Soudkyně se brání proti výtce ministerstva v kauze Postoloprt

Zastupitelé Postoloprt čelili žalobě za údajně nevýhodný prodej domu. Soudkyně Kateřina Vltavská jim původně uložila peněžitý trest, pak je osvobodila. Teď podala správní žalobu na ministerstvo spravedlnosti kvůli výtce, kterou jí uložila ministryně Marie Benešová (za ANO).

Soudkyně tvrdí, že výtka od ministryně spravedlnosti narušuje záruky nezávislosti soudní moci. „Výtka mi byla uložena jako předsedkyni Okresního soudu v Chomutově a nabízí se úvaha, že případná nelibost ústředního orgánu státní správy soudů by se mohla projevit také na přístupu ministerstva vůči celému okresnímu soudu jako celku, byť je mi vytýkáno pouze pochybení při výkonu soudcovské činnosti, nikoliv činnosti předsedkyně okresního soudu,“ sdělila Vltavská České justici.

V zóně Triangle u Žatce v nové továrně najde práci na 300 lidí

Je přesvědčena o tom, že ministerstvo výtkou zasahuje do rozhodování soudu o vině a trestu, zatímco podle zákona je výtka určena pro drobná porušení procesních předpisů či při poklescích v chování. Pro rozhodnutí o vydání trestního příkazu měla soudkyně podle svého názoru oprávnění podle trestního řádu a odpovídala tomu i důkazní situace.

Postoloprtští zastupitelé schválili v roce 2015 prodej domu za milion korun. Rozhodnutí napadl jeden z místních, který chtěl objekt také koupit. Případ prověřovala policie, státní zastupitelství podalo obžalobu na základě posudku, podle něhož by cena v místě obvyklá byla přes 1,5 milionu. Vltavská proto udělila zastupitelům takzvaným trestním příkazem peněžité tresty. Podle Benešové ale soudkyně věděla, že posudek předložený obžalobou má zásadní vady.

Zastupitelé s verdiktem nesouhlasili, nechali si vypracovat vlastní posudek. Podle následného revizního posudku obsahoval chyby jak posudek obžaloby, tak i obhajoby. Revizní ale obžalovaným zastupitelům pomohl, protože podle něj by cena obvyklá pro zmíněný dům činila 950 tisíc, tedy o 50 tisíc méně, než byla cena schválená zastupiteli.

Okresní soud v Chomutově 9 zastupitelů loni v březnu osvobodil. U poslance Pavla Růžičky (ANO) následně lounské státní zastupitelství stáhlo obžalobu.

Kromě výtky soudkyni Labské podala Benešová kvůli kauze kárnou žalobu na dvě státní zástupkyně, které stály za vyšetřováním a obžalobou zastupitelů Postoloprt. U jedné z nich již Krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem podle České justice oznámilo, že nezjistilo žádné kárné provinění.

(ČTK, mim)

Včera, 16:55
Po pěti letech od otevření pro veřejnost si jezero Milada nedaleko Ústí nad Labem získalo...
Včera, 12:12
Most zjišťuje prostřednictvím ankety zájem občanů o kompostéry určené na bioodpad. Chtělo by je pořídit...
28.5.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
28.5.2020
Na hranicích Česka s Německem a Polskem se v sobotu opět sejdou sousedé, přátelé a...
28.5.2020
Teplická nemocnice má nový pavilon s operačními sály, centrální sterilizací a anesteziologicko-resuscitačním oddělením (ARO). Za...
28.5.2020
V Děčíně začala plánovaná oprava střechy zimního stadionu, vyjde na 26 milionů korun. Město ji...
27.5.2020
Osmačtyřicetiletý muž našel na Lounsku u Podbořan pomocí detektoru kovů dvakrát za poslední dobu zbraně...
27.5.2020
Děčínské zoo se letos podařilo odchovat dvojčata vzácné kozy šrouborohé. Kopytník figuruje na seznamu ohrožených...
26.5.2020
Doprava Ústeckého kraje zařadí od 6. června do svých železničních spojů novou turistickou linku Litoměřice...
26.5.2020
Litvínov na Mostecku chce postavit dopravní terminál u autobusového a vlakového nádraží. Náklady jsou okolo...
26.5.2020
Trhovci na hranicích s Německem v Petrovicích na Ústecku měli od poloviny března své podniky...
Reklama