Sucho na severu Čech trvá, přestože pršelo

Červnové deště nespasily zemědělce na severu Čech. Kvůli suchu očekávají propad sklizně ozimových obilovin. Nejpostiženějšími oblastmi zůstávají Litoměřicko a Lounsko. Přesto by mohla sklizeň začít v běžném termínu, uvedl šéf krajské agrární komory Jaroslav Brožka.

Žatecko patří kvůli tzv. srážkovému stínu mezi nejsušší oblasti v zemi. „Ministerstvo zemědělství o tom ví, pokoušíme se vymyslet nějaký přijatelný dotační titul,“ uvedl Brožka. Intenzivní sucho v dubnu a na začátku května se podle něj výrazně podepsalo na ozimých plodinách, v kraji se pěstuje hlavně ozimá pšenice. „Kde byla trochu spodní voda, je klas normální, kde nebyla, je to znát,“ podotkl agrárník. Déšť z posledních dnů podle něj pomohl jarní pšenici, kukuřici, řepce.

Velmi slabá byla první seč na lukách a pastvinách v podhorských oblastech, také tady nynější srážky ale podpořily růst. Žně by se mohly uskutečnit v běžném období. „To znamená, že první ozimé ječmene by se mohly začít sekat zkraje července,“ uvedl Brožka.

Z portálu Intersucho vyplývá, že sucho zmizelo úplně z povrchové vrstvy do 40 centimetrů a lokální problémy právě na Litoměřicku a Lounsku jsou patrné v hlubších vrstvách půdy, tedy od 40 centimetrů do metru.

Ústečané mohou na nábřeží grilovat

Podle předpovědi portálu na následující dva měsíce by se do 16. srpna měla situace zlepšit i v místech, kde v hlubších vrstvách půdy sucho zůstává. Podle dlouhodobého výhledu Českého hydrometeorologického ústavu by následující čtyři týdny měly být teplotně průměrné až mírně nadprůměrné, srážky mají být průměrné. „Deficit v severních Čechách přetrvá s velkou pravděpodobností do září. Do konce listopadu je pak jen přibližně 30 až 70 procent naděje na normální či lepší než normální nasycení půdy na území České republiky,“ uvádí odborníci na portálu v dlouhodobé předpovědi.

mim

15.4.2021
V Teplicích se dítě napilo kuchyňského přípravku na čištění odpadu a kanalizace. Žíravina je velmi...
14.4.2021
Na Děčínsku se v pondělí otevřou základní školy pro žáky 1. stupně. Žádné další případy...
9.4.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
9.4.2021
Školy na Děčínsku se v pondělí spolu s ostatními školami v u republice neotevřou. Dnes...
1.4.2021
Ústí nad Labem zahájí letošní turistickou sezonu soutěží spojenou s poznáváním dominant města. Projekt je...
26.3.2021
Ve Šluknově na Děčínsku se pokusil sedmatřicetiletý muž zavraždit svou sedmapadesátiletou matku.
24.3.2021
Děčín spolu s firmou Ryko připravily pro seniory taxislužbu, která je dopraví na očkování do...
22.3.2021
NKÚ při kontrole miliardových nákupů exministra Adama Vojtěcha narazilo na nepochopitelnou věc. Vojtěch nakupoval respirátory...
17.3.2021
Smlouvy funkcionářů za ANO na ústeckém hejtmanství není podle hejtmana Jana Schillera (ANO) nutné prověřovat....
16.3.2021
Kvůli účasti na nelegální oslavě v teplickém hotelu podnikatele Petra Bendy končí ve funkci ředitele...
15.3.2021
V regionu mělo dnes 26 praktiků začít očkovat, slíbených 2 700 dávek vakcíny AstraZeneca ale...
Reklama