Firma exministra Řebíčka v Chomutova dostala pokutu za špatné nakládání s odpady

Provozovatel třídírny druhotných surovin dostal pokutu 220 tisíc korun od České inspekce životního prostředí. Podle inspektorů nenakládala firma Ekoselect s odpady v souladu s provozním řádem. Vedení společnosti s novináři nekomunikuje.

Podle inspektorů nebyl dodržen technologický postup zařízení. Postup nařizuje provést vykládku, vytřídění a nakládku každého vozidla s odpadem přijatým do zařízení. Přijatá auta ale byla jen zaevidována a zvážena při jejich příjezdu a odjezdu, tedy bez vykládky, nakládky a vytřídění využitelných a nevyužitelných složek odpadu. V měsíčních přehledech dovozu a zpracování odpadu ze zahraničí v roce 2018, které společnost Ekoselect zpracovala a zaslala krajskému úřadu, pak podle inspekce nebyla bilance vytříděných nevyužitelných složek a informace o dalším nakládání s nimi, jak je v povolení požadováno.

primátor chomutov hrabáč

Primátor Chomutova Marek Hrabáč hrabe do městské kasy. Z radarů je bohatší o 13 milionů

„Konkrétně jsme například zjistili, že 30. července 2018 bylo do zařízení přijato ze zahraničí (Německa) přes 407 tun odpadu (17 kamiónů). Podle provozního deníku bylo téhož dne odvezeno přes 444 tun odpadu původem ze zahraničí českým odběratelům, z toho ve 14 případech (kamionech) dopravcem z Německa,“ uvedl šéf ústeckého inspektorátu Pavel Grund.

Podle vážních lístků se hmotnost přivezených odpadů v jednotlivých zásilkách konkrétními kamiony vždy přesně rovnala hmotnosti odpadů jednotlivých zásilek stejnými kamiony odvezených. Z vážních lístků a provozního deníku inspekce zjistila, že v drtivé většině se kamiony v zařízení zdržely od jedné do tří minut. „Za tuto dobu nemohla být provedena vykládka, vytřídění a nakládka kamionů,“ míní Grund.

radar

Překročili rychlosti o 6 km/hod, platí pokutu 900 korun. Je to velmi velkorysé, hájí primátor Chomutova

Příjemce těchto odpadů nebyl podle inspekce seznámen s tím, že šlo o odpad přepravený ze zahraničí. Nelze tedy podle inspekce zaručit, že po případném vytřídění využitelných a nevyužitelných složek odpadu u příjemců nebyla část tohoto odpadu odstraněna na území ČR.

Firma v jisté době patřila bývalému ministrovi Aleši Řebíčkovi z ODS.

 

Kdo je Aleš Řebíček

  • Podle policejního spisu Olej policie už v roce 2004 věděla o kontaktech Řebíčka s Tomášem Pitrem. Policie také věděla, že Řebíček měl úzké vztahy s tehdejším vedením ústeckého kraje – hejtmanem Jiřím Šulcem a náměstkem Jaroslavem Foldynou. Ve spisu se uvádí, že „Řebíček je osoba, která skupině Pitr-Mrázek zabezpečovala v ústeckém regionu kontakty na regionální politiky“.

  • Aleš Řebíček je členem Řádu sv. Konstantina a Heleny, kde působí např. s Igorem Střelcem – bývalým příslušníkem Stb s kontakty na ruské podnikatele i ruskojazyčné kriminální prostředí. Igor Střelec byl kmotrem při pravoslavném křtu Aleše Řebíčka a později i jeho syna.

  • Řebíček o sobě říká, že je od mládí příznivcem Slavie Praha. V srpnu 2011 se stal jejím majitelem a prezidentem. Dne 4. září 2015 prodal svůj většinový podíl v klubu čínské energetické a finanční skupině CEFC.

  • V současnosti je podle MfD v úzkém kontaktu s šéfem komunistů Vojtěchem Filipem, pro kterého pracuje jako poradce.

 

(mim, ČTK)

10.7.2020
Ředitelství silnic a dálnic zahájí 12. července Celostátní sčítání dopravy 2020 (CSD). Výstupy z CSD...
8.7.2020
Červnové deště nespasily zemědělce na severu Čech. Kvůli suchu očekávají propad sklizně ozimových obilovin. Nejpostiženějšími...
4.7.2020
Ještě před začátkem letních prázdnin mohou lidé využívat na území města Ústí nad Labem nové...
3.7.2020
Medián inzertních cen chat a chalup prodávaných v tomto kraji za poslední rok vzrostl o...
2.7.2020
V celém areálu hřbitova ve Velkém Šenově na Děčínsku se hojně vyskytují zmije obecné, jediný...
2.7.2020
V Žatci dokončují rekonstrukci historické radnice. Za 47 milionů korun nechalo město opravit vnější část...
2.7.2020
Od 2. července do 6. září budou na zámku Nový hrad v Jimlíně na Lounsku...
30.6.2020
Nejnavštěvovanější památka v Litoměřicích, vyhlídková věž Kalich, se od 1. července opět otevře turistům. Po...
30.6.2020
Na Chomutovsku dnes oficiálně skončí provoz hnědouhelné elektrárny Prunéřov I. Za svou třiapadesátiletou existenci vyrobila...
29.6.2020
Nezvyklý pohled na minulost poskytl ústeckým historikům známý příslušník místního undergroundu Jiří Šerý. Sepsal své...
Reklama