Starostka Vejprt: Kdyby domov nesplňoval kritéria, byl by zavřený

Starostka Vejprt na Chomutovsku se ohradila proti apelu platformy organizací na pomoc handicapovaným. Platforma v úterý vyzvala Vejprty, aby zajistily klientům nedávno vyhořelého domova pro postižené důstojnější podmínky, než měli v něm.

Podle uskupení domov už před požárem nesplňoval požadavky na důstojné bydlení lidí s postižením. Starostka Jitka Gavdunová (ODS) řekla, že domov by byl dávno uzavřen, kdyby nesplňoval kritéria.

„V tomto oboru jsou kontroly na denním pořádku. Pro klienty je to jejich domov a naši opatrovníci jim dávají tolik lásky, že pochybuji o tom, že ji někde jinde v takovéto míře najdou,“ řekla starostka s tím, že pracovníci domova jsou mnohdy jedinou rodinou klientů.

„Máme na stránkách zveřejněný účet pomoci a jakákoliv částka by byla větší pomocí, než se starat o naše záležitosti,“ dodala Gavdunová na adresu platformy.

Domov Kompas pro postižené ve Vejprtech vyhořel 19. ledna. Platforma Jednota pro deinstitucionalizaci (JDI) nesouhlasí s tím, aby se zařízení jen obnovilo a lidé se do něj vrátili. V úterý v tiskové zprávě kritizovala použití peněz od státu a kraje na zprovoznění vyhořelého objektu. Podle ní inspekce kvality sociálních služeb v říjnu 2018 zjistila v domově víc než 60 nedostatků. JDI zastřešuje 20 organizací a 26 expertů na sociální problematiku a podporuje přesun péče z velkých ústavů do domácího prostředí.

Při požáru ve Vejprtech zemřelo osm klientů domova z 35, kteří v něm v tu dobu byli. Přeživší město dočasně umístilo ve svých zařízeních. O pětimilionové dotaci na pomoc Vejprtům rozhodlo ministerstvo práce, další milion na obnovu vyplatí Ústecký kraj.

ČTK

Dnes, 14:12
Zhruba v polovině března otevře Jirkov na Chomutovsku informační a populárně naučné centrum spojené s...
Včera, 10:07
Prezident Miloš Zeman udělí zesnulému šéfovi Senátu a dlouholetému primátorovi Teplic Jaroslavu Kuberovi nejvyšší státní...
22.2.2020
Na Švestkové dráze na Litoměřicku bude vlastník testovat bezúdržbový provoz železnice. Místo pochůzkářů bude celistvost...
21.2.2020
Chomutov koupí od soukromého majitele za 100 milionů korun dům v Palackého ulici v centru...
21.2.2020
Jezero Most se otevře veřejnosti v září. Kvůli potížím při stavbě nebude rekreantům přístupné celé....
20.2.2020
Policie v Ústeckém kraji má nová vozidla. Ve středu převzala od ministra vnitra Jana Hamáčka...
19.2.2020
Tepličtí policisté obvinili šestapadesátiletého muže z trestného činu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými...
18.2.2020
Osmým rokem vládnou v Ústeckém kraji komunisté s hejtmanem Oldřichem Bubeníčkem. Podezřelé akce napáchané předchozími...
18.2.2020
Fotbalový obránce Michal Jeřábek bude hrát za Jablonec, se kterým podepsal smlouvu do konce června...
17.2.2020
Koupací sezona je ještě v nedohlednu, přesto je možné si 29. února obléct plavky, vzít...
Reklama