Pro ropovod z Litvínova je nová trasa, o stavbě se nerozhodlo

Pro ropovod z Litvínova k hranicím s Německem je v územní rezervě Ústeckého kraje vymezena nová trasa. Na její podobě se dohodlo město Litvínov se společností Mero ČR, která je provozovatelem ropovodů v ČR.

Schvalovat trasu koridoru budou krajští zastupitelé při aktualizaci územního plánu letos v červnu. O samotné stavbě potrubního propojení se zatím nerozhodlo.

O projektu nového ropovodu se mluví v souvislosti se zajištěním dostupnosti ropy pro Česko v případě výpadku dodávek ropovodem Družba přes Bělorusko, Ukrajinu a Slovensko. Nový ropovod by umožnil dodávky ropy ze severní větve Družby, případně z přístavů Gdaňsk a Rostock.

Projekt je zařazen mezi tzv. projekty společného zájmu, které jsou uskutečňovány v souladu s energetickou politikou EU. „Týká se možné výstavby potrubního propojení mez Litvínovem a německým Spergau, která by kromě České republiky z větší části probíhala na území Německa,“ řekla Radomíra Doležalová, tajemnice společnosti Mero ČR.

Ústecký kraj při přípravě druhé aktualizace zásad územního rozvoje navrhoval prodloužení trasy ropovodu v souběhu s vedením etylénovodu firmy Unipetrol. Proti se postavil Litvínov a další obce. Jako důvod obce uváděly nepřiměřený zásah do vlastnických práv obyvatel a bezpečnostní riziko.

Vznikla pracovní skupina, jejíž členové se shodli na alternativní trase. Její podobu loni schválila zastupitelstva dotčených obcí. „Původní trasa koridoru, která byla navržena podél stávajícího etylenovodu, byla z návrhu aktualizace zásad územního rozvoje vypuštěna,“ řekl mluvčí Ústeckého kraje Martin Volf.

O realizaci tohoto projektu zatím podle Doležalové nebylo rozhodnuto a dosud nebyla zadána ani studie proveditelnosti. „Termín ani náklady realizace tedy nejsou známy,“ uvedla.

Problémy s ropou řešila Česká republika loni v květnu. Tehdy se do ropovodu Družba, kterým teče ropa i do ČR, dostala surovina znečištěná organickým chloridem. Rafinérie v Litvínově několik týdnů využívala státních rezerv.

ČTK

Dnes, 10:07
Prezident Miloš Zeman udělí zesnulému šéfovi Senátu a dlouholetému primátorovi Teplic Jaroslavu Kuberovi nejvyšší státní...
Včera, 13:11
Na Švestkové dráze na Litoměřicku bude vlastník testovat bezúdržbový provoz železnice. Místo pochůzkářů bude celistvost...
21.2.2020
Chomutov koupí od soukromého majitele za 100 milionů korun dům v Palackého ulici v centru...
21.2.2020
Jezero Most se otevře veřejnosti v září. Kvůli potížím při stavbě nebude rekreantům přístupné celé....
20.2.2020
Policie v Ústeckém kraji má nová vozidla. Ve středu převzala od ministra vnitra Jana Hamáčka...
19.2.2020
Tepličtí policisté obvinili šestapadesátiletého muže z trestného činu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými...
18.2.2020
Osmým rokem vládnou v Ústeckém kraji komunisté s hejtmanem Oldřichem Bubeníčkem. Podezřelé akce napáchané předchozími...
18.2.2020
Fotbalový obránce Michal Jeřábek bude hrát za Jablonec, se kterým podepsal smlouvu do konce června...
17.2.2020
Koupací sezona je ještě v nedohlednu, přesto je možné si 29. února obléct plavky, vzít...
17.2.2020
Jirkov na Chomutovsku plánuje umístit kamery k několika rekonstrukcím, aby je lidé mohli doma sledovat...
Reklama