Ústecká ulice Matiční zeje prázdnotou. Problémy v soužití romské komunity s českou trvají

Prázdné, pusté a zahlcené odpadky zůstávají domky v ulici Matiční v ústecké čtvrti Neštěmice. A to i po 20 letech od stavby a následného zbourání plotu, který měl chránit obyvatele před hlukem a nepořádkem z protější strany ulice. Potíže v soužití problémových a pořádných obyvatel v Ústí trvají.

V roce 1994 byli do Matiční sestěhováni z okolních paneláků problémoví obyvatelé, většinou Romové, jako neplatiči nájemného. Na soužití s nimi si stěžovali starousedlíci, kteří žádali postavení zdi. V roce 1998 radnice o stavbě rozhodla, o rok později se plot začal stavět. „Museli jsme něco udělat, ochránit slušné občany. Věděli jsme, že to může vyvolat nějakou reakci, že to bude ale hysterie, kdy jsem několik měsíců neřešil nic jiného než Matiční, to nikdo nečekal,“ řekl současný náměstek primátora Pavel Tošovský (ODS), který v roce 1999 byl starostou obvodní radnice.

Benda, vrah, střelec, Chomutov, Pašek, advokát

Střílel, aby prý chránil. Co udělá, až se vrátí na svobodu? Vrah z Chomutova promluvil

Vláda následně rozhodla vyplatit městu 10 milionů korun. Neštěmice peníze použily na vykoupení tří domů starousedlíků, opravu autobusových zastávek, demolici jednoho z pavlačových domů a další projekty. Plot byl rozebrán a stal se součástí oplocení zoologické zahrady. „Byla to doba velice hektická. Byli jsme osočováni z xenofobie, rasismu a přitom jsme měli jen zájem pomoci lidem, kteří potřebovali vstát ráno do práce. Naproti nim tehdy bydlelo 140 lidí, kteří do noci slavili, děti pobíhaly na ulici a odpadky se hromadily všude kolem,“ vzpomněl Tošovský.

Soud rozhodl: Vrah z Klánovického lesa si odsedí 25 let

Po devastaci pavlačových domů se v roce 2011 vystěhovali jejich poslední nájemníci. „Je to strašná škoda, byly to nádherné byty, teď je tu vysekaná elektřina, vyrvané všechno kovové a kolem černé skládky,“ popsala nynější starostka Neštěmic Yveta Tomková (Vaše Ústí). „A my dáváme peníze z posteskla si.

Ze tří zdevastovaných domů vlastní radnice dva. „Nejlepší by bylo je zdemolovat a plochu nabídnout k podnikání,“ navrhuje. V jednom z rodinných domů přes ulici, které vykoupilo tehdy město, a později sloužil městské policii, chce magistrát zřídit čtyři krizové byty.

Vánoční stromek nemusí skončit u kontejneru nebo v tlamě slona. Lesy nabízí jedli s budoucností

Po dvaceti letech se Tošovský s Tomkovou shodli, že situace s problémovými nájemníky se pouze přesunula do jiných ulic města. „Podobně a možná hůře to vypadá ve Sklářské ulici (čtvrť Předlice), rozdíl je jen v tom, že poblíž nežijí lidé, kterým by to tolik vadilo,“ míní Tošovský. V ulici 1. máje nedaleko Matiční je jeden opravený rodinný dům a vedle zničené činžáky. „Ti lidé jsou chudáci, jejich nemovitost je neprodejná a situaci nikdo neřeší,“ uvedla Tomková. „Jestli se systém vyplácení dávek nezmění, raší tu ohromný problém,“ dodala.

(mim, ČTK)

Včera, 12:12
Policie obvinila 12 zastupitelů Krupky na Teplicku. Podle kriminalistů prodali pod cenou pozemek o rozloze...
Včera, 09:15
Zdevastovaný a vyhořelý dům stojící vedle hlavní silnice v Mladoboleslavské ulici ve Varnsdorfu na Děčínsku...
10.6.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
10.6.2021
Aktivistky dnes brzy ráno obsadily dvě skrývková rypadla v uhelných dolech Bílina na Teplicku a...
8.6.2021
Ústecký kraj se v srpnu opět pokusí prodat v dražbě nepotřebný majetek. Koupit lze soubor...
4.6.2021
S postcovidovým syndromem se pacienti léčí i řadu měsíců. Dýchací potíže, problémy s mobilitou a...
31.5.2021
Třičtvrtě milionový plat a odměny vyplatil Ústecký krajský úřad pod vedením hejtmana Jana Schillera /ANO/...
26.5.2021
Na Chomutovsku dnes ráno narazil osobní vlak do stáda krav. Pět dobytčat uhynulo. Nikdo ze...
20.5.2021
Július Rigo si za novodobé otrokářství ve Velké Británii a za další trestné činy odpyká...
14.5.2021
Případem tisíců ztracených předmětů z litoměřického muzea se bude zabývat Krajský soud v Ústí nad...
13.5.2021
Včera v noci se čtveřice z Mostecka rozhodla ukrást dřevěného medvěda. Jejich pokus však překazil...
Reklama