Tip na nenáročný výlet. Odpočiňte si v Lázních Mšené

Další fotky

Malebné Lázně Mšené se nacházejí jen 45 kilometrů od Prahy na okraji litoměřického okresu. Rozkládají se v údolí Mšenského potoka 220 -260 metrů nad mořem a počet stálých obyvatel je kolem 1700 osob.

Lázně jsou vyhledávaným místem k odpočinku, relaxaci a zejména léčbě pohybového aparátu již od roku 1796. V polovině 18. století byla voda vyvěrající v blízkosti myslivny u panské bažantnice užívána myslivci. Její blahodárný účinek na lidské zdraví rozpoznal i budyňský lékař MUDr. Bayer a používal ji k léčbě svých pacientů. Když v roce 1790 přijel na recepci ředitel panských majetků rodu Kinských na Zlonicích JUDr. František Pavikovský, který trpěl žaludečními potížemi, napil se mšenské vody a velice se mu ulevilo. To vedlo k založení těchto lázní. Léčivé vlastnosti následně potvrdil známý mineralog a lékař MUDr. František Ambrož Reuss. Ten našel v mšenské vodě vysoký obsah minerálních látek.

Věhlasné Lázně Kostelec nacisté málem zničili. Víte, že je chtěl koupit i Baťa?

 

Kníže Oldřich Kinský nechtěl sám začít budovat lázně, a tak vydal souhlas ke stavbě a peníze zapůjčil Františku Pavikovskému. Ten lázně skutečně vybudoval. Stalo se tak v roce 1796 a již v roce 1803 byl požádán rakouský arcivévoda Karel Ludvík, aby se lázně mohly jmenovat po něm. Ten sice tuto žádost zamítl, ale byl po něm pojmenován pramen, ze kterého byla jímána voda, a byl tedy nazván Karlův. Další pramen byl pak nalezen zcela náhodně a byl pojmenován Rosina studna po manželce knížete Rose Kinské rozené Harrachové.

Tip na výlet do zimního zámku v Mníšku pod Brdy. Necháte se nalákat na zahradu ze 17. století?

Na začátku 20. století získala majetek rodina Tomanova a došlo k rozsáhlé rekonstrukci. V roce 1931 pak byly lázně prodány Svazu zemědělských pojišťoven a po II. světové válce zestátněny. Dnes jsou Lázně Mšené akciovou společností. Nejdůležitější však je, že dodnes lázně slouží svému účelu k léčbě pohybového ústrojí, a to zejména páteře a kloubů. K léčbě se používá slatina, kterou lázně odebírají z vlastního ložiska. Používá se zde také samozřejmě vodoléčba.

Toto městečko je však i dobrým tipem k zajímavému výletu. Přímo v obci najdeme zříceninu kaple sv. Jana Nepomuckého, jejíž stavba byla zahájena v roce 1802 a v roce 1804 byla přerušena a nedokončena. Dnes z ní zbyla romantická zřícenina přístupná po kovovém schodišti.

Tip na výlet: Bývalá šroubárna v Libčicích je industriální klenot. Turistu nadchne i zřícenina Liběhradu

Za vidění jistě stojí i malebné lázeňské domy, které navrhl významný architekt Jan Letzel (1880 – 1925). Tento architekt navrhl také například obchodní centrum v Ósace, několik hotelů nebo klášter Stela Matunina a další stavby. Navrhl také Průmyslové muzeum v Hirošimě, jehož skelet jako jediný odolal hirošimské katastrofě v roce 1945. Torzo muzea se stalo nejznámější troskou světa a je nazývána Atomovým dómem. Nad vchodem do hlavní budovy stojí za povšimnutí také plastika z názvem Pták Noh na lotosovém poli, kterou vytvořil malíř a sochař Daniel Mayer. Krásnou výzdobu Dvorany pak provedl malíř Viktor Oliva.

Znáte místo v Praze, kde vyvěral pramen živé vody? Objevte nejstarší zapomenuté pražské lázně

Celé lázně mají také originální výzdobu a my se tak dnes můžeme těšit z této krásné architektury. V lázních samozřejmě každý návštěvník může ochutnat tradiční lázeňské pochutiny jako oplatky nebo likéry a případně nakrmit zcela ochočené kachny z místního rybníčku, nacházejícího se v lázeňském parčíku.

FOTO: Lázně Mšené

Lázně Mšené - MšenéLázně Mšené - Zámek MšenéLázně Mšené - Budova PradědLázně Mšené - LetzelLázně Mšené - Rozcestník
Další fotky
Lázně Mšené - MšenéLázně Mšené - KašnaLázně Mšené - MšenéLázně Mšené - Villa KyselkaLázně Mšené - kaplickaLázně Mšené - KapličkaLázně Mšené - parkLázně Mšené - Torzo kostelaLázně Mšené - Lázeňská budova

Sympatická je i blízkost dalších památek, jako je například Budyně nad Ohří se známou tvrzí nebo zřícenina hradu Hazmburk vévodící celému kraji.

22.6.2021
Sobotní policejní zákrok proti zfetovanému muži v Teplicích stále vzbuzuje rozporuplné názory. Místní Romové zuří...
21.6.2021
V Teplicích zemřel v sanitce v sobotu muž, proti kterému předtím zasahovala policie. Podle lékaře...
18.6.2021
Komerční článek
Český patent na třídění odpadu z dílny beskydského kreativního studia MamiArt je unikátní v tom,...
18.6.2021
Policie obvinila 12 zastupitelů Krupky na Teplicku. Podle kriminalistů prodali pod cenou pozemek o rozloze...
18.6.2021
Zdevastovaný a vyhořelý dům stojící vedle hlavní silnice v Mladoboleslavské ulici ve Varnsdorfu na Děčínsku...
10.6.2021
Aktivistky dnes brzy ráno obsadily dvě skrývková rypadla v uhelných dolech Bílina na Teplicku a...
8.6.2021
Ústecký kraj se v srpnu opět pokusí prodat v dražbě nepotřebný majetek. Koupit lze soubor...
4.6.2021
S postcovidovým syndromem se pacienti léčí i řadu měsíců. Dýchací potíže, problémy s mobilitou a...
31.5.2021
Třičtvrtě milionový plat a odměny vyplatil Ústecký krajský úřad pod vedením hejtmana Jana Schillera /ANO/...
26.5.2021
Na Chomutovsku dnes ráno narazil osobní vlak do stáda krav. Pět dobytčat uhynulo. Nikdo ze...
20.5.2021
Július Rigo si za novodobé otrokářství ve Velké Británii a za další trestné činy odpyká...
Reklama