6℃
Dnes je 9. prosinec , svátek má Vratislav

Ústečany čeká i po smrti cestování kvůli žehu do jiných měst

kremační pec, spalování, žeh, mrtvoly, smrt

Aby se Ústečan bál zemřít! Ve městě je totiž ochromeno spalování těl nebožtíků. Důvodem jsou peripetie kolem provozování krematoria. Současný provozovatel dostal výpověď a pokutu 100 tisíc korun kvůli nedodržení smluvních podmínek.

Jednatel městského krematoria v Ústí nad Labem podle města nedodržel smluvní podmínky, a tak dostal od města výpověď a pokutu 100 tisíc korun. Podle smlouvy měl nechat vybudovat druhou kremační linku do 24 měsíců ode dne uzavření smlouvy, tedy do letošního 2. října, což se nestalo. „Krematorium proto převezmou od konce října Městské služby, jednateli Jiřímu Šauerovi končí koncesní smlouva, tedy i pronájem,“ řekl primátor Petr Nedvědický (ANO).

Čtvrt milionu pro lounské radní. Za prodej pozemků a „obílení“ černé stavby?

Šauer to ale odmítá. „Město jsem písemně upozorňoval na to, že v krematoriu jsou staré nefunkční linky, a proto nemůžu zhotovit novou,“ hájí se a vinu hází na magistrát, který podle Šauera nefunkční linky neodstranil. „Krematorium jsem dostal v dezolátním stavu, rozkradené, bez revizí, a když jsem provoz konečně po dvou letech stabilizoval a uvedl do funkčnosti, tak mě město vyhazuje. Kremační linku mám připravenou, včetně financování. Jenom ji nemám kam postavit a nemůžu tak naplnit ustanovení smlouvy, protože v krematoriu jsou stále dvě staré nefunkční pece ve vlastnictví města. Ty jsem neměl povinnost zdemolovat, to jde za městem,“ řekl Šauer Ústeckému deníku. Proti pokutě se chce odvolat.

Krematorium přebírá město

Magistrát musí podle Nedvědického pokuty dané smlouvou uplatnit. „Pokud pan Šauer bude mít zájem mít nějaký dispens (výjimku), tak o to musí požádat oficiálně zastupitelstvo,“ nabídl primátor Šauerovi řešení. Novou kremační linku bude pořizovat město poté, co provoz převezmou Mětské služby. Až bude hotová, začne oprava linky současné. „Linka má nějaký omezený počet spalů, které jsou. Víme, že ta linka, která je v současné době provozována, tak už se blíží hranici, takže my budeme muset v okamžiku, kdy to převezme, vstoupit do jednání s dodavateli,“ uvedl Nedvědický. Kvůli nové lince bude podle něj také nutné zvýšit počet zaměstnanců.

primátor chomutov hrabáč

Primátor Chomutova Marek Hrabáč hrabe do městské kasy. Z radarů je bohatší o 13 milionů

Riziko, že může být spalování těl v ohrožení, podpořil i šéf Městských služeb Martin Mata, který posunutí termínu převzetí probíral s radními. „Musíme sehnat odborného garanta, kolegové už kvůli tomu jeli do Liberce, kde nám nabídli pomocnou ruku. Teď je otázka, za jak dlouho nám to pan Šauer bude schopný předat,“ uvedl Mata.

radar

Překročili rychlosti o 6 km/hod, platí pokutu 900 korun. Je to velmi velkorysé, hájí primátor Chomutova

Velká část pohřebních služeb z Ústeckého kraje se ústeckému krematoriu podle Ústeckého deníku vyhýbá a převáží nebožtíky ke spálení do krematoria do Hrušovan na Chomutovsku, nebo dokonce až 250 kilometrů ve velkokapacitních vozech do Tábora. Za vším stojí dlouholeté osobní spory mezi Šauerem a Antonínem Cíchou, bývalým nájemcem střekovského krematoria. Cícha nechal při předání krematoria začátkem loňského roku kvůli sporu o vlastnictví kremační pec na Střekově zapečetit, Šauer ji po dvou týdnech zprovoznil. V areálu několikrát zasahovala policie a případ se dostal až k soudu. Ten v létě nakonec nepravomocně rozhodl, že pec patří městu.

Před 14 minutami
Čtyřpruhové silnice I/13 u Třebušic na Mostecku se řidiči dočkají příští rok v červnu. Po...
Včera, 11:44
Šest železničních stanic v Ústeckém kraji bude do roku 2025 opraveno. Cestující se dočkají zrekonstruovaných...
Včera, 08:01
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
dálnice D8, estakáda
Včera, 08:01
Opravy na prackovické estakádě na dálnici D8 skončily. Řidiči tudy projedou bez omezení. Náklady na...
7.12.2019
Po 41 letech se Pražané a turisté dočkali chodníku procházejícího Vinohradskou třídu od Národního muzea...
7.12.2019
Ceny benzinu u čerpacích stanic v Ústeckém kraji stagnují. Motoristé za litr Naturalu 95 průměrně...
7.12.2019
Peklo prožívají řidiči v místě kruhového objezdu u hypermarketu Globus v Chomutově. V ranních i...
7.12.2019
Jednu by rušil kvůli úspoře, druhou štědře dotuje. Dvojí metr zaujímá primátor Děčína Jaroslav Hrouda...
6.12.2019
Novým předsedou Pirátů v Ústeckém kraji byl zvolen Vladimír Vlach ze Žatce. Ve funkci nahradil...
6.12.2019
Litoměřická nemocnice přejde pod kraj do poloviny příštího roku. Shodli se na tom litoměřický starosta...
nadarazi, benesov nad ploucnici
6.12.2019
Vlakové nádraží v Benešově nad Ploučnicí projde rekonstrukcí za 25,6 milionu korun. Cestující se toho...
Reklama