Hrdinu z Dubí ocenil prezident. Muže napadla skupina útočníků, když se zastal ženy

Za svou odvahu se dočkal David Michaljak (26) ocenění. Prezident Miloš Zeman mu udělil medaili Za hrdinství za záchranu lidského života. Loni v létě v Dubí na koupališti byl zmlácen šesticí agresorů, když se zastal ženy napadené toutéž skupinkou. Satisfakce se dočká i před soudem, jenž obžalované může poslat za těžké ublížení na zdraví až na 10 let do basy.

„Mezi obžalovanými je jedna žena a pět mužů. Zmíněná žena je vedle těžkého ublížení na zdraví ve stadiu pokusu obžalovaná také z výtržnictví a násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci,“ potvrdil vedoucí státního zastupitelství Ondřej Langr. Dodal, že taky muži jsou obžalovaní z výtržnictví a dva z nich i z nebezpečného vyhrožování, a to vůči některým z osob, které přišly na pomoc poškozenému Davidu Michaljakovi.

Čtvrt milionu pro lounské radní. Za prodej pozemků a „obílení“ černé stavby?

Útok se odehrál loni o letních prázdninách 7. srpna. Jedna z žen se tehdy rozhodla jít do bazénu umravnit malé dítě, které podle spisu mimo jiné topilo svého vrstevníka. „Do toho se zapojila matka nevhodně se chovajícího dítěte a zareagovala také obžalovaná, jež začala ženu, která dítě napomenula, napadat. Došlo k hádce i fyzickému útoku,“ popsal Langr.

TEPLICE-hrdina-dubi-davidmichaljak-foto
David Michaljak byl rok po útoku oceněn za svoji statečnost u příležitosti 28. října ve Vladislavském sálu Pražského hradu. V civilu pracuje jako číšník.
(Facebook.com)

Podle svědků byly ženy, které útok vyvolaly tmavé pleti. Do sporu se podle obžaloby vložil další návštěvník koupaliště, číšník David Michaljak, který se snažil napadenou ženu bránit. „Snažil se ty ženy dostat od sebe. Když to však viděli rodinní příslušníci a známí obžalované, šli pro změnu bránit ji. Vznikla mela, při níž šestice muže (Davida Michaljaka – pozn.red.) napadla poměrně brutálním způsobem,“ doplnil státní zástupce.

Za útok na koupališti jsou všichni obžalovaní stíhaní na svobodě. Jeden z nich je kvůli jiné trestné činnosti ve vězení.

Pokud jde o délku celého vyšetřování, které trvalo více než rok, je podle Langra potřeba vzít v potaz řadu okolností. „Bylo potřeba vyslechnout celou řadu svědků. Bylo také zapotřebí nejprve ztotožnit a sehnat všechny obžalované a následně je vyslechnout. A v neposlední řadě se nechával vypracovat znalecký posudek z oboru soudního lékařství, což v dnešní době vzhledem k nedostatku znalců trvá velmi dlouho,“ vysvětlil Langr.

TEPLICE-hrdina-dubi-foto
Prezidentem Zemanem oceněný mladík z Dubí na Teplicku. David Michaljak se zastal ženy, která byla napadena skupinou převážně romských útočníků, sám byl přitom v ohrožení života, když na něj šestice útočníků vystartovala. Útok přežil.
(Facebook.com)

Soud bude možná řešit i to, jestli neměl útok rasistický či xenofobní podtext, neboť napadenými byli Češi. Šestice agresorů, která je napadla, byla tmavé pleti.

primátor chomutov hrabáč

Primátor Chomutova Marek Hrabáč hrabe do městské kasy. Z radarů je bohatší o 13 milionů

V Dubí se následně uskutečnila demonstrace Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). V souvislosti s protestní akcí příznivců krajní pravice policie trestně stíhá osm lidí.

TEPLICE-hrdina-dubi-foto
Prezidentem Zemanem oceněný mladík z Dubí na Teplicku. David Michaljak se zastal ženy, která byla napadena skupinou převážně romských útočníků, sám byl přitom v ohrožení života, když na něj šestice útočníků vystartovala. Útok přežil.
(Facebook.com)

Odvahu Davida Michaljaka, který po loňském incidentu na koupališti skončil se zlomenými žebry a nosem, prokopnutou tváří a vyraženými zuby, ocenil prezident Miloš Zeman medailí Za hrdinství u příležitosti státního svátku 28. října ve Vladislavském sále.

Včera, 11:03
Státní podnik Palivový kombinát Ústí (PKÚ) se sídlem v Chlumci na Ústecku nabídl uplatnění odborníkům...
Včera, 09:49
Jeden z největších poválečných masakrů německy mluvících obyvatel se odehrál před 75 lety v Postoloprtech...
1.6.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
1.6.2020
Univerzita J. E. Purkyně (UJEP) v Ústí nad Labem si připravila na Den dětí jako...
1.6.2020
Lázeňskou sezonu v Teplicích včera zahájili herci. Před zámkem se sešli v kostýmech významných postav,...
29.5.2020
Po pěti letech od otevření pro veřejnost si jezero Milada nedaleko Ústí nad Labem získalo...
29.5.2020
Most zjišťuje prostřednictvím ankety zájem občanů o kompostéry určené na bioodpad. Chtělo by je pořídit...
28.5.2020
Na hranicích Česka s Německem a Polskem se v sobotu opět sejdou sousedé, přátelé a...
28.5.2020
Teplická nemocnice má nový pavilon s operačními sály, centrální sterilizací a anesteziologicko-resuscitačním oddělením (ARO). Za...
28.5.2020
V Děčíně začala plánovaná oprava střechy zimního stadionu, vyjde na 26 milionů korun. Město ji...
27.5.2020
Osmačtyřicetiletý muž našel na Lounsku u Podbořan pomocí detektoru kovů dvakrát za poslední dobu zbraně...
Reklama