Ústečany budou vozit autobusy na vodík

Naftu a stlačený zemní plyn nahradí vodík. Tak vypadá budoucnost MHD podle memoranda, jehož uzavření schválili ústečtí radní se Spolchemií, dopravním podnikem a Cheminvestem. První autobusy s tímto alternativním pohonem by silnice krajského města mohly brázdit už za dva roky.

Termín spuštění autobusové dopravy na vodík závisí na tom, zda se magistrátu poštěstí získat dotace na výstavbu plnicí stanice a nákup autobusů. „Vodíkové autobusy dnes stojí jako nejlépe vybavené trolejbusy, které teď objednáváme, to je kolem 20 milionů korun. Předpokládáme ale, že to půjde dolů,“ míní primátor Ústí nad Labem Petr Nedvědický (ANO). V plánu má pořídit šest vozů. Jejich výroba ale trvá dva roky, proto je bude muset město objednat už letos. Přestup z tradičních paliv, jako je benzin a nafta, na alternativní, jako je vodík, je dlouhodobou ekologickou strategií, která má zajistit udržitelnou mobilitu. Podobným směrem se vydávají i jiná města v republice. Do dvou let by měly jezdit vozy MHD na vodík také v Moravskoslezském kraji. Například na Karvinsku jich má být 10 za celkem 160 milionů korun. Vedení kraje o tom už loni v listopadu podepsalo memorandum s Ostravou a také se společností Vítkovice Cylinders, která má k dispozici potřebné technologie. Vodíkový autobus už od roku 2009 obsluhuje několikrát týdně linku městské dopravy v Neratovicích, kde je i vodíková čerpací stanice.

Ústí nad Labem v koncepci udržitelné mobility počítá s tím, že v budoucnu budou ve městě jezdit jen ekologické trolejbusy a autobusy s vodíkovým pohonem. Bude to proto znamenat vyměnit zhruba 80 autobusů, které má dopravní podnik k dispozici. V Ústí je i dostatečný zdroj vodíku, který produkuje zdejší Spolchemie. Plyn totiž vzniká jako odpad membránové elektrolýzy při výrobě chloru a hydroxidů. „Chemička dnes vodík používá k vytápění,“ dodal Nedvědický. Pokud dopadne dotace na výstavbu plnicí stanice, měla by podle něj stát už koncem příštího roku.

Náčelník Lakotů Splašený kůň. Neporazitelný válečník se stal obětí lsti a zrady

Dnes, 17:01
Památník Terezín včera při příležitosti 75. výročí osvobození nacistického vyhlazovacího tábora Osvětim slavnostně otevřel stálou...
Dnes, 13:20
Podobu okolí jezera Milada u Ústí nad Labem navrhnou architekti. S nápady se může zapojit...
Dnes, 09:32
V Mostě se včera otevřel domov pro lidi s Alzheimerovou chorobou. Kapacitu má 96 lůžek,...
Včera, 20:37
Kadaň na Chomutovsku letos postaví oplocené lanové centrum pro celou rodinu. Radnice ho chce umístit...
27.1.2020
Politici si rozdělili kořist. Děčínský zámek získala politička hnutí Náš Děčín, Miroslava Poskočilová. Aby byla...
louny
27.1.2020
Náš REGION vyškolil jednoho z velkých zaměstnavatelů na Lounsku i místní samosprávu. Louny totiž po...
27.1.2020
Malebné Lázně Mšené se nacházejí jen 45 kilometrů od Prahy na okraji litoměřického okresu. Rozkládají...
27.1.2020
Radní města Varnsdorf na svém zasedání rozhodli, že kvůli možné spolupráci mezi Krajskou zdravotní (KZ)...
27.1.2020
Most váhá, jestli i nadále pronajímat městské pozemky cirkusům. Na webu magistrátu proto vyšla anketa,...
27.1.2020
Ústecký krajský soud v pátek podruhé projednával loupež hodinek v klenotnictví v Teplicích. Soudce přečetl...
Reklama