Opravy na estakádě na dálnici D8 skončily

dálnice D8, estakáda

Opravy na prackovické estakádě na dálnici D8 skončily. Řidiči tudy projedou bez omezení. Náklady na dodatečné práce činily zhruba čtvrt miliardy korun.

„Provedli jsme výměnu mostních závěrů a speciální údržbové práce v klíčových bodech mostní konstrukce,“ řekl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Rýdl. Práce spočívaly v přizvednutí mostu, úpravě ložisek, na nichž konstrukce leží, a spuštění konstrukce. Koordinátor dálnice D8 za ŘSD Jan Jirák uvedl, že dálnice nevykazuje žádné pohyby. „Dlouhodobé měření pravidelně vyhodnocujeme, stav je uklidněný,“ potvrdil. Údržbové práce jsou podle ŘSD běžné na každém mostě.

Byla zahájena stavba dálnice D7 u Panenského Týnce

Za tři roky provozu projelo po dálnici D8 podle Rýdla 28 milionů vozidel, z toho 7 milionů aut bylo nákladních, což představuje 200 milionů tun nákladu. Stavba 92 kilometrů dlouhé dálnice D8 z Prahy do Ústí nad Labem k hranici s Německem trvala více než 32 let. Sesuv zavalil v červnu 2013 rozestavěný úsek dálnice v délce asi 200 metrů a poškodil nedalekou železniční trať. Poslední 12kilometrový úsek přes České středohoří začali motoristé využívat v polovině prosince 2016. Kvůli nestabilnímu podloží byl tehdy u estakády provoz sveden do jednoho pruhu. ŘSD jej zpevňovalo piloty a vysokotlakou injektáží betonu. V prosinci 2018 skončily práce na zpevnění svahu pod dálnicí D8. Podle některých geologů nejsou vyloučeny další sesuvy. Úsek přes České středohoří zatím není zkolaudován, a to kvůli opakování posuzování vlivu stavby na životní prostředí, tzv. EIA. „Pokud se něco bude upravovat na D8, tak je pravděpodobné, že se to bude týkat protihlukových stěn nebo něčeho takového, nemáme v plánu stavbu přestat užívat nebo dokonce bourat,“ zdůraznil Rýdl.

 

Co je estakáda…

… typ mostu nesený sloupy. Na rozdíl od mostů, jejichž účelem je překlenout údolí či řeky, se estakády staví tam, kde by vzhledem k profilu terénu bylo nemožné nebo příliš složité vybudovat pozemní komunikaci, v husté zástavbě pro překlenutí vzdálenosti bez úrovňového křížení, za účelem oddělení dopravní trasy od okolní krajiny nebo zvýšení komunikace nad záplavovou oblast.

 

Včera, 11:03
Státní podnik Palivový kombinát Ústí (PKÚ) se sídlem v Chlumci na Ústecku nabídl uplatnění odborníkům...
Včera, 09:49
Jeden z největších poválečných masakrů německy mluvících obyvatel se odehrál před 75 lety v Postoloprtech...
1.6.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
1.6.2020
Univerzita J. E. Purkyně (UJEP) v Ústí nad Labem si připravila na Den dětí jako...
1.6.2020
Lázeňskou sezonu v Teplicích včera zahájili herci. Před zámkem se sešli v kostýmech významných postav,...
29.5.2020
Po pěti letech od otevření pro veřejnost si jezero Milada nedaleko Ústí nad Labem získalo...
29.5.2020
Most zjišťuje prostřednictvím ankety zájem občanů o kompostéry určené na bioodpad. Chtělo by je pořídit...
28.5.2020
Na hranicích Česka s Německem a Polskem se v sobotu opět sejdou sousedé, přátelé a...
28.5.2020
Teplická nemocnice má nový pavilon s operačními sály, centrální sterilizací a anesteziologicko-resuscitačním oddělením (ARO). Za...
28.5.2020
V Děčíně začala plánovaná oprava střechy zimního stadionu, vyjde na 26 milionů korun. Město ji...
27.5.2020
Osmačtyřicetiletý muž našel na Lounsku u Podbořan pomocí detektoru kovů dvakrát za poslední dobu zbraně...
Reklama