Ústecká ulice Matiční zeje prázdnotou. Problémy v soužití romské komunity s českou trvají

Prázdné, pusté a zahlcené odpadky zůstávají domky v ulici Matiční v ústecké čtvrti Neštěmice. A to i po 20 letech od stavby a následného zbourání plotu, který měl chránit obyvatele před hlukem a nepořádkem z protější strany ulice. Potíže v soužití problémových a pořádných obyvatel v Ústí trvají.

V roce 1994 byli do Matiční sestěhováni z okolních paneláků problémoví obyvatelé, většinou Romové, jako neplatiči nájemného. Na soužití s nimi si stěžovali starousedlíci, kteří žádali postavení zdi. V roce 1998 radnice o stavbě rozhodla, o rok později se plot začal stavět. „Museli jsme něco udělat, ochránit slušné občany. Věděli jsme, že to může vyvolat nějakou reakci, že to bude ale hysterie, kdy jsem několik měsíců neřešil nic jiného než Matiční, to nikdo nečekal,“ řekl současný náměstek primátora Pavel Tošovský (ODS), který v roce 1999 byl starostou obvodní radnice.

Benda, vrah, střelec, Chomutov, Pašek, advokát

Střílel, aby prý chránil. Co udělá, až se vrátí na svobodu? Vrah z Chomutova promluvil

Vláda následně rozhodla vyplatit městu 10 milionů korun. Neštěmice peníze použily na vykoupení tří domů starousedlíků, opravu autobusových zastávek, demolici jednoho z pavlačových domů a další projekty. Plot byl rozebrán a stal se součástí oplocení zoologické zahrady. „Byla to doba velice hektická. Byli jsme osočováni z xenofobie, rasismu a přitom jsme měli jen zájem pomoci lidem, kteří potřebovali vstát ráno do práce. Naproti nim tehdy bydlelo 140 lidí, kteří do noci slavili, děti pobíhaly na ulici a odpadky se hromadily všude kolem,“ vzpomněl Tošovský.

Soud rozhodl: Vrah z Klánovického lesa si odsedí 25 let

Po devastaci pavlačových domů se v roce 2011 vystěhovali jejich poslední nájemníci. „Je to strašná škoda, byly to nádherné byty, teď je tu vysekaná elektřina, vyrvané všechno kovové a kolem černé skládky,“ popsala nynější starostka Neštěmic Yveta Tomková (Vaše Ústí). „A my dáváme peníze z posteskla si.

Ze tří zdevastovaných domů vlastní radnice dva. „Nejlepší by bylo je zdemolovat a plochu nabídnout k podnikání,“ navrhuje. V jednom z rodinných domů přes ulici, které vykoupilo tehdy město, a později sloužil městské policii, chce magistrát zřídit čtyři krizové byty.

Vánoční stromek nemusí skončit u kontejneru nebo v tlamě slona. Lesy nabízí jedli s budoucností

Po dvaceti letech se Tošovský s Tomkovou shodli, že situace s problémovými nájemníky se pouze přesunula do jiných ulic města. „Podobně a možná hůře to vypadá ve Sklářské ulici (čtvrť Předlice), rozdíl je jen v tom, že poblíž nežijí lidé, kterým by to tolik vadilo,“ míní Tošovský. V ulici 1. máje nedaleko Matiční je jeden opravený rodinný dům a vedle zničené činžáky. „Ti lidé jsou chudáci, jejich nemovitost je neprodejná a situaci nikdo neřeší,“ uvedla Tomková. „Jestli se systém vyplácení dávek nezmění, raší tu ohromný problém,“ dodala.

(mim, ČTK)

4.8.2020
Druhé setkání dobrovolných, profesionálních i podnikových hasičů a jejich příznivců se uskuteční v sobotu 24....
3.8.2020
Ústecký kraj letos oslavil kulaté, dvacáté výročí. Prvním hejtmanem se v roce 2000 stal Jiří...
3.8.2020
Dýně, rajčata, okurky, kedlubny a další plodiny si mohou lidé vypěstovat na komunitní zahradě v...
2.8.2020
V červenci zahynulo při dopravních nehodách na silnicích v Ústeckém kraji šest lidí, o dva...
31.7.2020
V Ústí nad Labem v městské části Střekov se před několika dny otevřela vyhlídka známého...
30.7.2020
V Ústeckém kraji je devět odběrových míst, kde se mohou na covid-19 nechat otestovat pacienti,...
28.7.2020
Zemědělci v Ústeckém kraji považují stav hrabošů za kritický. Na jednom hektaru pole je i...
27.7.2020
V Jirkově na Chomutovsku je otevřené nové informační a populárně naučné centrum spojené s multimediálním...
27.7.2020
V Ústí nad Labem končí generální oprava železničního mostu přes Labe. Kromě pilířů se dotkla...
26.7.2020
Restaurátoři na zámku Duchcov na Teplicku ladí poslední detaily nového prohlídkového okruhu věnovaného Valdštejnům. První...
Reklama