Rodný list dítěte si matky odnesou už z porodnice. Litoměřice jdou vstříc občanům

Narodí se a už druhý den má rodný list. Méně starostí a běhání po úřadech mají rodičky v litoměřické nemocnici. Město tu od ledna otevřelo detašované pracoviště matriky. S takovým přístupem je litoměřická radnice první v Ústeckém kraji.

Matrikářka bude úřadovat v prostoru pracoviště Czech POINTu v blízkosti nemocniční recepce. Provozní doba Czech POINTu je pondělí až pátek od 8 do 12 hodin, na kterou naváže od 12 do 13 hodin provoz matriky. „Šlo o logický krok učiněný s cílem vyjít vstříc potřebám lidí, kteří jsou v nemocnici hospitalizovaní, přicházejí na návštěvy za příbuznými, do ambulancí nebo zde pracují. Městský úřad Litoměřice se nejen tímto způsobem snaží zkvalitňovat své služby,“ vysvětlil pro Náš REGION tajemník Milan Čigáš, proč úřad v nemocnici zprovoznil Czech POINT i matriku.

Jsou první

Inspirací byla Olomouc a Ostrava. „V Ústeckém kraji jsme první,“ pochvaluje si Čigáš. Veřejnost novinku přijala podle radnice s nadšením. „Na detašované pracoviště Czech POINTu máme pozitivní zpětné vazby. Věříme, že i maminky přivítají službu matrikářky, díky níž jim odpadne cesta na městský úřad. Zároveň s miminkem si domů odnesou i rodný list dítěte,“ dodal tajemník.

Ušetří čas

O úspoře času se přesvědčily v prvním lednovém týdnu už dvě maminky. Z rukou matrikářky Jany Hříbalové obdržela rodný list Monika Kratochvílová ze Vchynic, které se narodil 1. ledna v 9.36 hodin syn Oliver. Byl tak prvním miminkem v roce 2020 v litoměřické porodnici. Druhým byla Adélka, která se narodila Veronice Kováčové z Litoměřic. „Alespoň ušetříme čas běháním na úřad. Je to milé,“ shodovaly se obě maminky.

Litoměřice jsou obcí s rozšířenou působností, do jejichž správní působnosti spadají čtyři desítky obcí. Nemocnice je největší zaměstnavatel ve městě, spádovost tohoto zdravotnického zařízení je 150 tisíc obyvatel. Loni zvítězil litoměřický městský úřad v celorepublikové soutěži Ministerstva vnitra. Byl vyhlášen v kategorii obcí s rozšířenou působností „Přívětivým úřadem 2019“. Hodnoceno bylo na 146 obcí.

Švestková dráha ožila pravidelným provozem, spojuje Most s Litoměřicemi

15.12.2020
Lyžařská střediska v Ústeckém kraji jsou na zahájení sezony připravená. Na sjezdovkách jim ale chybí...
14.12.2020
Zhruba čtyři desítky z více než 540 pohřebišť na území Ústeckého kraje jsou v katastrofálním...
9.12.2020
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
9.12.2020
Od 1. ledna se cestujícím na Ústecku prodraží jízdné. Důvodem navýšení cen je podle odboru...
4.12.2020
Poplatek za svoz komunálního odpadu v Litoměřicích po čtrnácti letech vzroste. Doposud lidé platili 498...
1.12.2020
Litoměřická nemocnice má nové přístroje za 37 milionů korun. Vybavení umožní podrobnější vyšetření pacientů. Zařízení...
20.11.2020
V Ústeckém kraji přibylo za poslední týden 2835 potvrzených nákaz koronavirem, o 1508 případů méně...
20.11.2020
Nové vedení Ústeckého kraje chce vybrat nové ředitele teplického muzea a galerií v Lounech a...
23.10.2020
V Ústeckém kraji šíření nového typu koronaviru prudce zrychlilo. Za týden přibylo přes 3300 pozitivně...
22.10.2020
U odběrového místa v litoměřické nemocnici přibyly čtyři stany se zázemím pro lidi, kteří čekají...
20.10.2020
V Hejnicích skončila záchrana vrchní části zadní věže barokní baziliky Navštívení Panny Marie, která je...
Reklama