vždy přesně rovnala hmotnosti odpadů jednotlivých zásilek stejnými kamiony odvezených. Z vážních lístků a provozního deníku inspekce zjistila, že v drtivé většině se kamiony v zařízení zdržely od jedné do tří minut. „Za tuto dobu nemohla být provedena vykládka, vytřídění a nakládka kamionů,“ míní Grund.

radar

Překročili rychlosti o 6 km/hod, platí pokutu 900 korun. Je to velmi velkorysé, hájí primátor Chomutova

Příjemce těchto odpadů nebyl podle inspekce seznámen s tím, že šlo o odpad přepravený ze zahraničí. Nelze tedy podle inspekce zaručit, že po případném vytřídění využitelných a nevyužitelných složek odpadu u příjemců nebyla část tohoto odpadu odstraněna na území ČR.

Firma v jisté době patřila bývalému ministrovi Aleši Řebíčkovi z ODS.

 

Kdo je Aleš Řebíček

  • Podle policejního spisu Olej policie už v roce 2004 věděla o kontaktech Řebíčka s Tomášem Pitrem. Policie také věděla, že Řebíček měl úzké vztahy s tehdejším vedením ústeckého kraje – hejtmanem Jiřím Šulcem a náměstkem Jaroslavem Foldynou. Ve spisu se uvádí, že „Řebíček je osoba, která skupině Pitr-Mrázek zabezpečovala v ústeckém regionu kontakty na regionální politiky“.

  • Aleš Řebíček je členem Řádu sv. Konstantina a Heleny, kde působí např. s Igorem Střelcem – bývalým příslušníkem Stb s kontakty na ruské podnikatele i ruskojazyčné kriminální prostředí. Igor Střelec byl kmotrem při pravoslavném křtu Aleše Řebíčka a později i jeho syna.

  • Řebíček o sobě říká, že je od mládí příznivcem Slavie Praha. V srpnu 2011 se stal jejím majitelem a prezidentem. Dne 4. září 2015 prodal svůj většinový podíl v klubu čínské energetické a finanční skupině CEFC.

  • V současnosti je podle MfD v úzkém kontaktu s šéfem komunistů Vojtěchem Filipem, pro kterého pracuje jako poradce.

 

(mim, ČTK)

Před 7 minutami
Kolony a ucpání centra Bíliny zná každý, kdo cestuje ve směru z Karlových Varů na...
Dnes, 08:01
Pár desítek lidí v listopadu protestovalo proti stěhování knihovny do budovy Repre. Pod peticí je...
Včera, 14:32
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Včera, 14:32
Na téměř 400 milionů korun vyjde stát rekonstrukce historické budovy teplického nádraží. Teplice se modernizace...
Včera, 10:09
Dub letní vysadila v pražské botanické zahradě v Troji Charlotta Kotíková. Pravnučka prvního československého prezidenta...
Včera, 08:01
Čtyřpruhové silnice I/13 u Třebušic na Mostecku se řidiči dočkají příští rok v červnu. Po...
8.12.2019
Šest železničních stanic v Ústeckém kraji bude do roku 2025 opraveno. Cestující se dočkají zrekonstruovaných...
dálnice D8, estakáda
8.12.2019
Opravy na prackovické estakádě na dálnici D8 skončily. Řidiči tudy projedou bez omezení. Náklady na...
7.12.2019
Po 41 letech se Pražané a turisté dočkali chodníku procházejícího Vinohradskou třídu od Národního muzea...
7.12.2019
Ceny benzinu u čerpacích stanic v Ústeckém kraji stagnují. Motoristé za litr Naturalu 95 průměrně...
7.12.2019
Peklo prožívají řidiči v místě kruhového objezdu u hypermarketu Globus v Chomutově. V ranních i...
Reklama