Spor mezi městem Ústí a firmou o dostavbu mostu soud stále neukončil

Spor mezi městem Ústí nad Labem a společností Hutní montáže o doplatek za dostavbu Mariánského mostu ani po jednadvaceti letech dnes neskončil. Soud byl připraven vynést rozsudek, ale dal ještě možnost firmě předložit další důkazy, které mají prokázat nárok na doplatek. Společnost nyní navrhla vedení města mimosoudní dohodu o vyrovnání, žádá 300 milionů korun.

Oproti původním plánům se podle některých znalců změnila konstrukce a technické řešení mostu. Hutní montáže proto požadují za stavbu po městu doplatek. Ústí se hájí tím, že v dokumentech nebyla uvedena konkrétní výrobní řešení. Soudce Vladimír Beran dnes řekl, že spor je o tom, zda nárok na zvýšenou cenu vznikl, či nikoliv. „Momentálně nemáme podloženo, že město souhlasilo se zvýšením ceny nebo, že někoho pověřilo v tomto smyslu jednat,“ uvedl soudce.

Spor se vede od roku 1999, kdy dodavatel podal na město žalobu. Hutní montáže nejprve požadovaly 184 milionů korun a úrok z prodlení. V roce 2013 okresní soud nárok uznal, o rok později odvolací krajský soud vrátil případ zpět k novému projednání. Loni okresní soud rozhodl, že město má doplatit 78,5 milionu korun, zamítl nárok firmy na dalších 105 milionů korun. Ke krajskému soudu se poté odvolalo město.

Slané koláče. Chutný oběd, večeře nebo svačina na výlet i pohoštění na party

Celková částka 78,5 milionu korun narůstá podle Hutních montáží každým dnem o úrok z prodlení, který představoval k 2. červnu 308 milionů korun. Advokát Hutních montáží Jiří Císař dnes požádal soud o odročení hlavního líčení vzhledem k novému jednání s vedením města o smíru. První schůzka se konala 2. června. Firma nabídla městu mimosoudní vyrovnání, požádala o 300 milionů korun ve třech ročních splátkách.

Primátor Petr Nedvědický (ANO) podle zveřejněného materiálu uvedl, že nemá mandát od zastupitelstva překročit hranici 100 milionů korun. Jednání zastupitelů se uskuteční příští týden. Schválit mohou uzavření dohody o mimosoudním vyrovnání, kterou bude spor uzavřen. Město navrhuje dohodu o vyrovnání ve výši 100 milionů korun. „Jsme připraveni rozhodnout, přesto považujeme za více než vhodné najít nějaké smírné řešení,“ řekl dnes soudce.

Další jednání soud odročil na neurčito. Hutní montáže mají dodat důkazy, že Mariánský most byl dokončen v roce 1998. V roce 1999 byl most vybrán mezi deset nejkrásnějších staveb světové architektury 90. let, kde byl využit železobeton.

čtk

Včera, 17:13
Legendární brazilský automobilový jezdec Emerson Fittipaldi ve své kariéře řídil řadu rychlých vozů, stal se...
Včera, 13:29
V Blšanech na Lounsku s tisícovkou obyvatel testy potvrdily nákazu novým koronavirem u jedné ze...
Včera, 09:42
Na dva festivaly se mohou těšit fandové filmu na severu Čech. Jeden se uskuteční na...
10.8.2020
Na Varnsdorf na Děčínsku se zatím řidiči kvůli pokutám za rychlost uděleným na základě měření...
10.8.2020
Jirkov na Chomutovsku shání fotografie legendárního principála Karla Kludského, jenž v Jirkově žil. Město nedávno...
9.8.2020
Provoz letecké záchranné služby v Ústí nad Labem stojí ročně desítky milionů korun. Náklady se...
9.8.2020
Dvě orangutaní samice z ústecké zoologické zahrady čeká stěhování na Nový Zéland do zoo v...
Kámen, který není ve svém lůžku
8.8.2020
Čtrnáct kamenných řad, které jsou od roku 1958 chráněnou kulturní památkou, se nachází na náhorní...
7.8.2020
Do mezinárodní soutěže na budoucí podobu okolí jezera Milada u Ústí nad Labem se přihlásilo...
4.8.2020
Druhé setkání dobrovolných, profesionálních i podnikových hasičů a jejich příznivců se uskuteční v sobotu 24....
Reklama