Školy ve vyloučených lokalitách na severu Čech materiály tisknou

Školy v sociálně vyloučených lokalitách v Ústeckém kraji materiály pro výuku dětem tisknou. Učitelé někde nabízejí individuální výuku, asistenti obcházejí rodiny. V Ústí nad Labem pomáhá Člověk v tísni, v Mostě Dům romské kultury. Přes sociální sítě komunikují s pedagogy žáci na druhém stupni. On-line výuka není kvůli chybějícímu vybavení rodin téměř možná.

Základní škola Předlice je v oblasti s řadou sociálních problémů. Po nuceném uzavření učitelé urychleně připravili materiály pro domácí výuku, všechny vytiskli a nachystali složky pro jednotlivé žáky. „Nechali jsme vyhlásit rozhlasem pomocí městské policie informaci, jakým způsobem bude probíhat předání materiálů. Všechny jsme oslovili, poslali asistenty do rodin, někteří učitelé je obcházeli,“ řekl ředitel Martin Košnar.

Zpětnou vazbu má škola zhruba od čtyřiceti až padesáti procent žáků. „Je to lepší výsledek, než jsem očekával,“ uvedl Košnar. O další polovině dětí škola nic neví. Protože v rodinách chybí často počítač, připojení na internet, on-line výuka je jen těžko uskutečnitelná. Žáci druhého stupně komunikují přes telefon pomocí různých messengerů a sociálních sítí. Učitelé třeba vytváří skupiny na facebooku. „Nejhorší pro pedagogy je časová náročnost, někdo se totiž ozve ráno, další potřebuje poradit s úkolem večer,“ uvedl Košnar.

Vytisknout si materiály mohou zájemci v klubovně Člověka v tísni v Předlicích. Organizace pomáhá dlouhodobě například s doučováním. „Někteří naši klienti mají připojení, s těmi jsme stále v kontaktu. Dále připravuje projekt vybavení rodin technikou, aby právě děti byly ve spojení se školou. Jsme i v kontaktu s některými školami, stahujeme úkoly z jejich stránek a když máme v lokalitě kancelář, tak tam rodiče chodí a my jim tiskneme úkoly, pracovní sešity,“ řekl Vít Kučera, ředitel pobočky Člověka v tísni pro Ústecký kraj.

Výpadek v příjmech měst. Karlovy Vary očekávají desítky milionů

V ústecké čtvrti Mojžíř, která je také vyloučenou lokalitou, má Člověk v tísni kancelář nedaleko školy. „Když je otevřeno, stojí tam fronta, v níž se vystřídá zhruba padesát osob, které vyzvedávají úkoly,“ uvedl Kučera. Organizace plánuje oslovit ústeckou univerzitu, potřebuje totiž dobrovolníky, kteří budou děti po uvolnění opatření doučovat. „Určitě to bude teď víc potřeba,“ dodal Kučera.

V Mostě škola na sídlišti v Chanově obývaném především Romy navázala úzkou spolupráci s neziskovými organizacemi. „Paní učitelky jsou v Domě romské kultury pro rodiče a děti k dispozici. Mají možnost individuální výuky,“ řekla náměstkyně primátora Markéta Stará. „Na 3. ZŠ vytipovaným rodinám posílají vytištěné materiály pro žáky domů, aby se k nim úkoly dostaly,“ uvedla Stará. U některých problematických rodin ale není možnost cokoliv doručit a získat zpět výsledek, poznamenala náměstkyně, která má na starosti školství. „Je to složité. U těch, co chtějí spolupracovat, se spolupráce daří alespoň na nějaké bázi,“ dodala.

čtk

Včera, 15:39
Liberecký kraj se připojí k návrhu Ústeckého kraje na odvolání předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské...
Včera, 13:27
Společnost Krajská zdravotní (KZ), která v Ústeckém kraji spravuje pět nemocnic, plánuje rozšíření alespoň jednoho...
11.8.2020
Legendární brazilský automobilový jezdec Emerson Fittipaldi ve své kariéře řídil řadu rychlých vozů, stal se...
11.8.2020
V Blšanech na Lounsku s tisícovkou obyvatel testy potvrdily nákazu novým koronavirem u jedné ze...
11.8.2020
Na dva festivaly se mohou těšit fandové filmu na severu Čech. Jeden se uskuteční na...
10.8.2020
Na Varnsdorf na Děčínsku se zatím řidiči kvůli pokutám za rychlost uděleným na základě měření...
10.8.2020
Jirkov na Chomutovsku shání fotografie legendárního principála Karla Kludského, jenž v Jirkově žil. Město nedávno...
9.8.2020
Provoz letecké záchranné služby v Ústí nad Labem stojí ročně desítky milionů korun. Náklady se...
9.8.2020
Dvě orangutaní samice z ústecké zoologické zahrady čeká stěhování na Nový Zéland do zoo v...
Kámen, který není ve svém lůžku
8.8.2020
Čtrnáct kamenných řad, které jsou od roku 1958 chráněnou kulturní památkou, se nachází na náhorní...
Reklama