Stárnoucí pižmoň v chomutovském zooparku získal dámskou společnost

V centrálním výběhu chomutovského zooparku už nebude tak smutno. K osamocenému pižmoňovi Saamikovi se po letech složitého hledání podařilo sehnat dvě samice. Jde o matku s dcerou, do Chomutova přicestovaly ve středu 24. února z nizozemské GaiaZoo Kerkrade. O den později se už obě zvědavě rozkoukávaly v chomutovském výběhu.

Dospělou samicí je desetiletá Ikkuma, její jméno pocházíz jazyka Inuitů (Eskymáků) a znamená ´oheň´. Do zooparku ji přivezli i s dcerou, která zase dostala jméno po známé severské bohyni plodnosti – Freya. Transport proběhl bez potíží a obě pižmoní dámymohlypo několikahodinové aklimatizaci přímo do výběhu. „Jsme nadšení, že se nám podařilo tato majestátní zvířata získat, protože to není úplně jednoduché,“ netají se radostí ředitelka zooparku Věra Fryčová.

Ikkuma může být pro patnáctiletého chomutovského samce nejen společnicí, ale i partnerkou. Zoologové proto doufají ve zplození dalšího potomka. „Vzhledem k věku samce jsme v tomto očekávání opatrní, ale bylo by to velice milé a radostné překvapení,“ potvrzuje vedoucí zoologie Miroslav Brtnický.

Chov pižmoňů je pro zoologické zahrady velká výzva, v Evropě jich je v lidské péči jen několik desítek. Skupiny v jednotlivých zahradách jsou navíc malé a odchovy jsou poměrně vzácné. Proto také není jednoduché vhodné zvíře sehnat.

Obtížnost chovu nakonec dokládá i aktuální transport. V nizozemské zoo se totiž pižmoňům také přestalo dařit. Ani odborníci ale nepřišli na přesnou příčinu. Proto koordinátor doporučil přesun do chomutovského zooparku. „Bylo to smutné rozhodnutí, ale nelitujeme toho. Tento krok byl v zájmu zvířat,“ řekl k přesunu posledních dvou pižmoňů z nizozemské GaiaZoo její ředitel Rob Huppertz.

V evropské přírodě žijí pižmoni volně jen na několika místech. Na Tajmyrském poloostrově v Rusku, ve střední Skandinávii a samozřejmě v Grónsku. Přestože při své zavalitosti působí neohrabaně, dokážou být rychlí a nebezpeční. Vyhlášení jsou také svou účinnou obrannou taktikou, kdy při pocitu ohrožení vytvoří nejsilnější jedinci ze stáda kruh, uvnitř kterého chrání mláďata a starší jedince.

Zoopark má pižmoně grónské ve své péči již od roku 1999 a podařilo se zatím odchovat dvě mláďata.

cho

4.5.2021
Okresní soud v Chomutově zahájil hlavní líčení ve věci podpálení soukromého automobilu náměstka chomutovského primátora...
26.4.2021
Chomutovský okresní soud dnes zahájil hlavní líčení ve věci podpálení soukromého automobilu náměstka chomutovského primátora...
1.4.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
1.4.2021
Poslední březnový den hostila chomutovská Městská sportovní hala druhý zápas minisérie o páté místo, v...
29.3.2021
Poslední březnovou neděli odstartovala v RENOMIA ŽBL minisérie o páté místo, v níž chomutovské Levhartice...
27.3.2021
Krátce poté, co chomutovské basketbalistky zdolaly SBŠ Ostrava a vybojovaly si možnost hrát o konečné...
27.3.2021
Třiadvacetiletý Chomutovský taxikář Viktor M. (†23) měl potíže s dechem, bolest na hrudníku a brněla...
25.3.2021
Čtyři dny po domácí výhře nad SBŠ Ostrava vyrazily chomutovské basketbalistky do hájemství soupeřek, kde...
21.3.2021
Chomutovské basketbalistky vstoupily první jarní den roku 2021 do bojů o konečné umístění v RENOMIA...
10.3.2021
I přesto, že mužské áčko Levhartů odehrálo poslední utkání na začátku října, tak teď hlásí...
5.3.2021
Tady neváhejte ani chviličku! Zoopark Chomutov vyhlásil termíny pro letošní příměstské tábory a podle zkušeností...
Reklama