Nejdražší kluziště v ČR je v Lounech. Stálo téměř 9 milionů a nachází se před divadlem

Černobílá mozaika před Vrchlického divadlem v Lounech je životu nebezpečná. Bílé dlaždice za mokra kloužou. Diváci tak musejí chodit na představení opatrně. Město jedná s dodavatelem o nápravě.

Zlom vaz. To si herci navzájem přejí před premiérou, aby měli štěstí a neměli trému. V Lounech před divadlem dostala tato pověra hlubší smysl. Diváci si tu totiž zlomit vaz nebo minimálně nohu opravdu mohou. Bílé dlaždice za mokra totiž namrzají a skutečně tak hrozí sklouznutí a úraz. Černobílá mozaika neboli piazzetta je přitom nová, město ji slavnostně otevřelo loni v létě. Předmětem diskuzí byla piazzetta dlouhodobě. Podle části veřejnosti jde o příliš monumentální dílo a o mrhání penězi z městské kasy. Celkové náklady na piazzettu se totiž vyšplhaly na 8,9 milionu korun. Přestože město Louny zaplatilo 5,7 milionu korun a zbytek pokryla sbírka a donátoři, řadě obyvatel je trnem v oku, že z většiny přispěla právě radnice.

Čtvrt milionu pro lounské radní. Za prodej pozemků a „obílení“ černé stavby?

Kritikem byl například bývalý zastupitel a stavař Filip Netolický, ale i další občané. „TOP 09 mi tvrdila, že to 10 milionů stát nebude. Když si přečtu, že údržba stoji 60 tisíc ročně a přičtu další věci, tak dlažba za 10 milionů je fakt síla,“ kritizoval sumu Slávek Novotný. Miroslav Šámal z Loun dílo okomentoval slovy: „A předražená fraška pokračuje.“ Na sociálních sítích se Louňáci do díla pouštějí. Vidí totiž jiná místa, která by si zasloužila zainvestovat. „Radši bych za ty zbytečně vyhozené peníze opravil autobusové nádraží,“ míní jiný.

louny

Náš REGION ochránil majetek Loun. Radní od prodeje i pronájmu pozemku firmě „za hubičku“ ustoupili

Opoziční zastupitel a podnikatel Jan Čáka už loni při otevírání piazzetty upozorňoval, že bude nebezpečná. „V zimě to bude vyloženě o život. Určitě se to bude muset ohradit a zavřít. Kdopak, že to dělal projekt? Kdo navrhl tento typ povrchu? Kdo za to může? Projektant? Realizační firma? Jak se město vypořádá s případným úrazem? Trvalými následky? Zabředne do vleklých soudních tahanic. Tohle jsme chtěli? Za devět milionů,“ rýpl si do vedení radnice, v němž sedí část lidí, která projekt vehementně v minulém volebním období prosazovala – z TOP 09, ODS a Unie pro sport a zdraví – ale paradoxně i hnutí ANO, jež projekt kritizovalo. Touha po placených funkcích byla ale zřejmě silnější, a tak nakonec místostarosta Milan Rychtařík (ANO) přestřihoval piazzettě, kterou sám kritizoval, pásku.

Senát

Nejvyšší soud poděkoval redakci. Náš REGION upozornil na možné ovlivňování ze strany obžalovaného v kauze Homolka

Z díla, které mělo ve vší úctě připomenout věhlasného rodáka, se tak stalo nejdražší kluziště v Česku. Úsměvně pak působí srovnání předsedkyně spolku Sýkora 2020 Jolany Pláničkové s Eiffelovkou. „Když stavěli Eiffelovu věž, zdaleka ne všichni byli nadšení. A dnes je to symbol Paříže. Věříme, že i Sýkorova piazzetta se stane symbolem města Louny a bude po chrámu sv. Mikuláše další dominantou a oblíbeným cílem návštěvníků,“ uvedla totiž.

Sýkorův odkaz

Černobílá kompozice na otevřeném prostranství před divadlem je rekonstrukcí ukradené plechové opony, která vznikla v letech 1962 a 1963. Opona ovšem před 16 lety zmizela. Jejím autorem byl světově uznávaný malíř a lounský rodák Zdeněk Sýkora, který se narodil přesně před sto lety (3. února 1920). Loni se tak symbolicky vrátila ve formě náměstíčka.

 

Dnes, 10:10
Firmy v Ústeckém kraji od počátku epidemie koronaviru v České republice několikanásobně zvýšily výrobu ochranných...
12.9.2020
„Nikdy bych neřekla, že výstavu o tak vážném tématu jde udělat s takovou nápaditostí, svěžestí....
11.9.2020
Komerční článek
Participativní rozpočet zakořenil v desítkách obcí, občané navrhují projekty, hlasují o nich, komentují je a společně...
11.9.2020
Na Mariině vyhlídce u Jetřichovic na Děčínsku, kam přes léto proudily denně i stovky turistů,...
7.9.2020
Letošní prázdninová návštěvnost byla pro děčínskou zoologickou zahradu, chomutovský zoopark a teplickou botanickou zahradu rekordní....
2.9.2020
Osm aktivistů a aktivistek Greenpeace brzy ráno vylezlo na rypadlo v lomu Vršany u Mostu....
31.8.2020
Správa železnic a německá DB Netz AG vypisují tendr na zpracování dokumentace pro územní rozhodnutí...
28.8.2020
Ve středu a ve čtvrtek se v Ústeckém kraji podle krajské hygienické stanice potvrdila nákaza...
28.8.2020
První městskou akcí letošního roku v Chomutově bude čtvrtý ročník půlmaratonu. Závod se uskuteční poslední...
27.8.2020
Sociální a zdravotní zařízení Ústeckého kraje mají dostatečné zásoby roušek, dezinfekce a dalších ochranných prostředků...
26.8.2020
Sklizeň obilovin a řepky v Ústeckém kraji skončila. Výnosy jsou podprůměrné, nejnižší v celé republice....
Reklama