Soud zprostil bývalého místostarostu Rumburku všech obvinění

Bývalého místostarostu Rumburku Darka Švába obžalovaného z útisku a vydírání dnes okresní soud v Děčíně zprostil všech obvinění. Někdejšímu členovi ČSSD hrozilo až osm let vězení.

Podle mluvčí soudu Martiny Syrůčkové dospěl soud k závěru, že se nejednalo o trestný čin. Obžaloba Švába vinila z toho, že při pracovní poradě městských policistů v červnu 2012 pobízel své podřízené k nekalým praktikám při výkonu povolání. Šváb to odmítal. Rozsudek je pravomocný, strany se vzdaly práva na odvolání, řekla Syrůčková.

Místostarosta podle obžaloby strážníky nabádal k tomu, aby problémové lidi odvedli mimo prostory snímané kamerovým systémem, případně se ke kamerám otočili zády a pak je fyzicky napadli.

„Výsledek té zhruba sedmileté martýrie je, že mě dnes Okresní soud v Děčíně pravomocně zprostil všech obvinění,“ řekl dnes novinářům Šváb. Dodal, že se ještě nezamýšlel nad dalšími kroky. Politik opustil po zveřejnění kauzy v roce 2014 ČSSD. V té době byl i krátce ve vazbě, státní zástupce tehdy uvedl, že panovaly obavy, že by mohl ovlivňovat svědky.

O tom, že Šváb nabádal strážníky k nezákonnému jednání, během hlavního líčení mluvilo několik svědků. Dlouholetý místní politik u soudu odmítl, že by městské policisty podněcoval k nezákonným praktikám při jejich službě. „Nikdy jsem strážníkům neřekl, aby šli za hranu zákona, požadoval jsem po nich nulovou toleranci, která je obvyklá v jiných městech,“ řekl v minulosti před soudem Šváb.

ČTK

Včera, 09:51
To takhle pro někoho pracujete a on vám za práci nezaplatí. Taková levárna se děje...
25.1.2020
Severočeští kriminalisté objevili v Litvínově na Mostecku padělané bankovky. Čtyři muži si je tiskli na...
24.1.2020
Vedení domova pro zdravotně postižené ve Vejprtech podezírá tři klienty z toho, že způsobili nedělní...
24.1.2020
Krajští kriminalisté zadrželi na třech místech v republice – ve Středočeském, Ústeckém kraji a v...
23.1.2020
Most se dočká moderního dopravního terminálu. Zahrnovat bude spojení vlaku s autobusovou dopravou. Autobusové nádraží...
22.1.2020
V zastupitelstvu Ústeckého kraje nahradí náhle zesnulého Jaroslava Kuberu (ODS) dlouholetý pracovník Památníku Terezín Tomáš...
22.1.2020
Zhruba 820.000 diváků v Ústeckém kraji se musí od 30. ledna připravit na postupnou změnu...
22.1.2020
Nemocnice ve Varnsdorfu v žádném případě nenahradí zdravotní péči poskytovanou Lužickou nemocnicí v Rumburku, mohla...
22.1.2020
Silničáři se letos vrátí na silnici I/13 v Bílině. V plánu mají rekonstrukci průtahu městem...
Ilustrační foto.
21.1.2020
O dotaci až 200 tisíc korun se mohou ucházet živnostníci v Mostě. Magistrát tím chce...
Reklama