Soudkyně se brání proti výtce ministerstva v kauze Postoloprt

Zastupitelé Postoloprt čelili žalobě za údajně nevýhodný prodej domu. Soudkyně Kateřina Vltavská jim původně uložila peněžitý trest, pak je osvobodila. Teď podala správní žalobu na ministerstvo spravedlnosti kvůli výtce, kterou jí uložila ministryně Marie Benešová (za ANO).

Soudkyně tvrdí, že výtka od ministryně spravedlnosti narušuje záruky nezávislosti soudní moci. „Výtka mi byla uložena jako předsedkyni Okresního soudu v Chomutově a nabízí se úvaha, že případná nelibost ústředního orgánu státní správy soudů by se mohla projevit také na přístupu ministerstva vůči celému okresnímu soudu jako celku, byť je mi vytýkáno pouze pochybení při výkonu soudcovské činnosti, nikoliv činnosti předsedkyně okresního soudu,“ sdělila Vltavská České justici.

V zóně Triangle u Žatce v nové továrně najde práci na 300 lidí

Je přesvědčena o tom, že ministerstvo výtkou zasahuje do rozhodování soudu o vině a trestu, zatímco podle zákona je výtka určena pro drobná porušení procesních předpisů či při poklescích v chování. Pro rozhodnutí o vydání trestního příkazu měla soudkyně podle svého názoru oprávnění podle trestního řádu a odpovídala tomu i důkazní situace.

Postoloprtští zastupitelé schválili v roce 2015 prodej domu za milion korun. Rozhodnutí napadl jeden z místních, který chtěl objekt také koupit. Případ prověřovala policie, státní zastupitelství podalo obžalobu na základě posudku, podle něhož by cena v místě obvyklá byla přes 1,5 milionu. Vltavská proto udělila zastupitelům takzvaným trestním příkazem peněžité tresty. Podle Benešové ale soudkyně věděla, že posudek předložený obžalobou má zásadní vady.

Zastupitelé s verdiktem nesouhlasili, nechali si vypracovat vlastní posudek. Podle následného revizního posudku obsahoval chyby jak posudek obžaloby, tak i obhajoby. Revizní ale obžalovaným zastupitelům pomohl, protože podle něj by cena obvyklá pro zmíněný dům činila 950 tisíc, tedy o 50 tisíc méně, než byla cena schválená zastupiteli.

Okresní soud v Chomutově 9 zastupitelů loni v březnu osvobodil. U poslance Pavla Růžičky (ANO) následně lounské státní zastupitelství stáhlo obžalobu.

Kromě výtky soudkyni Labské podala Benešová kvůli kauze kárnou žalobu na dvě státní zástupkyně, které stály za vyšetřováním a obžalobou zastupitelů Postoloprt. U jedné z nich již Krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem podle České justice oznámilo, že nezjistilo žádné kárné provinění.

(ČTK, mim)

Včera, 15:32
Pracovnice domova pro seniory v České Kamenici na Děčínsku se rozhodly zůstat do 15. dubna...
Ilustrační foto.
29.3.2020
Kdo se vinou nouzového stavu dostane do finanční tísně, může zažádat o bezúročnou půjčku. Takovou...
29.3.2020
Desítky šiček šijí v Litoměřicích roušky pro Prahu a pražský dopravní podnik. Hlavní město tím...
29.3.2020
Zemědělcům na Litoměřicku budou v době sklizně, pokud se plodiny urodí, chybět zahraniční brigádníci především...
28.3.2020
Až 8 let svobody může stát ženu a muže krádež čokolád za pár korun. Žena...
28.3.2020
Staví se v děčínské historické čtvrti Podmokly. Rekonstrukce byla dříve pozastavena kvůli sporům s římskokatolickou...
28.3.2020
Celkem 13,5 kilometrů železniční trati mezi Oldřichovem u Duchcova a Litvínovem se dočká úprav. Cestující...
uprhlíci, děti, migrace
27.3.2020
Více lidí zemřelo, než se jich v Ústeckém kraji narodilo. O růst počtu obyvatel se...
27.3.2020
Jedni slavili, jiní hráli karty. Za běžného stavu normální. Jenže v době stavu nouze, který...
26.3.2020
Mladé ženy z českého pohraničí mohou najít štěstí s východními Němci. V některých tamních oblastech...
Reklama