Hrdinu z Dubí ocenil prezident. Muže napadla skupina útočníků, když se zastal ženy

Za svou odvahu se dočkal David Michaljak (26) ocenění. Prezident Miloš Zeman mu udělil medaili Za hrdinství za záchranu lidského života. Loni v létě v Dubí na koupališti byl zmlácen šesticí agresorů, když se zastal ženy napadené toutéž skupinkou. Satisfakce se dočká i před soudem, jenž obžalované může poslat za těžké ublížení na zdraví až na 10 let do basy.

„Mezi obžalovanými je jedna žena a pět mužů. Zmíněná žena je vedle těžkého ublížení na zdraví ve stadiu pokusu obžalovaná také z výtržnictví a násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci,“ potvrdil vedoucí státního zastupitelství Ondřej Langr. Dodal, že taky muži jsou obžalovaní z výtržnictví a dva z nich i z nebezpečného vyhrožování, a to vůči některým z osob, které přišly na pomoc poškozenému Davidu Michaljakovi.

Čtvrt milionu pro lounské radní. Za prodej pozemků a „obílení“ černé stavby?

Útok se odehrál loni o letních prázdninách 7. srpna. Jedna z žen se tehdy rozhodla jít do bazénu umravnit malé dítě, které podle spisu mimo jiné topilo svého vrstevníka. „Do toho se zapojila matka nevhodně se chovajícího dítěte a zareagovala také obžalovaná, jež začala ženu, která dítě napomenula, napadat. Došlo k hádce i fyzickému útoku,“ popsal Langr.

TEPLICE-hrdina-dubi-davidmichaljak-foto
David Michaljak byl rok po útoku oceněn za svoji statečnost u příležitosti 28. října ve Vladislavském sálu Pražského hradu. V civilu pracuje jako číšník.
(Facebook.com)

Podle svědků byly ženy, které útok vyvolaly tmavé pleti. Do sporu se podle obžaloby vložil další návštěvník koupaliště, číšník David Michaljak, který se snažil napadenou ženu bránit. „Snažil se ty ženy dostat od sebe. Když to však viděli rodinní příslušníci a známí obžalované, šli pro změnu bránit ji. Vznikla mela, při níž šestice muže (Davida Michaljaka – pozn.red.) napadla poměrně brutálním způsobem,“ doplnil státní zástupce.

Za útok na koupališti jsou všichni obžalovaní stíhaní na svobodě. Jeden z nich je kvůli jiné trestné činnosti ve vězení.

Pokud jde o délku celého vyšetřování, které trvalo více než rok, je podle Langra potřeba vzít v potaz řadu okolností. „Bylo potřeba vyslechnout celou řadu svědků. Bylo také zapotřebí nejprve ztotožnit a sehnat všechny obžalované a následně je vyslechnout. A v neposlední řadě se nechával vypracovat znalecký posudek z oboru soudního lékařství, což v dnešní době vzhledem k nedostatku znalců trvá velmi dlouho,“ vysvětlil Langr.

TEPLICE-hrdina-dubi-foto
Prezidentem Zemanem oceněný mladík z Dubí na Teplicku. David Michaljak se zastal ženy, která byla napadena skupinou převážně romských útočníků, sám byl přitom v ohrožení života, když na něj šestice útočníků vystartovala. Útok přežil.
(Facebook.com)

Soud bude možná řešit i to, jestli neměl útok rasistický či xenofobní podtext, neboť napadenými byli Češi. Šestice agresorů, která je napadla, byla tmavé pleti.

primátor chomutov hrabáč

Primátor Chomutova Marek Hrabáč hrabe do městské kasy. Z radarů je bohatší o 13 milionů

V Dubí se následně uskutečnila demonstrace Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). V souvislosti s protestní akcí příznivců krajní pravice policie trestně stíhá osm lidí.

TEPLICE-hrdina-dubi-foto
Prezidentem Zemanem oceněný mladík z Dubí na Teplicku. David Michaljak se zastal ženy, která byla napadena skupinou převážně romských útočníků, sám byl přitom v ohrožení života, když na něj šestice útočníků vystartovala. Útok přežil.
(Facebook.com)

Odvahu Davida Michaljaka, který po loňském incidentu na koupališti skončil se zlomenými žebry a nosem, prokopnutou tváří a vyraženými zuby, ocenil prezident Miloš Zeman medailí Za hrdinství u příležitosti státního svátku 28. října ve Vladislavském sále.

1.4.2021
Poslední březnový den hostila chomutovská Městská sportovní hala druhý zápas minisérie o páté místo, v...
29.3.2021
Poslední březnovou neděli odstartovala v RENOMIA ŽBL minisérie o páté místo, v níž chomutovské Levhartice...
27.3.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
27.3.2021
Krátce poté, co chomutovské basketbalistky zdolaly SBŠ Ostrava a vybojovaly si možnost hrát o konečné...
27.3.2021
Třiadvacetiletý Chomutovský taxikář Viktor M. (†23) měl potíže s dechem, bolest na hrudníku a brněla...
25.3.2021
Čtyři dny po domácí výhře nad SBŠ Ostrava vyrazily chomutovské basketbalistky do hájemství soupeřek, kde...
21.3.2021
Chomutovské basketbalistky vstoupily první jarní den roku 2021 do bojů o konečné umístění v RENOMIA...
10.3.2021
I přesto, že mužské áčko Levhartů odehrálo poslední utkání na začátku října, tak teď hlásí...
8.3.2021
V centrálním výběhu chomutovského zooparku už nebude tak smutno. K osamocenému pižmoňovi Saamikovi se po...
5.3.2021
Tady neváhejte ani chviličku! Zoopark Chomutov vyhlásil termíny pro letošní příměstské tábory a podle zkušeností...
1.3.2021
Pašovaní takzvané červené nafty z Německa je příhraničích oblastech stále v kurzu. Dovoz červené nafty,...
Reklama