Ministerstvo dopravy posoudí záměr stěhování nádraží v Chomutově

Záměr přestěhovat hlavní vlakové nádraží v Chomutově blíže do centra posoudí centrální komise ministerstva dopravy. Správa železnic jí materiál předloží během letošního prvního čtvrtletí, řekl mluvčí Správy železnic Marek Illiaš. Vlakové nádraží je nyní zhruba 800 metrů od autobusového mimo obytnou zástavbu. Lidé chodí na nádraží pěšky nebo jezdí auty.

Náklady na přesun o 600 metrů se odhadují v miliardách korun. Vytipované pozemky patří soukromým vlastníkům, kteří mají v místě průmyslové areály. „V současné době se zpracovává záměr projektu,“ uvedl Illiaš. „Předpoklad realizace je rok 2024 respektive 2025, pokud půjde vše bez problémů. Doba realizace se odhaduje zhruba na tři roky,“ uvedl mluvčí.

Chomutovští zastupitelé se stěhováním už loni souhlasili. Stěhování by se uskutečnilo při rekonstrukci železniční trati mezi Ústím nad Labem a Chebem, jejímž cílem je zvýšení rychlosti a bezpečnosti provozu a zároveň kapacity dráhy. Opuštěný prostor po nádraží by město podle dřívějšího vyjádření primátora Marka Hrabáče (ANO) mohlo využít jako rozvojovou zónu a jednu z opuštěných tratí i jako cyklostezku.

V místě, kam by se mohlo nádraží přesunout, jsou nyní mimo jiné uhelné sklady, jejichž majitelka opakovaně vyjadřovala obavy z likvidace podnikání. „S vlastníky pozemků jsme jednali za účasti zástupců vedení města formou prezentace stavby v Chomutově na radnici,“ uvedl Illiaš. Správa železnic následně představila záměr také občanům města.

Původní varianta byla přestěhovat nádraží na místo bývalého zimního stadionu, což ale nebylo možné, protože to byl prostor v povodňovém pásmu Chomutovky.

ČTK

4.8.2020
Druhé setkání dobrovolných, profesionálních i podnikových hasičů a jejich příznivců se uskuteční v sobotu 24....
3.8.2020
Ústecký kraj letos oslavil kulaté, dvacáté výročí. Prvním hejtmanem se v roce 2000 stal Jiří...
3.8.2020
Dýně, rajčata, okurky, kedlubny a další plodiny si mohou lidé vypěstovat na komunitní zahradě v...
2.8.2020
V červenci zahynulo při dopravních nehodách na silnicích v Ústeckém kraji šest lidí, o dva...
31.7.2020
V Ústí nad Labem v městské části Střekov se před několika dny otevřela vyhlídka známého...
30.7.2020
V Ústeckém kraji je devět odběrových míst, kde se mohou na covid-19 nechat otestovat pacienti,...
28.7.2020
Zemědělci v Ústeckém kraji považují stav hrabošů za kritický. Na jednom hektaru pole je i...
27.7.2020
V Jirkově na Chomutovsku je otevřené nové informační a populárně naučné centrum spojené s multimediálním...
27.7.2020
V Ústí nad Labem končí generální oprava železničního mostu přes Labe. Kromě pilířů se dotkla...
26.7.2020
Restaurátoři na zámku Duchcov na Teplicku ladí poslední detaily nového prohlídkového okruhu věnovaného Valdštejnům. První...
Reklama