Soudkyně se brání proti výtce ministerstva v kauze Postoloprt

Zastupitelé Postoloprt čelili žalobě za údajně nevýhodný prodej domu. Soudkyně Kateřina Vltavská jim původně uložila peněžitý trest, pak je osvobodila. Teď podala správní žalobu na ministerstvo spravedlnosti kvůli výtce, kterou jí uložila ministryně Marie Benešová (za ANO).

Soudkyně tvrdí, že výtka od ministryně spravedlnosti narušuje záruky nezávislosti soudní moci. „Výtka mi byla uložena jako předsedkyni Okresního soudu v Chomutově a nabízí se úvaha, že případná nelibost ústředního orgánu státní správy soudů by se mohla projevit také na přístupu ministerstva vůči celému okresnímu soudu jako celku, byť je mi vytýkáno pouze pochybení při výkonu soudcovské činnosti, nikoliv činnosti předsedkyně okresního soudu,“ sdělila Vltavská České justici.

V zóně Triangle u Žatce v nové továrně najde práci na 300 lidí

Je přesvědčena o tom, že ministerstvo výtkou zasahuje do rozhodování soudu o vině a trestu, zatímco podle zákona je výtka určena pro drobná porušení procesních předpisů či při poklescích v chování. Pro rozhodnutí o vydání trestního příkazu měla soudkyně podle svého názoru oprávnění podle trestního řádu a odpovídala tomu i důkazní situace.

Postoloprtští zastupitelé schválili v roce 2015 prodej domu za milion korun. Rozhodnutí napadl jeden z místních, který chtěl objekt také koupit. Případ prověřovala policie, státní zastupitelství podalo obžalobu na základě posudku, podle něhož by cena v místě obvyklá byla přes 1,5 milionu. Vltavská proto udělila zastupitelům takzvaným trestním příkazem peněžité tresty. Podle Benešové ale soudkyně věděla, že posudek předložený obžalobou má zásadní vady.

Zastupitelé s verdiktem nesouhlasili, nechali si vypracovat vlastní posudek. Podle následného revizního posudku obsahoval chyby jak posudek obžaloby, tak i obhajoby. Revizní ale obžalovaným zastupitelům pomohl, protože podle něj by cena obvyklá pro zmíněný dům činila 950 tisíc, tedy o 50 tisíc méně, než byla cena schválená zastupiteli.

Okresní soud v Chomutově 9 zastupitelů loni v březnu osvobodil. U poslance Pavla Růžičky (ANO) následně lounské státní zastupitelství stáhlo obžalobu.

Kromě výtky soudkyni Labské podala Benešová kvůli kauze kárnou žalobu na dvě státní zástupkyně, které stály za vyšetřováním a obžalobou zastupitelů Postoloprt. U jedné z nich již Krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem podle České justice oznámilo, že nezjistilo žádné kárné provinění.

(ČTK, mim)

Dnes, 11:12
Ještě před začátkem letních prázdnin mohou lidé využívat na území města Ústí nad Labem nové...
Včera, 15:19
Medián inzertních cen chat a chalup prodávaných v tomto kraji za poslední rok vzrostl o...
2.7.2020
V celém areálu hřbitova ve Velkém Šenově na Děčínsku se hojně vyskytují zmije obecné, jediný...
2.7.2020
V Žatci dokončují rekonstrukci historické radnice. Za 47 milionů korun nechalo město opravit vnější část...
2.7.2020
Od 2. července do 6. září budou na zámku Nový hrad v Jimlíně na Lounsku...
30.6.2020
Nejnavštěvovanější památka v Litoměřicích, vyhlídková věž Kalich, se od 1. července opět otevře turistům. Po...
30.6.2020
Na Chomutovsku dnes oficiálně skončí provoz hnědouhelné elektrárny Prunéřov I. Za svou třiapadesátiletou existenci vyrobila...
29.6.2020
Nezvyklý pohled na minulost poskytl ústeckým historikům známý příslušník místního undergroundu Jiří Šerý. Sepsal své...
28.6.2020
Od 1. července se změní trasy některých linek městské hromadné dopravy v Ústí nad Labem....
26.6.2020
Chomutov možná přijde o víc než 30 milionů korun, část nesplacené půjčky a dotace poskytnuté...
Reklama