Ústečany budou vozit autobusy na vodík

Naftu a stlačený zemní plyn nahradí vodík. Tak vypadá budoucnost MHD podle memoranda, jehož uzavření schválili ústečtí radní se Spolchemií, dopravním podnikem a Cheminvestem. První autobusy s tímto alternativním pohonem by silnice krajského města mohly brázdit už za dva roky.

Termín spuštění autobusové dopravy na vodík závisí na tom, zda se magistrátu poštěstí získat dotace na výstavbu plnicí stanice a nákup autobusů. „Vodíkové autobusy dnes stojí jako nejlépe vybavené trolejbusy, které teď objednáváme, to je kolem 20 milionů korun. Předpokládáme ale, že to půjde dolů,“ míní primátor Ústí nad Labem Petr Nedvědický (ANO). V plánu má pořídit šest vozů. Jejich výroba ale trvá dva roky, proto je bude muset město objednat už letos. Přestup z tradičních paliv, jako je benzin a nafta, na alternativní, jako je vodík, je dlouhodobou ekologickou strategií, která má zajistit udržitelnou mobilitu. Podobným směrem se vydávají i jiná města v republice. Do dvou let by měly jezdit vozy MHD na vodík také v Moravskoslezském kraji. Například na Karvinsku jich má být 10 za celkem 160 milionů korun. Vedení kraje o tom už loni v listopadu podepsalo memorandum s Ostravou a také se společností Vítkovice Cylinders, která má k dispozici potřebné technologie. Vodíkový autobus už od roku 2009 obsluhuje několikrát týdně linku městské dopravy v Neratovicích, kde je i vodíková čerpací stanice.

Ústí nad Labem v koncepci udržitelné mobility počítá s tím, že v budoucnu budou ve městě jezdit jen ekologické trolejbusy a autobusy s vodíkovým pohonem. Bude to proto znamenat vyměnit zhruba 80 autobusů, které má dopravní podnik k dispozici. V Ústí je i dostatečný zdroj vodíku, který produkuje zdejší Spolchemie. Plyn totiž vzniká jako odpad membránové elektrolýzy při výrobě chloru a hydroxidů. „Chemička dnes vodík používá k vytápění,“ dodal Nedvědický. Pokud dopadne dotace na výstavbu plnicí stanice, měla by podle něj stát už koncem příštího roku.

Náčelník Lakotů Splašený kůň. Neporazitelný válečník se stal obětí lsti a zrady

25.9.2020
Před budovou mostecké knihovny se v úterý 22. září večer konala demonstrace za záchranu mostecké...
24.9.2020
Referendum k uvažované stavbě obchodního centra v městském obvodu Střekov v Ústí nad Labem je...
23.9.2020
Komerční článek
Summit pořádá technologická společnost Huawei pro zástupce ICT odvětví pravidelně každý rok a představuje na...
23.9.2020
Lounské muzeum uspořádalo výstavu na počest stoletého výročí Loutkového divadla v Lounech, nejstaršího v republice....
22.9.2020
Stavba středočeských přístavišť pro rekreační plavidla v Mělníku a Poděbradech má začít v listopadu a...
19.9.2020
Firmy v Ústeckém kraji od počátku epidemie koronaviru v České republice několikanásobně zvýšily výrobu ochranných...
12.9.2020
„Nikdy bych neřekla, že výstavu o tak vážném tématu jde udělat s takovou nápaditostí, svěžestí....
11.9.2020
Na Mariině vyhlídce u Jetřichovic na Děčínsku, kam přes léto proudily denně i stovky turistů,...
7.9.2020
Letošní prázdninová návštěvnost byla pro děčínskou zoologickou zahradu, chomutovský zoopark a teplickou botanickou zahradu rekordní....
2.9.2020
Osm aktivistů a aktivistek Greenpeace brzy ráno vylezlo na rypadlo v lomu Vršany u Mostu....
31.8.2020
Správa železnic a německá DB Netz AG vypisují tendr na zpracování dokumentace pro územní rozhodnutí...
Reklama