Provoz omezují některé školky v Ústeckém kraji. Chomutov zřídil dětskou skupinu v nemocnici

školka

Mateřské školky v Plzni jsou od minulého čtvrtka zavřené. Zda k podobnému kroku přistoupí i školky v severočeském regionu, je na jejich zřizovateli. Mezi prvními městy, která mateřinky uzavřela, byl Chomutov a Most. Omezený provoz nastavily některé školky, třeba v Jirkově, Lounech či Žatci.

Vládní nařízení omezuje výuku na základní, středních i vysokých školách. Zákaz může trvat podle hlavního epidemiologa až měsíc. V mateřských školách je provoz bez omezení. Vláda to vysvětluje tím, že ve školkách jsou malé kolektivy dětí. Navíc tak podle ní mohou rodiče pracovat. To ale naráží na zkušenosti některých učitelek.

„Většina maminek, které nám sem vodí dvou a tříleté děti, jsou na mateřské dovolené. Nemají tak žádnou překážku, žádnou práci, kvůli které by si dítě nemohly nechat doma,“ uvedla jedna z učitelek jedné z jirkovských školek, která si nepřála zveřejnit své jméno.

U takto malých dětí se setkáváme dnes a denně s utíráním nudlí.

Jsme tak mnohem blíže jakékoli kapénkové nákaze. Nařízení vlády,

které ponechává otevřené školky,

je bezzubé

Navíc podle ní je personál ve školkách vystaven mnohem vyššímu riziku než kantoři na základních, středních a vysokých školách. „U takto malých dětí se setkáváme dnes a denně s utíráním nudlí. Jsme tak mnohem blíže jakékoli kapénkové nákaze. Nařízení vlády, které ponechává otevřené školky, je bezzubé,“ kritizuje Babišovu vládu učitelka. „Ústecký kraj ani město nám dosud nedodal žádné desinfekční prostředky, vše si každá z učitelek kupuje z vlastních finančních prostředků,“ dodala.

Fetujete? Zaútočil náměstek Dinda na kolegu z chomutovského zastupitelstva

Otevřené zůstávají zatím školky v celém Ústeckém kraji, ačkoli v Plzni byl už jejich provoz omezen od minulého čtvrtka. Dvěma školkami, které k mimořádné situaci přistupují samostatně a zodpovědně, jsou lounská MŠ Fügnerova a jirkovská MŠ Mašinka, kde ředitelky nastavily alespoň omezený provoz nebo vyzvaly rodiče k obezřetnosti.

Jirkov školky uzavře od zítřka. „Na základě stavu nouze, který  vyhlásila vláda, a vyhodnocení aktuální situace se město Jirkov rozhodlo od úterý 17. března do odvolání uzavřít všechny mateřské školy, které jsou součástí příspěvkové organizace Mateřská škola Jirkov, tj. všechny školky na území města Jirkova včetně Červeného Hrádku a dále v obci Otvice a Vrskmaň,“ uvedl Jirkov na svém webu. Podle informací redakce ale starostka Darina Kováčová (ANO) uvažuje o tom, že jedna školka zůstane v provozu pro rodiče pracující ve složkách integrovaného záchranného systému.

Některé obce v kraji mateřinky uzavřely, jde třeba o Chomutov. O děti záchranářů, hasičů, lékařů či policistů se postarají chůvy v dětské skupině přímo v chomutovské nemocnici.

louny

Louny vybírají šéfa plavecké haly. Bude jím zřejmě manželka Jandova spolužáka z práv

Provoz mateřské školy zůstává zachován, nicméně vás na doporučení zřizovatele žádám, abyste zvážili přítomnost vašeho dítěte v kolektivu a pokud je to možné, děti do kolektivu nedávali a provoz mateřské školy využili pouze v nezbytně nutných případech. Naším cílem je podpořit preventivní opatření a chránit zdraví dětí i dospělých,“ uvedla ředitelka lounské MŠ Fügnerova Olga Krátká s tím, že zřizovatel, tj. město Louny si uzavření školek nepřeje.

„Činnost mateřských škol zřízených městem Louny bude v souladu s apelem krizového štábu Ústeckého kraje zachována v omezeném režimu (třídy pro max. 15 dětí). V případě omezení jejich provozu spočívající v zákazu osobní přítomnosti dětí hrozí paralýza poskytování zdravotních, sociálních a dalších služeb na území regionu,“ uvedl lounský starosta Pavel Janda (TOP 09).

Stát o plošném uzavření mateřských škol zatím nerozhodl. „O každém jednotlivém zařízení si potom rozhoduje zřizovatel, což jsou u mateřských škol většinou obce a města. Zajištění desinfekcí pro svá zařízení je věcí každého zřizovatele. Ústecký kraj se tak stará například o řadu zařízení sociálních služeb nebo o desinfekci autobusů,“ uvedla mluvčí Ústeckého kraje Magdaléna Fraňková.

7.1.2021
Chovatelské úspěchy si Zoopark Chomutov připisuje každý rok. Některými je vyhlášený po celé Evropě, jiné...
18.12.2020
Cesta mezi Mostem a Chomutovem je pro řidiče ode dneška bezpečnější. Ředitelství silnic a dálnic...
17.12.2020
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
17.12.2020
Zhruba v 6:00 byl na Chomutovsku nahlášen požár haly o ploše zhruba 42 metrů čtverečných....
16.12.2020
Rekonstrukce mostu přes Bakovský potok u Kutrovic na silnici č. 7 mezi Prahou a Chomutovem...
15.12.2020
Lyžařská střediska v Ústeckém kraji jsou na zahájení sezony připravená. Na sjezdovkách jim ale chybí...
14.12.2020
Cestujícím v Klášterci nad Ohří na Chomutovsku začal sloužit nový dopravní terminál, díky němuž se...
14.12.2020
Zhruba čtyři desítky z více než 540 pohřebišť na území Ústeckého kraje jsou v katastrofálním...
9.12.2020
Od 1. ledna se cestujícím na Ústecku prodraží jízdné. Důvodem navýšení cen je podle odboru...
8.12.2020
Chomutov měl v plánu zřídit kasina, která měla vydělat městu 30 milionů korun. Pro občany...
20.11.2020
V Ústeckém kraji přibylo za poslední týden 2835 potvrzených nákaz koronavirem, o 1508 případů méně...
Reklama