Soud zprostil bývalého místostarostu Rumburku všech obvinění

Bývalého místostarostu Rumburku Darka Švába obžalovaného z útisku a vydírání dnes okresní soud v Děčíně zprostil všech obvinění. Někdejšímu členovi ČSSD hrozilo až osm let vězení.

Podle mluvčí soudu Martiny Syrůčkové dospěl soud k závěru, že se nejednalo o trestný čin. Obžaloba Švába vinila z toho, že při pracovní poradě městských policistů v červnu 2012 pobízel své podřízené k nekalým praktikám při výkonu povolání. Šváb to odmítal. Rozsudek je pravomocný, strany se vzdaly práva na odvolání, řekla Syrůčková.

Místostarosta podle obžaloby strážníky nabádal k tomu, aby problémové lidi odvedli mimo prostory snímané kamerovým systémem, případně se ke kamerám otočili zády a pak je fyzicky napadli.

„Výsledek té zhruba sedmileté martýrie je, že mě dnes Okresní soud v Děčíně pravomocně zprostil všech obvinění,“ řekl dnes novinářům Šváb. Dodal, že se ještě nezamýšlel nad dalšími kroky. Politik opustil po zveřejnění kauzy v roce 2014 ČSSD. V té době byl i krátce ve vazbě, státní zástupce tehdy uvedl, že panovaly obavy, že by mohl ovlivňovat svědky.

O tom, že Šváb nabádal strážníky k nezákonnému jednání, během hlavního líčení mluvilo několik svědků. Dlouholetý místní politik u soudu odmítl, že by městské policisty podněcoval k nezákonným praktikám při jejich službě. „Nikdy jsem strážníkům neřekl, aby šli za hranu zákona, požadoval jsem po nich nulovou toleranci, která je obvyklá v jiných městech,“ řekl v minulosti před soudem Šváb.

ČTK

Dnes, 08:57
Červnové deště nespasily zemědělce na severu Čech. Kvůli suchu očekávají propad sklizně ozimových obilovin. Nejpostiženějšími...
4.7.2020
Ještě před začátkem letních prázdnin mohou lidé využívat na území města Ústí nad Labem nové...
3.7.2020
Medián inzertních cen chat a chalup prodávaných v tomto kraji za poslední rok vzrostl o...
2.7.2020
V celém areálu hřbitova ve Velkém Šenově na Děčínsku se hojně vyskytují zmije obecné, jediný...
2.7.2020
V Žatci dokončují rekonstrukci historické radnice. Za 47 milionů korun nechalo město opravit vnější část...
2.7.2020
Od 2. července do 6. září budou na zámku Nový hrad v Jimlíně na Lounsku...
30.6.2020
Nejnavštěvovanější památka v Litoměřicích, vyhlídková věž Kalich, se od 1. července opět otevře turistům. Po...
30.6.2020
Na Chomutovsku dnes oficiálně skončí provoz hnědouhelné elektrárny Prunéřov I. Za svou třiapadesátiletou existenci vyrobila...
29.6.2020
Nezvyklý pohled na minulost poskytl ústeckým historikům známý příslušník místního undergroundu Jiří Šerý. Sepsal své...
28.6.2020
Od 1. července se změní trasy některých linek městské hromadné dopravy v Ústí nad Labem....
Reklama