Ústečany čeká i po smrti cestování kvůli žehu do jiných měst

kremační pec, spalování, žeh, mrtvoly, smrt

Aby se Ústečan bál zemřít! Ve městě je totiž ochromeno spalování těl nebožtíků. Důvodem jsou peripetie kolem provozování krematoria. Současný provozovatel dostal výpověď a pokutu 100 tisíc korun kvůli nedodržení smluvních podmínek.

Jednatel městského krematoria v Ústí nad Labem podle města nedodržel smluvní podmínky, a tak dostal od města výpověď a pokutu 100 tisíc korun. Podle smlouvy měl nechat vybudovat druhou kremační linku do 24 měsíců ode dne uzavření smlouvy, tedy do letošního 2. října, což se nestalo. „Krematorium proto převezmou od konce října Městské služby, jednateli Jiřímu Šauerovi končí koncesní smlouva, tedy i pronájem,“ řekl primátor Petr Nedvědický (ANO).

Čtvrt milionu pro lounské radní. Za prodej pozemků a „obílení“ černé stavby?

Šauer to ale odmítá. „Město jsem písemně upozorňoval na to, že v krematoriu jsou staré nefunkční linky, a proto nemůžu zhotovit novou,“ hájí se a vinu hází na magistrát, který podle Šauera nefunkční linky neodstranil. „Krematorium jsem dostal v dezolátním stavu, rozkradené, bez revizí, a když jsem provoz konečně po dvou letech stabilizoval a uvedl do funkčnosti, tak mě město vyhazuje. Kremační linku mám připravenou, včetně financování. Jenom ji nemám kam postavit a nemůžu tak naplnit ustanovení smlouvy, protože v krematoriu jsou stále dvě staré nefunkční pece ve vlastnictví města. Ty jsem neměl povinnost zdemolovat, to jde za městem,“ řekl Šauer Ústeckému deníku. Proti pokutě se chce odvolat.

Krematorium přebírá město

Magistrát musí podle Nedvědického pokuty dané smlouvou uplatnit. „Pokud pan Šauer bude mít zájem mít nějaký dispens (výjimku), tak o to musí požádat oficiálně zastupitelstvo,“ nabídl primátor Šauerovi řešení. Novou kremační linku bude pořizovat město poté, co provoz převezmou Mětské služby. Až bude hotová, začne oprava linky současné. „Linka má nějaký omezený počet spalů, které jsou. Víme, že ta linka, která je v současné době provozována, tak už se blíží hranici, takže my budeme muset v okamžiku, kdy to převezme, vstoupit do jednání s dodavateli,“ uvedl Nedvědický. Kvůli nové lince bude podle něj také nutné zvýšit počet zaměstnanců.

primátor chomutov hrabáč

Primátor Chomutova Marek Hrabáč hrabe do městské kasy. Z radarů je bohatší o 13 milionů

Riziko, že může být spalování těl v ohrožení, podpořil i šéf Městských služeb Martin Mata, který posunutí termínu převzetí probíral s radními. „Musíme sehnat odborného garanta, kolegové už kvůli tomu jeli do Liberce, kde nám nabídli pomocnou ruku. Teď je otázka, za jak dlouho nám to pan Šauer bude schopný předat,“ uvedl Mata.

radar

Překročili rychlosti o 6 km/hod, platí pokutu 900 korun. Je to velmi velkorysé, hájí primátor Chomutova

Velká část pohřebních služeb z Ústeckého kraje se ústeckému krematoriu podle Ústeckého deníku vyhýbá a převáží nebožtíky ke spálení do krematoria do Hrušovan na Chomutovsku, nebo dokonce až 250 kilometrů ve velkokapacitních vozech do Tábora. Za vším stojí dlouholeté osobní spory mezi Šauerem a Antonínem Cíchou, bývalým nájemcem střekovského krematoria. Cícha nechal při předání krematoria začátkem loňského roku kvůli sporu o vlastnictví kremační pec na Střekově zapečetit, Šauer ji po dvou týdnech zprovoznil. V areálu několikrát zasahovala policie a případ se dostal až k soudu. Ten v létě nakonec nepravomocně rozhodl, že pec patří městu.

7.9.2020
Letošní prázdninová návštěvnost byla pro děčínskou zoologickou zahradu, chomutovský zoopark a teplickou botanickou zahradu rekordní....
28.8.2020
Ve středu a ve čtvrtek se v Ústeckém kraji podle krajské hygienické stanice potvrdila nákaza...
28.8.2020
Komerční článek
Participativní rozpočet zakořenil v desítkách obcí, občané navrhují projekty, hlasují o nich, komentují je a společně...
28.8.2020
První městskou akcí letošního roku v Chomutově bude čtvrtý ročník půlmaratonu. Závod se uskuteční poslední...
21.8.2020
Na některých přírodních koupalištích v Ústeckém kraji hrozí rekreantům zdravotní obtíže kvůli zhoršené kvalitě vody....
12.8.2020
Společnost Krajská zdravotní (KZ), která v Ústeckém kraji spravuje pět nemocnic, plánuje rozšíření alespoň jednoho...
11.8.2020
V Blšanech na Lounsku s tisícovkou obyvatel testy potvrdily nákazu novým koronavirem u jedné ze...
10.8.2020
Jirkov na Chomutovsku shání fotografie legendárního principála Karla Kludského, jenž v Jirkově žil. Město nedávno...
2.8.2020
V červenci zahynulo při dopravních nehodách na silnicích v Ústeckém kraji šest lidí, o dva...
27.7.2020
V Jirkově na Chomutovsku je otevřené nové informační a populárně naučné centrum spojené s multimediálním...
24.7.2020
Společnost Krajská zdravotní (KZ), která v Ústeckém kraji provozuje pět nemocnic, od pondělí rozšiřuje provoz...
Reklama