Lidé zasažení povodněmi mohou žádat o dávku. Příspěvek se vyšplhá až na desítky tisíc korun

Lidé z Libereckého a Ústeckého kraje, které o víkendu zasáhly bleskové povodně, mohou požádat o mimořádnou dávku. Na překonání dopadů přírodní pohromy mohou případně získat až patnáctinásobek životního minima, tedy 57 900 korun. V obcích Dolní Poustevna a Lobendava na Děčínsku vyřizují podporu od státu mobilní týmy úředníků.

Dávka mimořádné okamžité pomoci má přispět k překonání dopadů přírodní katastrofy. Patří mezi dávky hmotné nouze. Pro jejich přidělení se tedy podle zákona zkoumá příjem a majetek žadatelů i další skutečnosti.

„V případě povodní může úřad práce poskytnout tuto jednorázovou dávku klientovi, kterého postihla vážná mimořádná událost a jeho sociální a majetkové poměry mu neumožňují překonat nepříznivou situaci,“ upřesnila Beránková. Podle ní mohou lidé požádat případně o příspěvek na úhradu nezbytného výdaje, a to třeba na správní poplatky za nové osobní doklady či duplikát rodného listu.

Podle ředitele krajského úřadu práce v Ústí nad Labem Radima Gabriela v nejpostiženějších obcích Dolní Poustevna a Lobendava jsou na místě mobilní týmy. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) v tiskové zprávě uvedla, že úřady oslovují starosty či hasiče v poničených obcích na Děčínsku, Litoměřicku, ve Šluknovském výběžku a na Liberecku, aby měly přehled o situaci a potřebě podpory. Lidé mohou také volat na bezplatnou linku 800 77 99 00 či napsat elektronicky na adresu [email protected] či [email protected]. Úřad práce natočil i video s návodem k získání mimořádné dávky. Je připraven zajistit také potřebné zaměstnance na veřejně prospěšné práce k odstraňování škod, dodala mluvčí.

Mimořádné dávky úřady po přírodní pohromě vyplácely úřady naposledy lidem z míst na jihu Moravy, které poničilo tornádo. Na místě byly mobilní týmy. Vyrazily pak i do obcí na Lounsku, které zpustošila bouře.

adp/ČTK

3.8.2021
Ale o tom později, teď to hlavní - v hlavním prostoru Oblastní galerie Liberec je...
2.8.2021
Město Česká Lípa vysoutěžilo dodavatele stavby rekonstrukce vstupu do Kulturního domu Crystal. Zakázku na svém...
1.8.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
1.8.2021
V centru Zákup ubude projíždějících aut. Řidičům začal sloužit nový severozápadní obchvat města, který odvádí...
31.7.2021
Poštovní a četnická stanice, hospodářská komora i mateřská škola. Pachtovský zámeček, který se nalézá severovýchodně...
30.7.2021
Výbor pro světové dědictví UNESCO schválil zapsání národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny na Seznam světového...
30.7.2021
Policie pátrá po řidiči, který v pátek 23. července srazil 12letého cyklistu na přechodu pro...
30.7.2021
Žena z České Lípy potkala v koupelně svého domu cizího muže. Ten prý hledal nádraží....
30.7.2021
Město Liberec převede na družstevníky za korunu svůj podíl v bytovém domě Alfa v Zeleném...
29.7.2021
Do Hradozámecké noci se v sobotu 31. července zapojí pět památek v Libereckém kraji –...
29.7.2021
Nového hospodáře budou mít pozemky v bývalém vojenském prostoru Ralsko. Vláda ČR v pondělí posvětila převod...
Reklama