Lidé v Ústeckém kraji se cítí bezpečně, ukázal sociologický průzkum UJEPu

Občané Ústeckého kraje se cítí bezpečně. Ukázal to sociologický průzkum zpracovaný Univerzitou J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Nebezpečí v regionu vidí 28 procent místních. Informovala o tom mluvčí kraje Magdalena Fraňková.

Pozitivní jsou sociální vztahy mezi jednotlivci. „Kolektivní vztahy vyšly hůře, ukázala se i existence konfliktních vztahů mezi některými skupinami obyvatel,“ uvádí zpráva. Podle ní je dobrou zprávou závěr univerzitních sociologů v oblasti bezpečnosti. „Atmosféra v regionu se zlepšuje. Výrazně zde převažuje počet těch, kteří se cítí zcela nebo vcelku bezpečně oproti těm, kteří se bezpečně necítí (28 %). Obavy o bezpečnost jsou podmíněny existenci sociálně vyloučených lokalit v místě bydliště,“ konstatuje zpráva.

Sociální strukturu Ústeckého kraje charakterizuje nižší podíl obyvatel s nejvyšším vzděláním. Jejich podíl se v čase zvyšuje, ze 4 procent na 12 procent mezi lety 1993 – 2017, v porovnání s celorepublikovým průměrem je ovšem výsledné číslo stále nízké. „Pokud se trend nezmění, bude i na dále Ústecký kraj hospodářským prostorem pro méně a středně kvalifikovanou práci,“ předpovídá analýza.

Dobrá práce a vzdělání stabilizuje

Sociálně ekonomický status se určuje propojením dosaženého vzdělání se sociálně ekonomickým postavením. Ty, kteří jej mají nejvyšší, lze označit ze sociálně-ekonomickou elitu, kterých je v kraji 13 procent.

Přestože má kraj kladnou migrační bilanci, v současnosti je možné podle sociologů již tři čtvrtiny obyvatel označit za starousedlíky, kteří zde žijí více než 20 let. Důvodem života v místě aktuálního bydliště jsou spojení s rodinou, bydlení a sociální kontakt s přáteli. Tendence ke stěhování projevila jen desetina obyvatel. Dobrá práce a odpovídající vzdělání se jeví jako významný stabilizační prvek. Přesto platí, že čím mladší respondenti, tím větší tendence k odchodu. Nejvíce o stěhování uvažují na Šluknovsku.

Průzkum se konal na vzorku 1361 respondentů v březnu až květnu 2018. Závěry zpracovali Doc. PhDr. Pavel Kuchař, CSc. a PhDr. Petr Balek.

Kámen, který není ve svém lůžku
Včera, 09:09
Čtrnáct kamenných řad, které jsou od roku 1958 chráněnou kulturní památkou, se nachází na náhorní...
7.8.2020
Do mezinárodní soutěže na budoucí podobu okolí jezera Milada u Ústí nad Labem se přihlásilo...
4.8.2020
Druhé setkání dobrovolných, profesionálních i podnikových hasičů a jejich příznivců se uskuteční v sobotu 24....
3.8.2020
Ústecký kraj letos oslavil kulaté, dvacáté výročí. Prvním hejtmanem se v roce 2000 stal Jiří...
3.8.2020
Dýně, rajčata, okurky, kedlubny a další plodiny si mohou lidé vypěstovat na komunitní zahradě v...
2.8.2020
V červenci zahynulo při dopravních nehodách na silnicích v Ústeckém kraji šest lidí, o dva...
31.7.2020
V Ústí nad Labem v městské části Střekov se před několika dny otevřela vyhlídka známého...
30.7.2020
V Ústeckém kraji je devět odběrových míst, kde se mohou na covid-19 nechat otestovat pacienti,...
28.7.2020
Zemědělci v Ústeckém kraji považují stav hrabošů za kritický. Na jednom hektaru pole je i...
27.7.2020
V Jirkově na Chomutovsku je otevřené nové informační a populárně naučné centrum spojené s multimediálním...
Reklama