Města Ústeckého kraje přichází kvůli regulacím hazardu o miliony

Některá velká města Ústeckého kraje mají nižší příjmy o desítky milionů korun v souvislosti s regulacemi či rušením hazardních her. Hazard má podle zástupců měst negativní dopad na hráče i jejich rodiny, proto jej potlačují.

Chomutov schválil úplný zákaz hazardu již v roce 2014, město podle mluvčí Denisy Špeilové v průměru ročně přijde o 34 milionů korun. Od schválení vyhlášky se ve městě objevily dvě nelegální herny. „Obě město ve spolupráci s policií a Celní správou nechalo zavřít,“ uvedla Špeilová. K uzavření heren podle ní vedení města přiměl tlak na vypsání referenda proti hazardu.

Vedení lázeňského města Teplice schválilo v roce 2015 vyhlášku o regulaci provozování sázkových her a loterií. Vedoucí městského finančního odboru Roman Jodas ČTK řekl, že od té doby se snížil počet kasin z 93 na 23. Také Teplice zaznamenaly finanční ztrátu, mezi roky 2016 a 2017 přišlo město o 12 milionů korun.

Vedení města se rozhodlo hazard regulovat kvůli negativnímu dopadu na hráče. „Šlo o omezení negativních vlivů na účastníky a osoby jim blízké a omezení činností rozporných s veřejným pořádkem a dobrými mravy například lichva, krádeže a loupeže,“ popsal Jodas.

Most reguluje hazard od roku 2011. Letos v lednu regulaci kvůli novému zákonu upravil. „V této nové úpravě město stanovilo kritéria pro výběr adresních míst, kde je povoleno umístění herního prostoru,“ řekla ČTK mluvčí Mostu Klára Vydrová. Jedním z kritérií je podle ní neumisťovat herny v sociálně vyloučené lokalitě Chanov a v oblastech, kde jsou lidé sociálním vyloučením ohroženi. Herny by se neměly nacházet v budovách v okruhu 100 metrů od škol ani v centru města či v obytných budovách.

Podle Vydrové město o úplném zákazu neuvažuje. „Při svém rozhodnutí vychází z předpokladu, že je lepší mít legální herní prostory pod kontrolou, než dopustit vznik nelegálních heren,“ uvedla mluvčí s tím, že se město s nelegálními hernami zatím nepotýká. Dodala, že regulace nemají na příjem města žádný dopad.

Novou vyhlášku o úplném zákazu hazardních her schválili zastupitelé nedávno v Děčíně. Kasina by měla ukončit svůj provoz do května roku 2022. Město počítá s roční ztrátou příjmu 30 milionů korun.

ČTK

Včera, 09:40
Stavba středočeských přístavišť pro rekreační plavidla v Mělníku a Poděbradech má začít v listopadu a...
19.9.2020
Firmy v Ústeckém kraji od počátku epidemie koronaviru v České republice několikanásobně zvýšily výrobu ochranných...
12.9.2020
Komerční článek
Participativní rozpočet zakořenil v desítkách obcí, občané navrhují projekty, hlasují o nich, komentují je a společně...
12.9.2020
„Nikdy bych neřekla, že výstavu o tak vážném tématu jde udělat s takovou nápaditostí, svěžestí....
11.9.2020
Na Mariině vyhlídce u Jetřichovic na Děčínsku, kam přes léto proudily denně i stovky turistů,...
7.9.2020
Letošní prázdninová návštěvnost byla pro děčínskou zoologickou zahradu, chomutovský zoopark a teplickou botanickou zahradu rekordní....
2.9.2020
Osm aktivistů a aktivistek Greenpeace brzy ráno vylezlo na rypadlo v lomu Vršany u Mostu....
31.8.2020
Správa železnic a německá DB Netz AG vypisují tendr na zpracování dokumentace pro územní rozhodnutí...
28.8.2020
Ve středu a ve čtvrtek se v Ústeckém kraji podle krajské hygienické stanice potvrdila nákaza...
28.8.2020
První městskou akcí letošního roku v Chomutově bude čtvrtý ročník půlmaratonu. Závod se uskuteční poslední...
27.8.2020
Sociální a zdravotní zařízení Ústeckého kraje mají dostatečné zásoby roušek, dezinfekce a dalších ochranných prostředků...
Reklama