Lidé v Ústeckém kraji se cítí bezpečně, ukázal sociologický průzkum UJEPu

Občané Ústeckého kraje se cítí bezpečně. Ukázal to sociologický průzkum zpracovaný Univerzitou J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Nebezpečí v regionu vidí 28 procent místních. Informovala o tom mluvčí kraje Magdalena Fraňková.

Pozitivní jsou sociální vztahy mezi jednotlivci. „Kolektivní vztahy vyšly hůře, ukázala se i existence konfliktních vztahů mezi některými skupinami obyvatel,“ uvádí zpráva. Podle ní je dobrou zprávou závěr univerzitních sociologů v oblasti bezpečnosti. „Atmosféra v regionu se zlepšuje. Výrazně zde převažuje počet těch, kteří se cítí zcela nebo vcelku bezpečně oproti těm, kteří se bezpečně necítí (28 %). Obavy o bezpečnost jsou podmíněny existenci sociálně vyloučených lokalit v místě bydliště,“ konstatuje zpráva.

Sociální strukturu Ústeckého kraje charakterizuje nižší podíl obyvatel s nejvyšším vzděláním. Jejich podíl se v čase zvyšuje, ze 4 procent na 12 procent mezi lety 1993 – 2017, v porovnání s celorepublikovým průměrem je ovšem výsledné číslo stále nízké. „Pokud se trend nezmění, bude i na dále Ústecký kraj hospodářským prostorem pro méně a středně kvalifikovanou práci,“ předpovídá analýza.

Dobrá práce a vzdělání stabilizuje

Sociálně ekonomický status se určuje propojením dosaženého vzdělání se sociálně ekonomickým postavením. Ty, kteří jej mají nejvyšší, lze označit ze sociálně-ekonomickou elitu, kterých je v kraji 13 procent.

Přestože má kraj kladnou migrační bilanci, v současnosti je možné podle sociologů již tři čtvrtiny obyvatel označit za starousedlíky, kteří zde žijí více než 20 let. Důvodem života v místě aktuálního bydliště jsou spojení s rodinou, bydlení a sociální kontakt s přáteli. Tendence ke stěhování projevila jen desetina obyvatel. Dobrá práce a odpovídající vzdělání se jeví jako významný stabilizační prvek. Přesto platí, že čím mladší respondenti, tím větší tendence k odchodu. Nejvíce o stěhování uvažují na Šluknovsku.

Průzkum se konal na vzorku 1361 respondentů v březnu až květnu 2018. Závěry zpracovali Doc. PhDr. Pavel Kuchař, CSc. a PhDr. Petr Balek.

Dnes, 08:51
Silničáři se letos vrátí na silnici I/13 v Bílině. V plánu mají rekonstrukci průtahu městem...
Ilustrační foto.
Včera, 19:39
O dotaci až 200 tisíc korun se mohou ucházet živnostníci v Mostě. Magistrát tím chce...
Včera, 16:33
Narodí se a už druhý den má rodný list. Méně starostí a běhání po úřadech...
Včera, 16:22
Klouzačky, hřiště, opravy chodníků, grilovací místa. To je část výčtu nápadů veřejnosti, co by ústecký...
Včera, 15:07
Děčínská zoologická zahrada jako prevenci proti ptačí chřipce přemístila ptáky z volných prostor do uzavřených...
20.1.2020
Děčín chce opravit chátrající gloriet v Růžové zahradě u zámku. Vyhlídka ze 17. století je...
19.1.2020
Zoologickou zahradu v Děčíně navštívilo v loňském roce 134.295 lidí, nejvíce v její sedmdesátileté historii....
18.1.2020
Mezi Varnsdorfem a Krásnou Lípou našli v pondělí lidé pohozená těla pěti labutí s vyříznutými...
18.1.2020
V průmyslové zóně Triangle vznikne parkoviště pro kamiony. Postavit ho plánuje Ústecký kraj, který strategickou...
17.1.2020
Pro ropovod z Litvínova k hranicím s Německem je v územní rezervě Ústeckého kraje vymezena...
Reklama