Hrouda likviduje dobrovolné hasiče kvůli úspoře 250 tisíc ročně. Na nákup profesionálních hráčů peníze jsou, kritizuje opozice

Jednotku dobrovolných hasičů z Křešic zařízla koalice hnutí ANO, Náš Děčín a ČSSD. Zastupitelé v únoru rozhodli, že má primátor Jaroslav Hrouda (ANO) požádat Hasičský záchranný sbor Ústeckého kraje (HZS ÚK) o její zrušení.

Orkán Sabine se přehnal Děčínem a zanechal po sobě škody. A zatímco jiná města jsou v takových situacích ráda za každou dobrovolnou ruku, Děčín má podle primátora Jaroslava Hroudy dobrovolných hasičů o 100 procent víc, než potřebuje. To tvrdí na základě údajné bezpečnostní analýzy HZS ÚK, kterou ovšem nikdo neviděl. A dokonce ani sami hasiči ji nechtějí zveřejnit, což zvyšuje celkové pochybnosti o důvodech tohoto rozhodnutí. „Úvaha o zrušení Křešické jednotky je striktně záležitostí Magistrátu Děčín. HZS ÚK žádné rozhodnutí o zrušení jednotky v Křešicích nevydalo. Proto ani v této fázi případnou analýzu nebudeme zveřejňovat,“ sdělil zpravodaji Náš REGION tiskový mluvčí hasičů Lukáš Marvan.

Jedny dotuje, druhé by rušil. Děčínský primátor Hrouda z ANO dělá rozdíly mezi hasiči

Mluvčí magistrátu Luděk Stínil uvedl jako důvod peníze. „Důvod je převážně finanční, hasiči v Křešicích mají zastaralou techniku a její obnova by znamenala vysoké finanční náklady. Jednotka má dvě auta, pojízdné je však jen jedno, které je z 80. let. Náklady na jedno auto jsou okolo šesti milionů korun,“ řekl na obhajobu primátorova rozhodnutí. „Pokud si to budeme držet, je to přepych, nadstandard a mrhání penězi,“ prohlásil Hrouda na jednání zastupitelstva. Podle odhadů město zrušením jednotky ušetří 250 tisíc korun ročně.

Děčínský zámek funguje jako trafika pro političku koaličního partnera hnutí ANO

Opozice návrh kritizovala. „Oni toho dělají víc, než v důvodové zprávě uvádíte,“ vytkl Hroudovi opoziční zastupitel Valdemar Grešík (VPD). V reakci pro Náš REGION si do počínání koalice vedené Babišovým hnutím ANO po zasedání zastupitelstva rýpl. „Dobrovolní hasiči v Křešicích jsou moc drazí, ale na nákup profesionálních hráčů basketbalu peníze jsou,“ okomentoval Grešík.

Tip na výlet: Nejnavštěvovanější památkou severních Čech je děčínský zámek

Luděk Kaisr, jednatel sdružení hasičů v Křešicích, na zasedání připomněl, že následky ničivé vichřice Sabine, jež nedávno postihla republiku, pomáhala na Děčínsku likvidovat i jednotka z Křešic. Zároveň uvedl, že jeho jednotka si nákup nového auta nenárokuje, takže by městskou pokladnu finančně nezatížila.

Třináctičlenná jednotka Křešice s jedním hasičským autem loni zasahovala u 12 mimořádných akcí. Mimoto se účastní velké části akcí města, například rozsvícení vánočního stromu. Jednotka funguje 127 let a patří k nejstarším v Děčíně, který má čtyři hasičské jednotky.

Opozici v zastupitelstvu tvoří ODS, KSČM, Piráti, Změna pro Děčín, Volba pro Děčín a SPD.

Čtvrt milionu pro lounské radní. Za prodej pozemků a „obílení“ černé stavby?

radar

Překročili rychlosti o 6 km/hod, platí pokutu 900 korun. Je to velmi velkorysé, hájí primátor Chomutova

Dnes, 08:57
Červnové deště nespasily zemědělce na severu Čech. Kvůli suchu očekávají propad sklizně ozimových obilovin. Nejpostiženějšími...
4.7.2020
Ještě před začátkem letních prázdnin mohou lidé využívat na území města Ústí nad Labem nové...
3.7.2020
Medián inzertních cen chat a chalup prodávaných v tomto kraji za poslední rok vzrostl o...
2.7.2020
V celém areálu hřbitova ve Velkém Šenově na Děčínsku se hojně vyskytují zmije obecné, jediný...
2.7.2020
V Žatci dokončují rekonstrukci historické radnice. Za 47 milionů korun nechalo město opravit vnější část...
2.7.2020
Od 2. července do 6. září budou na zámku Nový hrad v Jimlíně na Lounsku...
30.6.2020
Nejnavštěvovanější památka v Litoměřicích, vyhlídková věž Kalich, se od 1. července opět otevře turistům. Po...
30.6.2020
Na Chomutovsku dnes oficiálně skončí provoz hnědouhelné elektrárny Prunéřov I. Za svou třiapadesátiletou existenci vyrobila...
29.6.2020
Nezvyklý pohled na minulost poskytl ústeckým historikům známý příslušník místního undergroundu Jiří Šerý. Sepsal své...
28.6.2020
Od 1. července se změní trasy některých linek městské hromadné dopravy v Ústí nad Labem....
Reklama