Soud rozhodne o vině dvou dozorců litoměřické věznice před svátky

O vině dvou dozorců litoměřické vazební věznice rozhodne soud před vánočními svátky. Podle obžaloby vážně zranili cizince při zákroku ve výtahu. Muži uvedli, že zákrok byl v souladu se zákonem.

Za zneužití pravomoci úřední osoby jim hrozí tři roky až deset let vězení. Státní zástupce navrhl oběma tři roky s podmíněným odkladem na pět let. Obhájci žádají zproštění obžaloby.

Obžaloba viní Jaroslava Nepovíma a Miroslava Hupku z toho, že fyzicky napadli Lotyše v úmyslu ho potrestat za předchozí napadení jejich kolegy. Cizinec byl v Litoměřicích v předávací vazbě. Dozorci podle žalobce muže několikrát udeřili do horní poloviny těla, jeden z nich použil i gumový obušek, čímž mu způsobili mnohačetná poranění, poraněné měl i koleno. Právní zástupce cizince Alexej Krenke uvedl, že muž má trvalé následky.

Po 25 letech si Tepličtí zaplavou na vzduchu. Město připravuje nové koupaliště

Před incidentem byl Lotyš v místnosti pro návštěvy se svou matkou. V závěru návštěvy žádal o pokračování, nebylo mu ale vyhověno. Vězeň se pak dostal do střetu s jiným dozorcem, jenž použil donucovací prostředky. Po ošetření Lotyše převzali dva obžalovaní a měli ho převézt výtahem do cely.

Hupka s Nepovímem se hájí tím, že Lotyš se choval agresivně a oni se báli o život v jedoucím výtahu, proto když nereagoval na výzvy, použili hmaty, chvaty a obušek. Po zákroku muže opět převezli na ošetření a o zákroku sepsali záznam, který schválili nadřízení.

Lidé v Ústeckém kraji se cítí bezpečně, ukázal sociologický průzkum UJEPu

Státní zástupce Radek Bělor ve své obšírné závěrečné řeči uvedl, že Lotyš měl při zákroku na rukou pouta. Případ se začal vyšetřovat na popud tehdejší obhájkyně Lotyše, která popsala, jak se zhrozila jeho vizáže, když ho po incidentu ve věznici navštívila. Podle znalce jeho zranění odpovídala nejméně dvanácti úderům obuškem. „Bylo nepochybně prokázáno, že obžalovaní poškozeného napadli poté, co se dozvěděli, že on předtím napadl jejich kolegu,“ uvedl státní zástupce.

Obhájci obžalovaných uvedli, že chování Lotyše ve věznici vnímali její zaměstnanci jako problematické. Muž byl odsouzen v Rize za účast na protivládních demonstracích, po vydání evropského zatýkacího rozkazu byl zatčen v Liberci. Tam podle podané obžaloby polil úmyslně příslušníka vězeňské služby vařící vodou, případ není pravomocně ukončen. Podle obhájců se choval arogantně, nespokojený byl s podmínkami ve věznici. „Mám mnoho důvodů mu nevěřit,“ uvedl jeden z obhájců. Svá zranění podle obhájců Lotyš zveličoval.

Sdružení přátel piva rozdávalo ocenění za rok 2019

Ani jeden z dozorců neměl podle obhájců důvod se mstít. Ani jeden z nich nebyl nikdy kázeňsky trestán, naopak oba byli v minulosti kázeňsky odměňováni. „Použitím donucovacích prostředků jsem mu nechtěl způsobit jakoukoliv újmu,“ řekl dnes na závěr hlavního líčení Nepovím. „Chci odmítnout, co je mi kladeno za vinu, provedl jsem zákrok, který je v souladu se zákonem,“ řekl Hupka. Rozsudek vynese soud 19. prosince.

ČTK

Dnes, 14:34
Městská policie v Mostě přešla od preventivního upozorňování na nutnost nosit roušku na veřejnosti k...
zámecký park_ilustrační obrázek
Dnes, 13:37
Památky v Ústeckém kraji zejí prázdnotou. Lidé mohou pouze do parků v okolí zámků.
Včera, 15:32
Pracovnice domova pro seniory v České Kamenici na Děčínsku se rozhodly zůstat do 15. dubna...
Ilustrační foto.
29.3.2020
Kdo se vinou nouzového stavu dostane do finanční tísně, může zažádat o bezúročnou půjčku. Takovou...
29.3.2020
Desítky šiček šijí v Litoměřicích roušky pro Prahu a pražský dopravní podnik. Hlavní město tím...
29.3.2020
Zemědělcům na Litoměřicku budou v době sklizně, pokud se plodiny urodí, chybět zahraniční brigádníci především...
28.3.2020
Až 8 let svobody může stát ženu a muže krádež čokolád za pár korun. Žena...
28.3.2020
Staví se v děčínské historické čtvrti Podmokly. Rekonstrukce byla dříve pozastavena kvůli sporům s římskokatolickou...
28.3.2020
Celkem 13,5 kilometrů železniční trati mezi Oldřichovem u Duchcova a Litvínovem se dočká úprav. Cestující...
uprhlíci, děti, migrace
27.3.2020
Více lidí zemřelo, než se jich v Ústeckém kraji narodilo. O růst počtu obyvatel se...
Reklama