Oprava nádraží v Teplicích letos nezačne, vznikne projekt

Oprava secesní budovy hlavního nádraží v Teplicích letos nezačne. Správa železnic nyní vypíše výběrové řízení na zpracovatele záměru projektu stavby. Zájemce o využití prostor v prvním patře rozlehlé budovy zatím není, řekl mluvčí Správy železnic Marek Illiaš. Město požádá o dotaci na úpravu okolí areálu nádraží.

Památkově chráněná budova je ve špatném stavu. V roce 2017 jako reálný termín zahájení prací uváděl správce železniční infrastruktury rok 2019. Stavebně historický průzkum i stavebně technický průzkum byl dokončen v roce 2018. „V lednu, nejpozději v únoru 2020 bude vypsáno výběrové řízení na zpracovatele záměru projektu stavby. Další stupeň dokumentace pak po schválení záměru projektu v roce 2021,“ uvedl Illiaš.

Akce je zařazena do plánu investiční výstavby z národních zdrojů. Při rekonstrukci se podle mluvčího počítá se zachováním prostor pro cestující a dopravce, dílčím rozšířením technologických prostor a zázemí pro potřeby provozovatele dráhy, zachováním provozu pošty a rozšířením služeb pro cestující. To vše má být v přízemí. Nadzemní podlaží má sloužit komerčnímu využití.

Původní novorománská stavba pochází z roku 1858. Nádraží se postupně rozšiřovalo o další budovy a na přelomu 19. a 20. století už nesloužilo jen dopravě, ale v jednom ze sálů se například konaly plesy.

Zastupitelstvo lázeňského města na svém posledním zasedání v prosinci loňského roku rozhodlo, že požádá o dotaci z programu ministerstva pro místní rozvoj na úpravu okolí areálu nádraží.

Rozsahem stavby i částkou se řadí rekonstrukce teplické výpravní budovy mezi největší projekty po pražském, pardubickém a plzeňském hlavním nádraží. V Plzni a Pardubicích se letos podle informace Správy železnic s opravou začne. V Ústeckém kraji zahájí Správa železnic v tomto roce opravy nádraží v Litvínově, Kadani, Chřibské na Děčínsku a Podbořanech na Lounsku.

ČTK

Včera, 14:12
Zhruba v polovině března otevře Jirkov na Chomutovsku informační a populárně naučné centrum spojené s...
23.2.2020
Prezident Miloš Zeman udělí zesnulému šéfovi Senátu a dlouholetému primátorovi Teplic Jaroslavu Kuberovi nejvyšší státní...
22.2.2020
Na Švestkové dráze na Litoměřicku bude vlastník testovat bezúdržbový provoz železnice. Místo pochůzkářů bude celistvost...
21.2.2020
Chomutov koupí od soukromého majitele za 100 milionů korun dům v Palackého ulici v centru...
21.2.2020
Jezero Most se otevře veřejnosti v září. Kvůli potížím při stavbě nebude rekreantům přístupné celé....
20.2.2020
Policie v Ústeckém kraji má nová vozidla. Ve středu převzala od ministra vnitra Jana Hamáčka...
19.2.2020
Tepličtí policisté obvinili šestapadesátiletého muže z trestného činu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými...
18.2.2020
Osmým rokem vládnou v Ústeckém kraji komunisté s hejtmanem Oldřichem Bubeníčkem. Podezřelé akce napáchané předchozími...
18.2.2020
Fotbalový obránce Michal Jeřábek bude hrát za Jablonec, se kterým podepsal smlouvu do konce června...
17.2.2020
Koupací sezona je ještě v nedohlednu, přesto je možné si 29. února obléct plavky, vzít...
Reklama