Opravy na estakádě na dálnici D8 skončily

dálnice D8, estakáda

Opravy na prackovické estakádě na dálnici D8 skončily. Řidiči tudy projedou bez omezení. Náklady na dodatečné práce činily zhruba čtvrt miliardy korun.

„Provedli jsme výměnu mostních závěrů a speciální údržbové práce v klíčových bodech mostní konstrukce,“ řekl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Rýdl. Práce spočívaly v přizvednutí mostu, úpravě ložisek, na nichž konstrukce leží, a spuštění konstrukce. Koordinátor dálnice D8 za ŘSD Jan Jirák uvedl, že dálnice nevykazuje žádné pohyby. „Dlouhodobé měření pravidelně vyhodnocujeme, stav je uklidněný,“ potvrdil. Údržbové práce jsou podle ŘSD běžné na každém mostě.

Byla zahájena stavba dálnice D7 u Panenského Týnce

Za tři roky provozu projelo po dálnici D8 podle Rýdla 28 milionů vozidel, z toho 7 milionů aut bylo nákladních, což představuje 200 milionů tun nákladu. Stavba 92 kilometrů dlouhé dálnice D8 z Prahy do Ústí nad Labem k hranici s Německem trvala více než 32 let. Sesuv zavalil v červnu 2013 rozestavěný úsek dálnice v délce asi 200 metrů a poškodil nedalekou železniční trať. Poslední 12kilometrový úsek přes České středohoří začali motoristé využívat v polovině prosince 2016. Kvůli nestabilnímu podloží byl tehdy u estakády provoz sveden do jednoho pruhu. ŘSD jej zpevňovalo piloty a vysokotlakou injektáží betonu. V prosinci 2018 skončily práce na zpevnění svahu pod dálnicí D8. Podle některých geologů nejsou vyloučeny další sesuvy. Úsek přes České středohoří zatím není zkolaudován, a to kvůli opakování posuzování vlivu stavby na životní prostředí, tzv. EIA. „Pokud se něco bude upravovat na D8, tak je pravděpodobné, že se to bude týkat protihlukových stěn nebo něčeho takového, nemáme v plánu stavbu přestat užívat nebo dokonce bourat,“ zdůraznil Rýdl.

 

Co je estakáda…

… typ mostu nesený sloupy. Na rozdíl od mostů, jejichž účelem je překlenout údolí či řeky, se estakády staví tam, kde by vzhledem k profilu terénu bylo nemožné nebo příliš složité vybudovat pozemní komunikaci, v husté zástavbě pro překlenutí vzdálenosti bez úrovňového křížení, za účelem oddělení dopravní trasy od okolní krajiny nebo zvýšení komunikace nad záplavovou oblast.

 

Dnes, 11:54
Velká cena Ústí nad Labem v boxu se letos neuskuteční. Pořadatelé se tradiční turnaj rozhodli...
Včera, 18:13
V Ústeckém kraji se otevřely v některých městech domácí potřeby Orion. Vláda o otevření prodejen...
Včera, 12:03
Po dvouleté přestávce se v chomutovském zooparku narodilo mládě velblouda dvouhrbého. Samička jménem Nessie přišla...
Netopýr_ilustrační obrázek
2.4.2020
Rada Ústeckého kraje navrhla zastupitelstvu, které je naplánované na 20. dubna, pozastavit rozdělování některých dotací.
1.4.2020
Městská policie v Mostě přešla od preventivního upozorňování na nutnost nosit roušku na veřejnosti k...
zámecký park_ilustrační obrázek
1.4.2020
Památky v Ústeckém kraji zejí prázdnotou. Lidé mohou pouze do parků v okolí zámků.
31.3.2020
Pracovnice domova pro seniory v České Kamenici na Děčínsku se rozhodly zůstat do 15. dubna...
Ilustrační foto.
29.3.2020
Kdo se vinou nouzového stavu dostane do finanční tísně, může zažádat o bezúročnou půjčku. Takovou...
29.3.2020
Desítky šiček šijí v Litoměřicích roušky pro Prahu a pražský dopravní podnik. Hlavní město tím...
29.3.2020
Zemědělcům na Litoměřicku budou v době sklizně, pokud se plodiny urodí, chybět zahraniční brigádníci především...
Reklama