Moře a pláž vyměnil český velvyslanec za kopec Raná, kde je starostou

Z velvyslaneckého postu v Indonésii skončil na kopci jménem Raná. Z oslovení Vaše Excelence si zvykl na starosto. O kariérním sešupu i proměně obce hovořil v rozhovoru pro Náš REGION Jaroslav Veselý.

Jaké byly  vaše pocity, když jste se z velvyslance stal starostou Rané?

Sešup je to samozřejmě velký. Co se administrativy týká, je to diametrálně odlišná práce. Jako dlouhodobý obyvatel obce jsem měl zájem na tom, aby obec vypadala trošku jinak. Aby se profilovala do svého okolí jak svým vzhledem, tak službou pro lidi. To byla výzva. A na druhou stranu i odpočinek od toho velkého dění, co se týkalo velké politiky a vystupování ve světě. Pro mě to byl uspokojivý krok, protože za mnou byla vidět hned nějaká činnost. A výsledky se promítaly do vzhledu obce okamžitě.

Co jste za dobu starostování změnil?

Změnil se částečně vzhled obce, což je otázka neustálého budování. Vzpomenu úpravu hřbitova – opravu části obvodové zdi i s kaplí, vybudování parků, chodníků, autobusové zastávky, úprava dešťové kanalizace, přebudování restaurace Ponorka, rekonstrukce vodovodního potrubí, rekonstrukce osvětlení. Máme na desetiletí vystaráno, protože se nebude muset kopat. A mimo neustálého vylepšování vzhledu obce se snažíme pořádat pravidelné kulturní akce pro děti i seniory, abychom udrželi společenský život v naší malé obci.

Jak se vám hodily zkušenosti z doby, kdy jste byl velvyslancem?

Každá zkušenost v jednání s lidmi je plusová. Přestože jsem starostou, jsem jedním z těch 256 lidí, co tu žijí. A pochopitelně je tady komunikace neformálnější, než na mé předchozí velvyslanecké pozici.

Jak se v obci lidem žije?

Je tady velmi málo lidí, kteří nemají práci, což je dobře. Ty spočítáme na jedné ruce. Většinou jsou lidé zaměstnaní v okolních průmyslových zónách anebo v místních sklenářských firmách pánů M.+P. Kosových. Ke spokojenosti občanů v Rané chybí jen malý obchod, aby si babiny ze vsi mohly dojít do krámku pro drobné potraviny, jako je mléko, máslo, chleba. A je to hlavně bod, kde se mohou staří lidé potkávat.

Místo pro spokojený život, dalo by se říct. Jak je to tu s pozemky?

Potřeby nejsme schopni uspokojit. Už víc než 8 let řešíme územní plán. Prostor, kam se rozšířit, máme. Vzhledem k tomu, že se nacházíme v Českém středohoří, tak trošku bojujeme s ochránci přírody. Věřím ale, že se pohneme. Uvědomujeme si, že jsme zájmovou oblastí, protože jsme 60 kilometrů od Prahy. Zvláště pak, když se dobuduje dálnice D7, může být dojíždění do hlavního města okolo 20 až 30 minut. Momentálně ale projekt stojí na ochranářích chráněné krajinné oblasti.

Čím je Raná zajímavá?

Raná je považovaná za kolébku bezmotorového létání. V roce 1938 zde byl i prezident Edvard Beneš, který v Rané řešil otázku výcviku létání a během války tu byly paradoxně dvě letiště – jedno na západní straně kopce sloužilo německé armádě a jedno na jihovýchodní straně české. V Rané toho pro lidi, kteří nejsou nadšenci létání, mnoho není. Většinou návštěvy vozíme do Loun, protože Louny mají velmi dlouhou a bohatou historii a je tam mnoho architektonických zajímavostí. Okolí má určitě co nabídnout.

Plánujete ve své politické kariéře ještě něco, nebo byl post velvyslance a nyní starosty vrcholem?

Přijal jsem nominaci ČSSD jako nestraník kandidovat do Senátu za Lounsko a Rakovnicko. Předskokem už byla kandidatura do Evropského parlamentu v roce 2019, kdy jsem si mapoval ohlasy.

 

Kdo je Jaroslav Veselý

  • nyní starosta Rané na Lounsku
  • 2008 až 2011 úředník na Ministerstvu zahraničních věcí
  • 2002–2007 velvyslanec ČR v Indonésii
  • 2000–2002 bezpečnostní ředitel na Ministerstvu zahraničních věcí
  • předtím generální ředitel Autodromu v Mostě nebo voják z povolání
  • je ženatý a má dvě dcery
29.5.2020
Po pěti letech od otevření pro veřejnost si jezero Milada nedaleko Ústí nad Labem získalo...
29.5.2020
Most zjišťuje prostřednictvím ankety zájem občanů o kompostéry určené na bioodpad. Chtělo by je pořídit...
28.5.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
28.5.2020
Na hranicích Česka s Německem a Polskem se v sobotu opět sejdou sousedé, přátelé a...
28.5.2020
Teplická nemocnice má nový pavilon s operačními sály, centrální sterilizací a anesteziologicko-resuscitačním oddělením (ARO). Za...
28.5.2020
V Děčíně začala plánovaná oprava střechy zimního stadionu, vyjde na 26 milionů korun. Město ji...
27.5.2020
Osmačtyřicetiletý muž našel na Lounsku u Podbořan pomocí detektoru kovů dvakrát za poslední dobu zbraně...
27.5.2020
Děčínské zoo se letos podařilo odchovat dvojčata vzácné kozy šrouborohé. Kopytník figuruje na seznamu ohrožených...
26.5.2020
Doprava Ústeckého kraje zařadí od 6. června do svých železničních spojů novou turistickou linku Litoměřice...
26.5.2020
Litvínov na Mostecku chce postavit dopravní terminál u autobusového a vlakového nádraží. Náklady jsou okolo...
26.5.2020
Trhovci na hranicích s Německem v Petrovicích na Ústecku měli od poloviny března své podniky...
Reklama